PwTiR076

PwTiR076



150 Rozdział 6

z obszarów wodnych, obiektów i urządzeń nad wodami, czyli w szczególności turystów i uczestników rekreacji. Będą oni zobowiązani do:

•    przestrzegania zasad korzystania z danego terenu, obiektu i urządzenia;

•    przestrzegania znaków zakazu, ostrzegawczych i informacyjnych obowiązujących na danym obszarze wodnym i terenie przyległym, których wzory są określone w zał. nr 7 do projektowanego rozporządzenia;

•    przestrzegania nakazów i sygnałów ratowników WOPR i innych organizacji ratowniczych;

•    informowania WOPR i innych organizacji ratowniczych oraz służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy o występujących zagrożeniach i miejscach niebezpiecznych oraz o wypadkach i innych zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo innych osób.

Powyższe ogólne obowiązki ciążące na wszystkich osobach przebywających na obszarach wodnych są tak oczywiste, że trudno tu mówić o nowościach, chociaż takich wyraźnych ustaleń nie zawiera obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 1997 r. Rzeczywistą nowością ma być zakaz korzystania z obszarów wodnych w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości oraz pod wpływem środków odurzających. Niestety życie dowodzi, że wielu uczestników rekreacji łączy wypoczynek nad wodą z konsumpcją alkoholu. Korzystanie po wypiciu alkoholu z terenów, obiektów i urządzeń nad wodą stanowi naruszenie zasad bezpieczeństwa w tym zakresie. Wyegzekwowanie tego zakazu będzie w praktyce bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Być może z tego powodu projektowane rozporządzenie ogranicza się do zastanawiającego ustalenia, że naruszanie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z obszarów wodnych jest niedozwolone, nie łącząc z tym żadnych sankcji karnych.

Szczegółowe warunki bezpieczeństwa osób korzystających z kąpieliska, pływalni i parku wodnego mają być określone w zał. nr 4 do projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów z 2007 r. Podobnie jak to czyni obowiązujące rozporządzenie z 1997 r. wymagają one ustalenia regulaminu bezpieczeństwa danego obiektu przez jego zarządcę. Taki regulamin oparty na ustaleniach wskazanego załącznika powinien m.in. zakazywać wstępu osobom, których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub podobnie działających środków, a także sprzedaży, podawania, wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych. Istotnym nowym wymaganiem ma być ponadto ustalenie, aby postanowienia regulaminowe zobowiązywały do przebywania dzieci do lat 12 na terenie kąpieliska, pływalni lub parku wodnego wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich. Nastąpi więc tutaj podniesienie granicy wieku dzieci samodzielnie kąpiących się lub pływających z dotychczasowych 7 lat do 12 lat, gdyż statystyki dowodzą, że właśnie najmłodsze dzieci ulegają w takich sytuacjach najczęściej wypadkom.

Ponadto ustalenia wskazanego projektu załącznika nr 4 określają szczegółowe wymagania dla zlokalizowania i wyposażenia kąpieliska, a dla pływalni i parku wodnego przewidują wymóg posiadania opinii o warunkach bezpieczeństwa. wydawanej corocznie przez WOPR. Konieczne będzie wyposażenie wszystkich tego rodzaju obiektów w odpowiedni sprzęt ratunkowy i pomocniczy. podobnie zresztą jak to przewiduje obowiązujące rozporządzenie z 1997 r. Należeć to będzie do obowiązków zarządcy kąpieliska, pływalni lub parku wodnego, tak samo jak zapewnienie dyżurów odpowiedniej liczby ratowników. Ponadto na zarządcach tego rodzaju obiektów będą ciążyć liczne inne szczegółowe obowiązki określone projektowanym załącznikiem.

Trzeba też zaznaczyć, że zał. nr 5 do projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów z 2007 r. ma odrębnie ustalić szczegółowe warunki bezpieczeństwa osób uprawiających sporty wodne lub rekreację na wodach. Te projektowane ustalenia są generalnie omówione w następnym punkcie tego rozdziału podręcznika. W tym miejscu podkreślenia wymagają przewidziane tamże obowiązki właścicieli wypożyczalni sprzętu pływającego, wodnych przystani i marin, dotyczące sprawności technicznej oraz kompletności urządzeń i sprzętu pływającego. Wskazany projekt zobowiązuje wszystkich korzystających ze sprzętu pływającego do korzystania z kamizelki ratunkowej, co niestety obecnie jest nagminnie lekceważone. Niełatwo też będzie wyegzekwować niewątpliwie słuszne ustalenie, aby dzieci do lat 12 mogły korzystać ze sprzętu pływającego wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.

6.6. Bezpieczeństwo przy uprawianiu żeglarstwa

Żeglarstwo jest szczególną formą turystyki wodnej i jego uprawianie wiąże się ze spełnieniem specyficznych warunków i ograniczeń wynikających z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa osób uprawiających żeglarstwo. Znowelizowana ustawa o kulturze fizycznej z 1996 r. przewiduje, że uprawianie żeglarstwa wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych stosownym dokumentem oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Egzaminy stwierdzające posiadanie tych kwalifikacji przeprowadza właściwy polski związek sportowy, czyli jeden z Okręgowych Związków Żeglarskich, który na tej podstawie wydaje stosowny dokument. Egzaminy te i wydanie wskazanego dokumentu następuje za odpłatnością. Wskazane opłaty nie mogą być wyższe niż granice ustalone w omawianej ustawie, a przy tym uczniom i studentom w wieku do 28 lat przysługuje ulga 50%. Tego rodzaju dokument nie jest jednak wymagany do prowadzenia przeznaczonych do uprawiania sportu lub rekreacji statków bez napędu mechanicznego o długości kadłuba do 5 m. ani statków posiadających napęd mechaniczny o mocy nieprzekraczającej 5 kW.

Szczegółowe ustalenia co do kwalifikacji niezbędnych do uprawiania żeglarstwa, sposobu przeprowadzania wskazanych egzaminów, opłaty za nie oraz za wydanie dokumentu potwierdzającego posiadanie odpowiednich kwalifikacji do


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PwTiR058 114 Rozdział 5 styczne”. Takie obiekty funkcjonują według zasad przyjętych uchwałą Zarządu
TEMAT 8. WYWIAD TERENOWY - ĆWICZENIA TERENOWE NA OBSZARZE ANALIZOWANEGO OBIEKTU URZĄDZENIOWOROLNEGO.
PwTiR061 120 Rozdział 5 Warunki pobytu specjalistycznego, jak też warunki typowego pobytu turystów n
PwTiR061 120 Rozdział 5 Warunki pobytu specjalistycznego, jak też warunki typowego pobytu turystów n
32205 PwTiR061 120 Rozdział 5 Warunki pobytu specjalistycznego, jak też warunki typowego pobytu tury
32205 PwTiR061 120 Rozdział 5 Warunki pobytu specjalistycznego, jak też warunki typowego pobytu tury
PwTiR053 104 Rozdział 5 opłaty za dokonanie oceny spełnienia wymagań przez obiekt hotelarski. Właśni
PwTiR067 132 Rozdział 5 być stosowane wyłącznie w odniesieniu do obiektów hotelarskich w rozumieniu
PwTiR066 130 Rozdział 5 nie przez dany obiekt wymagań sanitarnych, przeciwpożarowych oraz innych okr

więcej podobnych podstron