pic 11 06 030753

pic 11 06 030753



310


LEE BYRON JENN1NGS

nia, zostaje przełamana granica między żywymi a umarłymi, między energią a bezwładem. Temat śmierci i rozpadu uwydatnia aż nazbyt silnie groźbę rozkładu i krachu naszego istnienia; jednakże na plan pierwszy może również wysunąć się element farsowy. Szkielet ludzki, prototyp obiektu groteskowego, zostaje wprawiony w ruch i przewodzi tej scenie ponurego i demonicznego szyderstwa. Przywrócony w ten sposób do życia staje się podwójnie groźny, zmienia się jednak w postać śmieszną, gdy uwaga skupia się na pozorach głupawego grymasu i ruchach podobnych do ruchów marionetki.

Rozwinięciu się sytuacji groteskowej sprzyjać może nie tylko wprawienie obiektów groteskowych w ruch, lecz także wprowadzenie większej ich liczby. Pojawienie się groteskowej potworności obok innych tego samego gatunku odbiera jej charakter przypadkowości i wprowadza atmosferę kosmiczną. Uwaga przenosi się z samego obiektu na silę zniekształcającą, w której wyniku powstaje. Odnosimy wrażenie, że natura nie tylko wykazała przypadkowe odchylenie od swych zwykłych norm, ale w istocie zaczęła je porzucać i wydawać zamiast tego szereg potworności.

Za tło sytuacji groteskowej służą często karnawał lub cyrk, po części dlatego, że łączą się one z wybrykami natury i potwornymi zamaskowanymi postaciami, po części zaś dlatego, że radykalnie odchodzą od konwencji codziennego życia, tworząc świat fantastyczny, w którym nie stosuje się już kryteriów tożsamości i powagi. Mimo to jednak sceny karnawałowe mogą pozostać całkowicie poza sferą groteski — zależy to od tego, w jakim stopniu następuje rozpad normalnego świata i na ile wyeksponowany jest element dziwaczny, potworny lub demoniczny.

W sytuacji groteskowej pojawia się tendencja dionizyjska, pogwałcenie utartych norm może bowiem doprowadzić do gwałtownego rozpadu formy i tożsamości. Nie każda jednak scena dionizyjska jest sceną groteskową — jest nią tylko wtedy, gdy rozpad ten wywołuje uczucie zarówno farsowej absurdalności, jak i grozy w obliczu nadchodzącego chaosu. Podobnie błazeństwa klownów mogą się zbliżać do groteski; zwykle jednak mamy tam do czynienia jedynie z górną warstwą farsowego absurdu, groteska natomiast wymaga jeszcze ukrytego dionizyj-skiego nurtu okropności i demoniczności, ataku na podstawy rzeczywistości.

Tak jak w przypadku postaci groteskowej, tak i w odniesieniu do sytuacji należy zachować ostrożność, stosując definicję groteskow''"~Błędem byłoby sądzić, że każda sytuacja, w której obok okropno^ tragizmu pojawia się komizm, jest sytuacją groteskową. Oba te muszą być bezpośrednio i konkretnie z całą oczywistością zawart mej scenie, widoczne bez żadnej ingerencji refleksji, muszą tez efektem poważnego zakłócenia elementów uporządkowanej r»* stości. Ponadto definicja nie może obejmować każdej sytuac

jącej pewien wyraźny kontrast czy niespójność67. Wykluczyć należy zwłaszcza te sytuacje (często nieściśle określane jako groteskowe), w których występuje kontrast związany z wyższymi poziomami myśli i emocji — kontrast między śmiesznością a wzniosłością, świętością a bluźnierstwem, duchowością a cielesnością, ideałem a rzeczywistością, itd. Tak jak pozory cech ludzkich osłabiają efekt groteskowej postaci, tak występowanie takich złożonych uczuć i motywacji staje na przeszkodzie właściwemu rozwinięciu się groteskowej sytuacji. Aby sytuację można było określić jako groteskową, musi się ujawnić podstawowa niespójność tkwiąca w samej strukturze konkretnego świata przedstawionego nam w danej scenie — niespójność, która opiera się dalszej analizie i sama w sobie angażuje naszą uwagę. Jeśli występuje tu jakiś kontrast, to jest to kontrast pomiędzy porządkiem świata znanym z naszego normalnego doświadczenia a nieładem w scenie, którą właśnie obserwujemy.

