Siuta Elementy prawa dla ekonomist贸w rozdzia艂 3 prawo璵inistracyjne (6)

Siuta Elementy prawa dla ekonomist贸w rozdzia艂 3 prawo璵inistracyjne (6)



Post臋powanie administracyjne nie jest przeznaczone do za艂atwiania spraw okre艣lonego rodzaju. Jest ono post臋powaniem w pe艂nym tego s艂owa znaczeniu og贸lnym, tzn. skupiaj膮cym sprawy z r贸偶nych zakres贸w dzia艂ania administracji. Do trybu post臋powania og贸lnego nale偶膮 mianowicie wszelkie sprawy, kt贸re nie zosta艂y - na mocy wyra藕nych przepis贸w - przekazane do kt贸rego艣 z post臋powa艅 szczeg贸lnych.

Rozdzia艂 spraw pomi臋dzy r贸偶ne tryby post臋powania opiera si臋 wi臋c na tej zasadzie, i偶 dla wydawania pewnych rodzaj贸w decyzji stworzono tryby szczeg贸lne (post臋powanie wyw艂aszczeniowe, przymusowe i in.), precyzuj膮c dok艂adnie rodzaj za艂atwianych w nich spraw, za艣 wszystkie pozosta艂e sprawy obejmuje post臋powanie og贸lne, bez wzgl臋du na ich charakter.

W post臋powaniu administracyjnym og贸lnym podejmowane s膮 decyzje w sprawach budowlanych, sanitarnych, drogowych, mieszkaniowych, rolnych, le艣nych, przemys艂owych, melioracyjnych i in. Jak wida膰, r贸偶norodno艣膰 spraw jest wielka. Zar贸wno wydanie prawa jazdy, jak i nakazu rozebrania balkonu gro偶膮cego zawaleniem - nast臋puje w spos贸b przewidziany przepisami post臋powania administracyjnego og贸lnego.

Przepisy reguluj膮ce zasady, formy i tryb post臋powania administracyjnego zawarte s膮 w kodeksie post臋powania administracyjnego (k.p.a.) z 14 czerwca 1960 r.

m

2. Zasady post臋powania administracyjnego

Do podstawowych zasad post臋powania administracyjnego nale偶膮:

1)    zasada prawdy obiektywnej,

2)    zasada udzia艂u stron w post臋powaniu,

3)    zasada kontroli spo艂ecznej nad post臋powaniem administracyjnym,

4)    zasada uwzgl臋dnienia z urz臋du interesu spo艂ecznego i s艂usznego interesu stron.

Zasada prawdy obiektywnej oznacza ci膮偶膮cy na organie administracyjnym prowadz膮cym post臋powanie obowi膮zek d膮偶enia do mo偶liwie najwierniejszego odtworzenia rzeczywistego stanu faktycznego, na podstawie kt贸rego ma nast膮pi膰 wydanie decyzji. Rozstrzygni臋cie sprawy mo偶e nast膮pi膰 w贸wczas, gdy okoliczno艣ci sprawy s膮 w pe艂ni wyja艣nione, a wi臋c gdy znana jest ca艂a prawda. Realizacja zasady prawdy obiektywnej wymaga od organu administracyjnego zachowania ca艂kowitego obiektywizmu w ocenie okoliczno艣ci sprawy i istniej膮cych dowod贸w.

Zasada udzia艂u stron w post臋powaniu oznacza, 偶e post臋powanie administracyjne toczy si臋 przy aktywnym udziale zainteresowanych tre艣ci膮 przysz艂ej decyzji stron. Jest to niezb臋dne przede wszystkim z uwagi na konieczno艣膰 wiernego ustalenia stanu faktycznego, co bez wyja艣nie艅 stron, a wi臋c os贸b najlepiej zorientowanych, nie by艂oby z regu艂y w pe艂ni mo偶liwe. Ponadto rozstrzygni臋cie sprawy bez wys艂uchania zainteresowanych czy zainteresowanego, bez zaznajomienia si臋 z jego 偶yczeniami i propozycjami, mog艂oby prowadzi膰 do wynik贸w niepo偶膮danych - zar贸wno spo艂ecznie, jak i z punktu widzenia interes贸w jednostki.

