s 20 21

s 20 21



20 ROZDZIAŁ 1

•    wskazywana jest liczba dni od chwili ogłoszenia aktu, po upływie których wejdzie on w życie (na przykład w 7 czy w 30 dni po ogłoszeniu),

•    sam akt prawny nie stanowi, od kiedy obowiązuje, lecz wskazuje inny

akt, w którym są zawarte te rozstrzygnięcia1.

Z temporalnym zakresem obowiązywania prawa łączy się pojęcie vaca-do legis, czyli czasu spoczywania, „wakacji” ustawy. Jest to okres nieobowiązywania aktu od momentu jego ogłoszenia w organie publikacyjnym do czasu wejścia w życie. Ma on służyć lepszemu zapoznaniu się z treścią aktu i przygotowaniu organów do jego stosowania. Okres trwania vacatio legis jest zatem zróżnicowany i - w zależności od wagi i wielkości wprowadzanych zmian - może wynosić od kilku dni nawet do kilku lat2 3.

Akt prawny obowiązuje najczęściej dopóty, dopóki nie zostanie uchylony na mocy później wydanych aktów prawnych - jest to tak zwana derogacja (deroga-tio)M. Spotyka się również akty prawne czasowe. Są to akty, które same stanowią, przez jaki okres obowiązują. Utrata mocy obowiązującej takich aktów jest określana w różny sposób, na przykład przez wskazanie daty kalendarzowej, z której nadejściem dany akt traci swą moc, lub okresu od kiedy do kiedy obowiązuje. Utrata mocy obowiązującej aktu prawnego bywa też wiązana z jakimś wydarzeniem, na przykład wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Przez pojęcie terytorialny zakres obowiązywania prawa rozumie się obszar, w obrębie którego prawo obowiązuje. Największym obszarem obowiązywania prawa polskiego jest terytorium naszego państwa. Terytorium państwa jest to zarówno przedmiot władzy państwowej, jak i przestrzeń, w której granicach państwo sprawuje władzę w sposób wyłączny w odniesieniu do osób, rzeczy i zdarzeń. W skład terytorium państwa wchodzi obszar oznaczony granicami, a więc obszar lądowy, morskie wody przybrzeżne, wnętrze ziemi oraz przestrzeń powietrzna4.

21

POJĘCIE I ISTOTA PRAWA


Zgodnie z przyjętą w naszym kraju zasadą akty normatywne5 stanowione przez organy centralne, zarówno władzy ustawodawczej (Sejm, Senat), jak i władzy wykonawczej (Prezydent RP, Rada Ministrów, ministrowie i inne organy administracji centralnej), obowiązują na całym terytorium państwa, chyba że same stanowią inaczej6. Od zasady tej istnieją wyjątki in plus i in minus. Wyjątki pierwszego rodzaju dotyczą statków morskich, powietrznych i kosmicznych podnoszących banderę lub mających znak naszego państwa. I Yzypadki ograniczenia zasady terytorialności dotyczą eksterytorialności placówek dyplomatycznych innych państw i obcych baz wojskowych. Konkretne zasady ograniczenia zasady terytorialności są zawarte w umowach międzynarodowych7. Akty normatywne organów terenowych, czyli organów rządowej administracji ogólnej i specjalnej (niezespolonej) oraz organów jednostek samorządu terytorialnego, obowiązują na obszarze swojej właściwości miejscowej. Przykładowo akty stanowione przez wojewodę śląskiego obowiązują na terytorium całego lub części tego województwa, a zarządzenia porządkowe wydawane przez burmistrza gminy Cieszyn - na terenie gminy lub jej części.