Wreszcie, przyznając nawet, że głęboka absurdalność sytuacji stanowi urodzajną glebę dla groteski, nie powinniśmy jednak uznawać absolutnej niewytłumaczalności za conditio sine qua non groteski, jak to uczynił Kayser, ani też obstawać przy absurdalności na skalę kosmiczną, która wyklucza jakiekolwiek pojęcie świata uporządkowanego i posiadającego jakiś sens. Zarozumiałością byłoby sądzić, iż można dokładnie ustalić, do jakiego stopnia absurd wdziera się w nasze życie. Element irracjonalny ma szczególnie diaboliczną tendencję do przejawiania się najsilniej w tym, co wydaje się najzupełniej sensowne. „Absurd” nie jest pojęciem nadającym się do łatwych manipulacji. Niemniej jednak prawdą jest, że groteska kwitnie u każdego autora, którego świat stanowi homogeniczną mieszaninę stłumionej grozy i posępnego humoru, bogactwa pomysłów i jałowości celu.

Jeśli ograniczymy się do groteskowości postaci i sytuacji, termin „styl groteskowy” może jedynie oznaczać styl, w którym objawiają się dwie formy. Wielokrotnie podejmowano próby określenia cech charakterystycznych stylu groteskowego i często przynosiły one interesujące i pożyteczne rezultaty 68; wydaje się jednak, iż najlepiej będzie wyklu-

87 E. Desalm (E. T. A. Hoffmann und das Groteskę. Bonn 1930, s. 65) uznaje paradoks za jedną z najistotniejszych cech groteski. W przypadku twórczości Hoffmanna groteska (czy „komedia cierpienia” — by użyć określenia autorki) prawdopodobnie wypływała rzeczywiście z wewnętrznej sprzeczności w jego charakterze, nie oznacza to jednak, by ta właśnie cecha była koniecznie zasadniczym atrybutem    ‘eskowości jego utworów. Element niespójności i dysharmonii podkreśla w    czy (m. in. K. Lange, Das Wesen der Kunst. Berlin 1907. s. 291;

i równ^    ten zostaje uznany za cechę główną groteski).

«« Sci    (Geschichte der grotesken Satire) uważa pewne środki styłi-

« R3v    charakterystyczne dla stylu groteskowego; np. „Wortunge-

kalaW    nsowne wyliczenia, onomatopeje, aliteracje i natrętne ry-

Gro\    7ch środków przypisuje on „przesadzie”, jaką wykazują


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
pic 11 06 030729 306 LEE BYRON JENN1NGS suje się grotesce. Pomijając na razie kwestię wartości este
pic 11 06 030519 28-1 LEE BYRON JENNINGS go terminu, zamiast ją wyjaśnić1 2. Wystarczy powiedzieć,
pic 11 06 030542 288 LEE BYRON JENNINGS kraczały poza wszystko, co znamy z potocznego doświadczenia
pic 11 06 030552 290    LEE BYRON JENNINGS zwykle przy definiowaniu kategorii estety
pic 11 06 030605 292 LEE BYRON JENNINGS teska” stosuje się najtrafniej i przy których budzi on najm
pic 11 06 030629 290 LEE BYRON JENNINGS dzi. To nie całkowicie bezkształtne kleksy uderzają nas jak
pic 11 06 030717 -304 LEE BYRON JENNINGS Interesujące jest to, że ta teoria rozbrajania demonicznoś
pic 11 06 030843 316 LEE BYRON JENNINGS humorystyczna wysuwa się na pierwszy plan, mamy jednak do c
pic 11 06 030705 :;o2 LEE BYRON JENNINGS że mamy tu do czynienia z prawdziwie podwójnym aspektem —
pic 11 06 030741 308 LEE BYRON JENNINGS w większym stopniu na implikacjach psychologicznych. Jednak
20711 pic 11 06 030654 300 LEE BYRON JENNINGS jesteśmy bowiem świadomi, że choćby wydawały się one
66175 pic 11 06 030519 28-1 LEE BYRON JENNINGS go terminu, zamiast ją wyjaśnić1 2. Wystarczy powied

więcej podobnych podstron