skanuj0007

skanuj0007



140    //Aby xy«lca{ na cxa«ia". Iwona, kilyinlcika Burgunda

i narcystycznego dziecka, które jest pępkiem świata, nad rodzice i rodzeństwo pochylają się z uwagą i troską nal istocie jedynej i nadzwyczajnej13) do dość pokornego dołąo do różnego rodzaju „zespołów” - przede wszystkim do mf go „stada”, pilnującego reguł, bo się boi „wpadki”, komp tacji, roztrzaskania swojego obrazu (podtrzymywanego p podporządkowane mu działania kobiet). To przesuwani* pozycji Filipa wraz z mglistością, niedostępnością Iwony at rza szczególną niestabilność, bardzo swoistą ruchliwość st tury całego dramatu, „trafionego” w dwu centralnych mi scach przez niedookreślenie, tajemniczość obojga główn; bohaterów.

„Wędrówka” Filipa pozwala - może po raz pierwszy tak 1 raźnie w twórczości Gombrowicza, ale na pewno nie po r» ostatni - przeprowadzać eksperymenty tak ważne dla je twórczości, z tworzeniem, modyfikowaniem i rozpadem różnego rodzaju wspólnot, często tylko momentalnych, powstających z chwilą gdy ktoś coś mówi do kogoś (czy myśli o kimś innym), używając zaimka „my”. Można więc sądzić, że najpierw Gom-browicz stworzył swego rodzaju „my” z Filipem (czyniąc z niego medium do pewnego stopnia autofikcyjnej opowieści o „następcy tronu”, który nie wie, czego - kogo - pragnie), a przez pewien czas temu „my” Filipa z autorem towarzyszy chór, złożony z rówieśników, młodych mężczyzn (Cypriana i Cyryla, reprezentujących, jak można sądzić, wielu innych), i „zespół rodzinny” (utworzony przez głównego bohatera z ojcem przede wszystkim, ale w jakimś stopniu także z matką). Jak wiemy, w pewnym momencie Gombrowicz „zdradza”, „porzuca” Filipa, zmieniając przez to jego sposób wpisania w różne „my”: teraz owa przynależność ma charakter degradacyjny. Od pewnej chwili w zespole rodzinnym Filip traci zdolność inicjowania zdarzeń, nie jest już olśniewającym następcą tronu, czyli pępkiem świata, ani księciem z bajki cieszącym oczy swoich poddanek, lecz jest chłopcem, który zawodzi swego męskiego, samczego ojca. Ze wszystkich zaś stron napiera nań królewski chór i grupa rowie-

IBM, traktując go jak swego, spychając w szeregi takich jak I „H/urych członków”.

Iwona nie odbywa podobnych podróży. Od początku jest niewinną, osamotnioną sierotą (dwie zimne, ciągle niezadowolił* z niej ciotki nie składają się na matkę). Od zawsze nie ma 'tylnNnnj przestrzeni, azylu, domu. Wyjęta nagle spod opieki (czy nieustającej opresji) ciotek, znajduje się w dziwnej, ni to liry walnej, ni to publicznej przestrzeni dworu - domu „narze-runnogo”. Bohaterka jest też wzgardzoną, przyjmowaną „z braku laku” dziewczyną nieudanego Innocentego. Iwona - co jest rliyba najważniejsze - to istota prawie pozbawiona mowy, nie-idolna wypowiedzieć się. Jej niemota stanowi sedno wykluczenia, izolacji, nieobecności w świecie komedii.

•lodyne „my”, w które jednak można ją wpisać, ma zupełnie limy charakter i inną dynamikę niż wspólnoty Filipa. Przynależność Iwony do różnorodnych „my” to nieustanna degradacja, stygmatyzacja tych zbiorowości. Iwona jest „od zawsze” ukrytą hańbą, wstydem swojej grupy, kobiecego „mjr”, podczas gdy książę na początku „zaszczycał” różne grupy swoją do nich przynależnością. Inne młode kobiety pragną wyprzeć aię tego, że mają z Iwoną coś wspólnego, choć tak właśnie jest. Można powiedzieć, że Iwona ujrzana na tle chóru kobiet (zwłaszcza swoich rówieśniczek z fraucymeru królowej) ukazuje, że tamte mają braki i defekty, a ona cała jest brakiem i wadą.

Brak, defekt jest jej tożsamością. Ale to właśnie oznacza, że jej sposób istnienia - marginalny i podstawowy zarazem - ujawnia hańbiący sekret wszystkich kobiecych postaci dramatu. Daremnie prowadzą one uciążliwe „roboty remontowe”, ich defekt jest nieusuwalny, zawsze im czegoś brak, zawsze im coś dolega, zawsze są już wykastrowane, ukrywają tylko fakt, że one też są Iwonami.

Warto również zwrócić uwagę, że o ile w tej farsowej komedii pełnej różnego rodzaju schematów, klisz i znaczących uproszczeń (którymi Gombrowicz się bawi i które dekomponuje, ale


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0007 140 „Aby xyika< na czaiła". Iwona, łnlfinlciko Burgunda i narcystycznego dziecka,
skanuj0054 zamieniania tego, co warunkowane, na to, co bezwarunkowe, aby przeniknął i przejrzał ułud
skanuj0036 (114) I
skanuj0074 140 fl Moda* pomiaru połę# imńitw Na początku zauważają, że w dotycltc/iisowych modelach
skanuj0006 138 ,Aby zyikać na czaił*". Iwona, kilęinlczka Burgunda że jej nie potrzebujemy. Mów
skanuj0008 142 ,Aby zyskać na czasie". Iwona, ktlęinleska Burgunda w ich szponach także tkwi) p
skanuj0009 144 Aby zyskać na czasie". Iwana, księżniczka Burgunda Wiele wskazuje na to, że owe
skanuj0013 152 ,Aby zyskać na czasia". Iwona, kilęinlczka Burgunda kolejność, a co za tym idzie
skanuj0009 (140) Wiek dziecka Charakterystyka postawy dziecka Postawa dziecka 2. miesiąc w pozycji
skanuj0005 14.    Okres dostatecznie długi na to, aby przedsiębiorstwo mogło dostoso
skanuj0061(1) Wyciąć okna i nakleić je na foremce. W przód autokaru wbić dwa introligatorskie gwoźdz
zabawy na?le i?styny 1 ZABAWY NA BALE I FESTYNYZombi! Pomoce: opaski, różne przedmioty. Aby gra była

więcej podobnych podstron