Osobowy (personalny) zakres obowiązywania prawa określa, kogo obowiązuje prawo, to znaczy kto jest jego adresatem. Przyjęto zasadę, że obowiązuje ono wszystkie podmioty (w tym również obcokrajowców) znajdujące się na terytorium państwa8. Od zasady tej są wyjątki in plus i in minus. Ograniczenie tej zasady dotyczy przedstawicieli państw obcych, akredytowanych w danym państwie oraz członków obcych sił zbrojnych stacjonujących na terytorium kraju. Szczegółowe zasady wyłączenia tych osób spod rządów naszego prawa są zawarte w umowach międzynarodowych9. Wyjątki rozszerzające tę zasadę dotyczą stosowania prawa do polskich obywateli, nawet jeśli znajdują się poza granicami naszego państwa10.

1

   Na przykład ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270), stanowi w art. 301, że: „Ustawa wchodzi w życie w terminie i na zasadach określonych ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1271)”.

2

   Na przykład ustawa z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1271), weszła w życie w dniu 1 stycznia 2004 r.

3

   Na przykład ustawa o systemie oświaty (Dz. U. z 1971 r. Nr 32, poz. 160 z późn. zm.) uchyliła ustawę z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania.

4

3:1 Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 1990 r. Nr 78, poz. 461 z późn. zm.) „Granicą Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej «granicą państwową», jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielającą terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wody i wnętrze ziemi”.

5

   Na temat aktów normatywnych zob. uwagi zawarte w rozdziale 2.

6

   Na temat centralnych organów administracji zob. E. Ochendowski, Prawo administracyjne: część ogólna, Toruń 2004, s. 255 i n.

7

   Zob. J. Nowacki, Z. Tobor, Wstęp doprawoznawstwa..., s. 146-147; J. Makowski, Podręcznik prawa międzynarodowego, Warszawa 1948, s. 143.

8

   Na przykład w art. 94a ust. 1 u.s.o. można przeczytać: „Osoby nie będące obywatelami polskimi korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach, a podlegające obowiązkowi szkolnemu korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, publicznych szkołach artystycznych oraz w placówkach, w tymi placówkach artystycznych, na warunkach dotyczących obywateli polskich”.

9

   Jest także pewna grupa przepisów obowiązujących obywateli państw obcych, których zachowanie na terytorium innego państwa godzi w interesy naszego państwa, na przykład dotyczy to planowania ataku terrorystycznego w Polsce.

10

   Zgodnie z art. 22 ust. 1 u.s.o. minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa w drodze rozporządzenia na przykład organizację kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2012 12 18 37 20 Tabela 6.9. Średnii roczna liczba dni z po«zczeg6lnynii typami pogody w Regionie C
IMG?82 Krytyczny okres konkurencji mierzony jest ilością dni od wschodów, w którym roślina musi
72037 img323 182 gdzie n - liczba cieląt urodzonych przez krowę. D - liczba dni od pierwszego do ost
Ciąg arytmetyczny (« + 2)(« + 1) Zauważ, że różnica nie jest stata (nie jest liczbą), zależy od n i
szkoła7 liczba dni od wysiewu do zbioru > = Hcrf>„ dni do zaplanowanego terminu rbkm, dla dla
2. RACHUNEK CZASU W MATEMATYCE FINANSOWEJ2.1. DOKŁADNA LICZBA DNI m - dokładna liczba dni od daty do
socj4 24 Rozdział 1 24 Rozdział 1 czeńsrwo jest fundamentalnie odmienne od przyrody. Z takiego stano
Strona0090 90 (3.37) Widać, że A jest liczbą rzeczywistą tylko wtedy, kiedy (3.38) Po 4 W zagadnieni
Rynkowe stopy pro zynniki dysk Stopy zerokui Przykłady ułamków roku » dla bazy stopy ACT/365 liczba
2.2. Obligacje zerokuponowe, czynniki dyskontowe 17 — w konwencji ACT/365 jako T2-Ti liczba dni od T
Zadanie 21. (0-2) Jedenaście piłeczek, ponumerowanych kolejnymi liczbami naturalnymi od 1 do 11, wrz
§21 7. EGZAMIN KOMISYJNY 1.    W ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu

więcej podobnych podstron