skanowanie0011

skanowanie0011



i rrawo assoodarcze, linansauie \ pracy

c. Prawo pracy

[ Prawo pracy jest zbiorem norm regulujących stosunki pracy oraz relacje z nimi związane, m in, ochronę, bezpieczeństwo i higienę pracy, rozstrzyganie sporów wynikających ze stosunku fcracy, przedstawicielstwo pracownicze czy ubezpieczenia społeczne. Podstawowym źródłem tego prawa jest Kodeks pracy uchwalony 26 czerwca 1974 r., wraz z późniejszymi zmianami. Regulacje w tym zakresie uzupełnia wiele innych aktów prawnych, a w szczególności: ustawa po rozwiązywaniu sporów zbiorowych, o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz o związkach zawodowych. Niektóre grupy pracownicze uzyskały odrębne ustawodawstwo pracy, m.in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, kolejarze czy pracownicy urzędów publicznych.

Nawiązanie i rozwiązanie stosunHu prace

Stosunkiem pracy nazywamy relację między pracownikiem a pracodawcą, w której pracownik zobowiązuje się do osobistego wykonywania pracy, a pracodawca - do zatrudnienia pracownika za ustalone wynagrodzenie. Charakterystyczną cechą stosunku pracy jest podporządkowanie pracownika pracodawcy w czasie zatrudnienia. Stosunek pracy może w zasadzie nawiązać tylko osoba pełnoletnia. Jednak w określonych przez prawo sytuacjach można zatrudnić młodocianego, czyli osobę, która ukończyła 15 lat. Powinna ona ukończyć co najmniej szkołę podstawową oraz przedstawić świadectwo lekarskie, stwierdzające, że proponowana praca nie zagraża jej zdrowiu.

Nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie: umowy o pracę, aktu powołania, wyboru, aktu mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Podstawową formą nawiązania stosunku pracy jest umowa o pracę. Powinna być ona zawarta na piśmie na czas nieokreślony albo określony bądź też na czas wykonania konkretnej pracy. Zawarcie trzeciej z kolei umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawiązaniem stosunku pracy na czas nieokreślony. Każdą z wymienionych umów może poprzedzać umowa na czas próbny, nie dłuższy jednak niż trzy miesiące. Rozwiązanie umowy może nastąpić na mocy porozumienia stron, przez wypowiedzenie jednej ze stron lub z upływem czasu, na który była zawarta.

Innym sposobem zatrudnienia jest powołanie. Procedura ta dotyczy obsadzania kierowniczych stanowisk w przedsiębiorstwach oraz niektórych stanowisk samorządowych. Często podstawowym kryterium powołania przez właściwy organ jest zwycięstwo w konkursie. Powołany na stanowisko pracownik może zostać z niego w każdej chwili odwołany bez wypowiedzenia.

Sprawowanie najwyższych stanowisk w organach państwowych, samorządowych, instytutach czy w organizacjach społecznych jest poprzedzone procedurą wyborów.

Niektóre kategorie urzędników państwowych, np. prokuratorzy, sędziowie, funkcjonariusze policji czy żołnierze w służbie zawodowej nawiązują stosunek pracy w drodze mianowania (nominacji). Mianowanie to jednostronny akt organu państwowego, uzależniony jednak od wcześniejszej zgody zainteresowanego pracownika.

Spółdzielcza umowa o pracę jest zawierana pomiędzy spółdzielnią a zatrudnionym w niej członkiem.

warunki oracy oraz zakres onowiązków pracodawcy i pracownika

Zasadnicze obowiązki stron (czyli pracodawców i pracowników) związane ze świadczeniem pracy wynikają z umowy o pracę.

Pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy i świadczyć usług na rzecz innego podmiotu, które godzą w interes pracodawcy. Naruszenie przez


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
prawo międzynarodowe publiczne: zespół norm regulujących stosunki między państwami (ujęcie
Prawo międzynarodowe publiczne - zespół norm regulujących stosunki wzajemne miedzy państwami oraz
Prawo cywilne to zespól norm regulujących stosunki majątkowe i niektóre stosunki osobiste pomiędzy
DSC04420 Definicja prawa międzynarodowego ■ Współczesne prawo międzynarodowe jest zespołem norm regu
ROZDZIAŁ 1. Pojęcie i przedmiot postępowania administracyjnego. Prawo administracyjne jest zbiorem n
Prawo administracyjne to zespół norm regulujących publiczną działalność administracyjną_ cechy
10.    Prawo Administracyjne stanowi zespól norm regulujący cli strukturę i kompetenc
Prawo międzynarodowe Publiczne Wykład 1 Istota PMP- zespół norm regulujących stosunki między państwa
Prawo (w ujęciu przedmiotowym) to ogół (zbiór) norm regulujących stosunki społeczne ustanowionych lu
POJĘCIE PRAWA HUMANITARNEGO. KLAUZULA MARTENSA PRAWO HUMANITARNE - to ogół norm określających stosun
Pł awo natury o zmiennej treści - związane z myślą ImmanuelaKanta prawo naturalne jest zbiorem
I. POJĘCIE PRAWA Prawo (w ujęciu przedmiotowym) to ogół (zbiór) norm regulujących stosunki społeczne
Prof. A. Zieliński Dr M. Lemonnier PRAWO CYWILNE CZ. III ZOBOWIĄZANIA. Reguluje stosunki majątkowe o
Prof. A. Zieliński Dr M. Lemonnier PRAWO CYWILNE CZ. III ZOBOWIĄZANIA. Reguluje stosunki majątkowe o
PRAWO POSTĘPOWANIA CYWILNEGO o ogól norm regulujących postępowanie cywilne. Wraz z rozwiniętą defini

więcej podobnych podstron