PwTiR053

PwTiR053



104 Rozdział 5

opłaty za dokonanie oceny spełnienia wymagań przez obiekt hotelarski. Właśnie poddanie danego obiektu ocenie co do spełnienia ustalonych przez prawo wymagań jest konieczne przed wydaniem decyzji o zaszeregowaniu obiektu i nadaniu mu odpowiedniej kategorii. Takich ocen dokonują powołane przez marszałków województw zespoły oceniające. Za dokonanie oceny spełnienia przez obiekt wymagań niezbędnych do zaszeregowania do określonego rodzaju i nadanie odpowiedniej kategorii pobierana jest opłata. Wysokość tej opłaty zależy od rodzaju i kategorii obiektu hotelarskiego, ale nie może być wyższa niż 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wpływy z tego tytułu stanowią obecnie dochód budżetu samorządu województwa i są przeznaczane na pokrycie kosztów związanych z dokonywaniem ocen w ramach kategoryzacji obiektów hotelarskich. Wyjątek stanowią wpływy z zaszeregowania pól biwakowych, które stanowią dochód budżetu gminy.

Wydana przez marszałka województwa decyzja o zaszeregowaniu obiektu hotelarskiego i nadaniu stosownej kategorii, jak też ewentualna decyzja odmowna powinna zawierać elementy określone przez k.p.a. Od takiej decyzji stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do ministra właściwego do spraw turystyki, tj. obecnie Ministra Sportu i Turystyki. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, czyli właściwego marszałka województwa.

Zgodnie z przepisami ustawy o usługach turystycznych zachowały ważność zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów i kategorii na podstawie dotychczasowych przepisów', jeśli rodzaj i kategoria danego obiektu odpowiada wymaganiom ustalonym w tej ustawie. Zachowały również ważność zaszeregowania obiektów hotelarskich, które zostały dokonane na podstawie uprzednio obowiązujących rozporządzeń z 1999 r. oraz z 2001 r.

Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych dokonana w 2004 r. wprowadziła możliwość uzyskania przyrzeczenia zaszeregowania obiektu hotelarskiego do odpowiedniego rodzaju i kategorii, czyli tzw. promesy. Takie przyrzeczenie jest obecnie wydawane przez marszałka województwa w formie decyzji administracyjnej na czas określony, nie dłuższy niż 2 lata, na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę lub zmianę sposobu użytkowania obiektu. W tym czasie przedsiębiorca nie może świadczyć usług hotelarskich w danym obiekcie, chyba że marszałek województwa w drodze postanowienia zezwoli na to po złożeniu przez przedsiębiorcę kompletnego wniosku o zaszeregowanie obiektu hotelarskiego do odpowiedniego rodzaju i kategorii. W okresie ważności promesy dopuszczalne jest używanie nazwy rodzajowej oraz oznaczenia kategorii dla celów informacyjnych i promocyjnych obiektu hotelarskiego. To rozwiązanie prawne spełnia postulaty przedsiębiorców inwestujących w nowe obiekty hotelarskie, pragnących prowadzić działania promocyjne już w okresie budowy obiektu hotelarskiego, jego wyposażania i przygotowywania do eksploatacji.

Jeśli chodzi o wymagania kategoryzacyjne dla poszczególnych rodzajów obiektów hotelarskich, to poniżej jest przedstawiona ogólna charakterystyka standardowych cech poszczególnych rodzajów obiektów hotelarskich w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Przy tym odrębnie w rozdziale 9 podręcznika są omówione dwa szczególne rodzaje tych obiektów, jakimi są kempingi i pola biwakowe, gdyż jest to uzasadnione powiązaniem ze szczególnymi typami umów, jakie są wówczas zawierane.

5.3. Wymagania prawne dla hoteli

Ustawowa definicja hoteli określa je jako obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów. Zakres ten obejmuje obowiązkowe świadczenie usług gastronomicznych. Takich obiektów hotelarskich w 2006 r. było w Polsce 1295, a kolejnych 115 było w trakcie kategoryzacji, chociaż generalnie rosną trudności z wykorzystaniem miejsc noclegowych. W powyższej definicji pojęcie usług jest rozumiane nader szeroko, obejmując też działalność handlową. Usługi te w rozumieniu załącznika nr 1 do analizowanego rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 r. to w szczególności m.in. sprzedaż gorących napojów przez całą dobę. budzenie, przechowywanie bagażu oraz pieniędzy i przedmiotów' wartościowych gości. Chociaż powołany załącznik wymienia w ramach oferty usług podstawowych i uzupełniających hoteli udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, to przecież nie jest to żadna usługa lecz po prostu obowiązek. Tak samo wymagana częstotliwość zmiany pościeli i ręczników' nie oznacza w istocie spełniania odrębnej usługi podstawowej ani tym bardziej uzupełniającej lecz konieczny element realizacji usługi noclegowej. Nie jest też żadną usługą wymieniona w tym załączniku tzw. akceptacja kart płatniczych. Trudno zrozumieć, dlaczego twórcy tych ustaleń tak kurczowe się ich trzymają, chociaż od kilku lat są one krytykowane w nauce prawa.

Szczególnie ważne znaczenie w hotelach ma świadczenie usług gastronomicznych. Omawiany załącznik wymaga jako absolutnego minimum w tym zakresie podawania gościom śniadań. W hotelach wyższych kategorii niż dwu-gwiazdkowe musi być restauracja oraz zapewnienie podawania posiłków do pokoi (tzw. room senńce). Ten wymóg został w 2002 r. złagodzony w odniesieniu do hotelu trzygwiazdkowego, gdyż nie musi on mieć restauracji, jeśli w odległości do 200 m znajduje się jakaś restauracja. Natomiast bar kawowy lub aperitif-bar jest wymagany poczynając od hoteli z dw'oma gwiazdkami.

Co do innych usług trzeba wspomnieć, że analizowane rozporządzenie z 2004 r. zniosło wymagania dotyczące wymiany walut albo działania kantoru lub bankomatu w hotelach mających co najmniej trzy gwiazdki. Jest to uzasad-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PwTiR052 102 Rozdział 5 pisu nie może być wprowadzony inny rodzaj obiektów hotelarskich. Ustawowo zo
Scan25 104 Rozdział 4 picczeństwa. Określają one w szczególności minimalne wymagania, jakie powinny
79699 PwTiR035 68 Rozdział 3 siębiorcę na piśmie oświadczenia o spełnieniu warunków wymaganych przez
ScanImage12 Na podstawie pomiarów należy dokonać oceny spełnienia warunku sam o wyłączenia: Uf Z,, g
TO NAS WYRÓŻNIA: Bezpłatne podręczniki ramach opłaty za studia część podręczników wydanych przez
41253 PwTiR084 166 Rozdział 7 bagaży w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego przez fu
Rozdział 3 Przewody kanalizacyjne § 313.1. Przewody kanalizacyjne przeprowadzone przez obiekt mostow
Ćwiczenie 2 Kontrola spełnienia wymagań przez urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej. Sposób
PwTiR034 66 Rozdział 3 gach turystycznych za spełnienie omawianego warunku niezależnie od posiadaneg
PwTiR012 22 Rozdział 1 Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą Sejmu ma pierwszeństwo p

więcej podobnych podstron