Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (112)

Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (112)



zamienić nieuiszczoną część kary, po uprzednim wyrażeniu zgody przez skazanego, na pracę społecznie użyteczną, a jeżeli skazany nie podejmie tej pracy, sąd orzeka wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. W stosunku do podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo nie stosuje się wykonania pracy społecznie użytecznej ani zastępczej kary pozbawienia wolności.

odpowie

dzialność

posiłkowa


Odpowiedzialność posiłkowa, jako odpowiedzialność o subsydiarnym charakterze wchodzi w rachubę (aktualizuje się), gdy skazany nie uiścił w terminie orzeczonej wobec niego grzywny bądź środka karnego ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów, a także gdy zostanie stwierdzone, że nie można jej ściągnąć w drodze egzekucji. Instytucja odpowiedzialności posiłkowej stanowi zabezpieczenie realnego wykonania kary grzywny i środka karnego ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów, w wysokości rzeczywiście wymierzonej a zatem, w razie częściowego uiszczenia lub ściągnięcia kary grzywny lub wymienionego środka od skazanego, odpowiedzialność posiłkowa ulega zmniejszeniu w sposób odpowiadający stosunkowi kwoty zapłaconej do wysokości orzeczonej kary, za którą określony podmiot jest odpowiedzialny posiłkowo (art. 184 §2k.k.s.).

Z uwagi na osobisty charakter odpowiedzialności posiłkowej, odpowiedzialność ta nie gaśnie w razie śmierci sprawrcy skazanego na karę grzywny bądź środek karny ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów7. Zatem śmierć skazanego po uprawomocnieniu się orzeczenia o pociągnięciu do odpowiedzialności posiłkowej nie wymaga umorzenia postępowania wykonawczego. Odpowiedzialność posiłkowa ma wyłącznie majątkowy charakter, stąd w razie nieskuteczności egzekucji prowadzonej z majątku podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo, nie stosuje się względem niego dolegliwości o charakterze niemajątkowym w7 postaci wykonania pracy społecznie użytecznej lub zastępczej kary pozbawienia wolności (art. 184 § 4 k.les.). Następuje wówczas powrót do wykonania kary grzywny wobec skazanego, wiążący się z możliwością jej zamiany za jego zgodą na pracę społecznie użyteczną, a w wypadku niepodjęcia tej pracy, na zastępczą karę pozbawienia wolności.

praca społecznie użyteczna


Jeżeli ukarany za wykroczenie skarbowe nie uiści w terminie wymierzonej kary grzywny, a nie można jej ściągnąć w drodze egzekucji, sąd po uprzednim wyrażeniu zgody przez ukaranego może zamienić karę grzywny na pracę społecznie użyteczną, określając jej rodzaj i czas trwania. Praca społecznie użyteczna trw7a najkrócej 7 dni, najdłużej - 3 miesiące; określa się ją w dniach i miesiącach. Praca społecznie użyteczna polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, wskazanej przez sąd, w odpowiednim zakładzie prac}7, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej, w wymiarze od 5 do 10 godzin w stosunku tygodniowym (art. 185 § 1 i 2 k.k.s.).

Zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną ma fakultatywmy charakter. Warunkiem jej zastosowania jest:

445


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (112) zamienić nieuiszczoną część kary, po uprzednim wyrażeniu zg
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (112) zamienić nieuiszczoną część kary, po uprzednim wyrażeniu zg
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (34) zaszła więc konieczność modyfikacji przesłanek negatywnych p
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (34) zaszła więc konieczność modyfikacji przesłanek negatywnych p
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (113) a)    nieuiszczenie przez ukaranego za wykro
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (38) na skazanie w tej formie i ustalenie z tym organem wysokości
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (79) żonych), przedmiotowo (np. tylko do kary lub tylko do niektó
60815 Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (1) CZĘŚĆ DRUGA POSTĘPOWANIE W SPRAWACH 0    
23425 Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (57) także spełnienie przesłanki formalnej w postaci uzgodn
72439 Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (85) error in puniendo 4) rażąca niewspółmierność kary lub
23425 Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (57) także spełnienie przesłanki formalnej w postaci uzgodn
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (58) wyłączenia W sprawie o przestępstwo skarbowe, możliwości wym
Prawo i p k s V Konarska Wrzosek (57) także spełnienie przesłanki formalnej w postaci uzgodnienia

więcej podobnych podstron