pic 11 06 015732

pic 11 06 015732



24G TZYETAN TODOROY

cji skojarzeń psychologicznych. Jak mówi Nietzsche: „kiedy ktoś ukrywa w zaroślach jakiś przedmiot, szuka go właśnie tam i odnajduje, nie zasługuje na pochwałę za to poszukiwanie i odnalezienie”.

Nie da się sprowadzić do metafory ikony [icóne] Peirce’a, a jego oznaki [indice] do metonimii. W przeciwieństwie bowiem do metoni-mii, gdzie dwa znaczenia (bądź dwa przywołane przedmioty) powinny znajdować się w faktycznej bliskości, oznaka wymaga, by sam znak v jego matenalności był związany z tym, co desygnuje. Stąd przykłady Peirce’a: zaimki osobowe (i w ogóle wyrażenia deiktyczne), które z pewnością nie są metonimiami, denotują np. osobę mówiącą, podtrzymującą w ten sposób bezpośredni kontakt z wypowiedzią, albo — dymi zamiast ognia, barometr zamiast pogody, chorągiewka zamiast wiatru, są w momencie percepcji w bezpośrednim kontakcie z tym, co desygnują. Właśnie dlatego każde odniesienie, w ścisłym znaczeniu (opis rzeczywistego przedmiotu), dokonuje się za pośrednictwem oznaki, nawet jeśli samo zdanie składa się wyłącznie z „symboli” (w znaczeniu nadanym przez Peirce’a). Peirce, podobnie jak de Saussure, traktuje relację jako sytuującą się poza znaczącą istotą języka. Dlatego też język — zdaniem Peirce’a — może obejść się bez oznak pod warunkiem, że zastąpi się je ostentacyjnymi gestami:

Egipcjanie nie znali przyimków i zaimków wskazujących, zwracali się więc do Nilu zawsze bezpośrednio. Natomiast Eskimosi szczelnie otuleni skórami niedźwiedzia mają zaimki wskazujące, które odróżniają: ku ziemi, ku morzu, na północ, na południe, na wschód, na zachód.

Jeśli chodzi o ikonę, to powinna ona mieć cechę wspólną z przedmiotem desygnowanym, aby egzemplifikować, pokazywać jego właściwości. Dlatego ikona jest onomatopeją, a czarna plama jest ikoną koloru czarnego. Także metafora może być ikoną, pod warunkiem, że zachowuje cechy przedmiotu desygnowanego (Peirce jest tu więc bliższy Grupie Mi niż swoim komentatorom). Ikony dzieli się na trzy, następująco określane klasy:

te, które dzielą z przedmiotem przedstawianym proste cechy, to obrazy [imapes], te, które przedstawiają najczęściej relacje dwubiegunowe (lub traktowane jako takie) dotyczące jakiejś rzeczy poprzez relacje pomiędzy własnymi częściami, to diagramy; te, które przedstawiają reprezentatywny charakter tego, co stanowi przedstawienie rzeczywistości przez przeniesienie paralelizmu na inną rzecz, to metafory.

11

Współistnienie w języku relacji znaczeniowej i symbolizacji mogłoby wyjaśniać opozycję na pierwszy rzut oka nieredukowalną: przeciwieństwo między Retoryką a Terrorem, a mówiąc dzisiejszym językiem, opozycję między lekturą wielokrotną, otwartą [injinie] a dosłownością przekazu literackiego. Jak można jednocześnie rozumieć wyrazy „dosłownie i wszystkie inne ich znaczenia”?

To tylko znaczenie [signijication] może być dosłowne. Poeci, którzy tak twierdzili, byli lepszymi językoznawcami niż językoznawcy zawodowi: słowa znaczą tyle, co znaczą, i nie ma innego sposobu powiedzenia tego, co mówią. Każdy komentarz fałszuje ich znaczenie. Kiedy Kafka mówi „zamek”, oznacza to zamek.

Symbolizacja natomiast jest nieskończona, wszystko, co symbolizowane, może stać się z kolei elementem symbolizującym, otwierając łańcuch znaczeń, którego nic nie zdoła powstrzymać. Zamek symbolizuje rodzinę, państwo, Boga i wiele innych rzeczy. Rimbaud miał rację — nie istnieje żadna sprzeczność między obiema relacjami językowymi.

Teoria literatury będzie potrzebowała i semantyki, i wiedzy o symbolach [une symboliąue].

Przełożyła Grażyna Borkowska


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
pic 11 06 015626 238 TZYETAN TODOROY wyrażenie jak noga stołu czy skrzydło wiatraka. Ale może jakaś
pic 11 06 015611 236 TZVETAN TODOROV lenie nienaeechowane (właściwe) staje się natychmiast czymś w
pic 11 06 015719 TZVETAN TODOROV O co chodzi, kiedy się mówi o „motywacji znaku”? Weźmy na początek
pic 11 06 013458 56 ERAZM KUZMA Może to nawet zbyt dużo powiedziane: wybierze; Claude Levi-Strauss
pic 11 06 013530 58 ERAZM 1CU2MA szych od niej. Z Biblią wiążą się innego rodzaju trudności. Pierws
pic 11 06 013749 G8 ERAZM KUZMA Trzecia odmiana należy do najciekawszych i wiąże ona mit z symbolem
pic 11 06 015312 216 JEAN COHEN S jest Z A AvN Niezgodność zjawia się wtedy między jedną z presupoz
pic 11 06 015545 JEAN COHEN jeszcze dziś. Teoria figur gwałci dwie święte zasady rozpowszechnionej
pic 11 06 011827 102 TEUN A. VAN DIJK DZIAŁANIE, OPIS DZIAŁANIA A NARRACJA 163 ne lub w n

więcej podobnych podstron