SDC11052

SDC11052



128 Marta Łuczyńska

sposób dopilnować, żeby klient zrozumiał stosowane procedury dotyczące poufałości w konkretnej instytucji.

6.4.3.    W przypadkach kiedy informacja wymagana jest przez prawo, pracownik socjalny powinien dopomóc klientowi w zrozumieniu konsekwencji, o ile takie istnieją, odmowy dostarczenia wymaganej informacji.

6.4.4.    Jeżeli potrzebna jest informacja z innych źródeł, pracownik socjalny powinien postarać się wyjaśnić to klientowi, zadecydować wraz z nim, jakie inne źródła mogą być wykorzystane i porozumieć się z klientem, w jaki sposób informacje te uzyskać.

6.4.5.    Pracownik socjalny postara się zabezpieczyć osobiste dokumenty lub inną własność należącą do klienta, jeżeli mają być one przechowane.

6.5.    Rejestrowanie informacji.

6.5.1.    Pracownik socjalny powinien zapewnić, żeby wszelkie rejestrowane informacje albo dotyczyły rozwiązywania problemów klienta, albo były potrzebne dla tych osób w miejscu pracy, które powinny je znać celem wywiązania się ze swoich obowiązków.

6.5.2.    Pracownik socjalny starać się będzie w sposób rozsądny o unikanie rejestrowania takich informacji, które kolidowałyby z interesami klienta.

6.5.3.    Pracownik socjalny powinien załączać oceny wstępne, plany interwencji i strategii przemian społecznych jako część stałego rejestru tylko dla celów kontrolowania realizacji, postępu i reakcji na planowane interwencje.

6.6.    Dostęp do rejestrów.

6.6.1.    Rejestr przypadków, jako taki, jest własnością pracodawcy pracowników socjalnych i, o ile statut nie stanowi inaczej, znajduje się w gestii pracownika socjalnego lub jego pracodawcy i podlega ich kontroli.

6.6.2.    Pracownik socjalny będzie respektował prawo klienta do bycia poinformowanym. Będzie w sposób właściwy wykoizystywał okazje do sprawdzania dokładności wszelkich informacji, które są zarejestrowane jako fakty i zawierają się w trwałym rejestrze przypadków danej instytucji.

6.6.3.    Można odmówić klientowi dostępu do informacji zawartych w rejestrze przypadków ze słusznych i rozsądnych przyczyn: na przykład, kiedy praca obejmuje różnych członków rodzin, grupy lub społeczności, a nieograniczony dostęp do rejestru agencji mógłby oznaczać ujawnienie osobistych tajemnic innych osób albo zarejestrowane sformułowania mogłyby być źle zrozumiane i krzywdzące dla kogoś innego. W takich przypadkach pracownik socjalny zezwoli klientom na sprawdzenie dokładności informacji, które dotyczą tylko ich samych.

6.7. Ujawnienie informacji.

6.7.1.    Pracownik socjalny nie powinien ujawniać tożsamości osób, które starały się o usługi w ramach pomocy społecznej, ani ujawniać źródeł informacji o klientach, chyba że zostanie zmuszony do tego prawnie lub profesjonalnie.

6.7.2.    Obowiązek przestrzegania poufności informacji trwa niezmiennie także po ustaniu kontaktów pracownika socjalnego z osobami, którym świadczył usługi.

6.7.3.    Pracownik socjalny powinien unikać niepotrzebnych rozmów dotyczących klientów i ich spraw, ponieważ wiadomości usłyszane przez osoby nie uprawnione do tego mogą okazać się szkodliwe dla ogólnego dobra klientów.

6.7.4.    Pracownik socjalny może ujawniać poufną informację za zgodą klienta, najlepiej wyrażoną na piśmie.

6.7.5.    Pracownik socjalny może przekazać informację innej instytucji lub osobie jedynie za zgodą klienta albo opiekuna klienta, i to tylko mając pewność, że otrzymująca tę infoimację agencja gwarantuje taką samą poufność i poszanowanie dla prawa uprzywilejowanej komunikacji, co instytucja udzielająca informacji.

6.7.6.    Ujawnienie poufnej informacji, wymagane przez prawo iub politykę miejsca pracy, należy wyjaśnić klientowi, o ile to możliwe, jeszcze przed jego dokonaniem.

6.7.7.    Pracownik socjalny podczas pracy z grupami i społecznościami powinien powiadomić uczestników o prawdopodobieństwie te go, że pewne aspekty ich prywatnego życia mogą być ujawnione podczas ich wspólnej pracy i dlatego wymagana jest zgoda każdego członka na respektowanie uprzywilejowanej i poufnej natury komunikacji pomiędzy członkami grupy lub grup klientów.

6.7.8.    Pracownik socjalny pracując z rodzinami musi respektować prawa dotyczące uprzywilejowania i poufności nabywanych informacji. Ujawnienie informacji, która, zgodnie z żądaniem jakiegoś klienta, powinna być utrzymywana w tajemnicy, nie może być dokonane bez zgody wyrażonej przez osobę, która udzieliła poufnej informacji. Jeżeli ktoś wyraża zgodę na ujawnienie poufnych rejestrów lub informacji, to pracownik socjalny może ujawnić informację tylko o osobie wyra-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SDC11052 128 Marta Łuczyńska sposób dopilnować, żeby klient zrozumiał stosowane procedury dotyczące
SDC11052 128 Marta Łuczyńska sposób dopilnować, żeby klient zrozumiał stosowane procedury dotyczące
38961 SDC11038 102 Marta Łuczyńska powiedzi na pytania, które rodzą się w kontaktach z klientem. Dot
SDC11051 126 Marta Łuczyńska 5.7. Pracownik socjalny nic będzie wykorzystywał seksualnie klientów, s
SDC11051 126 Marta Łuczyńska 5.7. Pracownik socjalny nic będzie wykorzystywał seksualnie klientów, s
82159 SDC11051 126 Marta Łuczyńska 5.7. Pracownik socjalny nic będzie wykorzystywał seksualnie klien
SDC11042 110 Marta Łuczyńska — prawo do pomocy i rola państwa w jej zapewnianiu Czy pomoc udzielana
SDC11041 108 Marta Łuczyńska solidarność społeczna. Praktyka zawodowa odwołuje się do wartości osoby
SDC11044 114___Marta Łuczyńska że to co jest przedmiotem powinności pracownika socjalnego, jest jedn
SDC11047 118    Marta ŁuczyńskaDział Ili. Odpowiedzialność Etyczna Pracownika Socjaln
SDC11048 120_Marta Łuczyńska_ gowanie, popieranie i podejmowanie działań mających na celu sprawiedli

więcej podobnych podstron