Zasada kontroli spo艂ecznej nad post臋powaniem administracyjnym wynika z tego, 偶e spo艂ecze艅stwo jest 偶ywotnie zainteresowane w 艣cis艂ym przestrzeganiu prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych. Spo艂ecze艅stwu zale偶y na wyeliminowaniu wszelkich przejaw贸w naruszania praworz膮dno艣ci - korupcji i podobnych zjawisk o wielkiej szkodliwo艣ci.

Zasada kontroli spo艂ecznej znajduje zastosowanie w kilku rozwi膮zaniach proceduralnych. Jednak偶e - jak ju偶 wy偶ej wspomniano - 偶adna z licznych form spo艂ecznej kontroli nad dzia艂alno艣ci膮 administracji nie odznacza si臋 rzeczywist膮 skuteczno艣ci膮.

Zasada uwzgl臋dniania interesu spo艂ecznego i s艂usznego interesu stron zmierza do podkre艣lenia, i偶 organ administracyjny powinien mie膰 na uwadze z jednej strony interes spo艂eczny, z drugiej za艣 nie wolno mu dopu艣ci膰 do naruszenia s艂usznego interesu uczestnika post臋powania. Przez s艂uszny interes nale偶y rozumie膰 taki interes strony, kt贸ry nie pozostaje w kolizji z przepisami prawa i zasadami wsp贸艂偶ycia spo艂ecznego.

Obowi膮zek uwzgl臋dniania interes贸w uczestnik贸w post臋powania jest konsekwencj膮 faktu, 偶e administracja istnieje dla obywateli i im powinna s艂u偶y膰. Wyrazem tej zasady s膮 liczne postanowienia kodeksu post臋powania administracyjnego nak艂adaj膮ce na organ administracji konkretne obowi膮zki wzgl臋dem stron, np. obowi膮zek dbania o to, by strona nie ponios艂a szkody wskutek nieznajomo艣ci prawa, pouczenia o terminach odwo艂ania itd.

Poza om贸wionymi zasadami, maj膮cymi charakter podstawowy, post臋powanie administracyjne opiera si臋 na szeregu zasad pomocniczych. Nale偶膮 do nich:

1)    zasada odr臋bno艣ci post臋powania administracyjnego,

2)    zasada oficja艂no艣ci,

3)    zasada wzgl臋dnej jawno艣ci,

4)    zasada dwuinstancyjno艣ci,

5)    zasada swobodnej oceny dowod贸w,

6)    zasada dyspozycyjno艣ci,

7)    zasada prostoty i koncentracji,

8)    zasada ograniczonego formalizmu,

9)    zasada trwa艂o艣ci decyzji administracyjnej.

3. Przebieg post臋powania administracyjnego

Wszcz臋cie post臋powania administracyjnego mo偶e nast膮pi膰 zar贸wno z urz臋du (z inicjatywy samego organu), jak i na wniosek stron.

Pierwsz膮 decyzj膮 organu administracyjnego jest stwierdzenie, czy jest organem w艂a艣ciwym do wydania decyzji. S膮 organy r贸偶nych szczebli: wojew贸dzkie, centralne i ka偶dy z nich ma sw贸j zakres spraw. W kraju dzia艂a kilkana艣cie r贸wnorz臋dnych organ贸w wojew贸dzkich. Zale偶nie od tego m贸wimy o w艂a艣ciwo艣ci rzeczowej i w艂a艣ciwo艣ci miejscowej organ贸w

7* 99


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Siuta Elementy prawa dla ekonomist贸w rozdzia艂 3 prawo?ministracyjne (0) MM. Zadaniem adwokata jest
Siuta Elementy prawa dla ekonomist贸w rozdzia艂 3 prawo?ministracyjne (5) 3) Akt administracyjny cz臋
76525 Siuta Elementy prawa dla ekonomist贸w rozdzia艂 3 prawo?ministracyjne (9) 搂 11. POST臉POWANIE E

wi臋cej podobnych podstron