skanuj0009

skanuj0009



stopią, przykurczu palców w zgięciu podeszwowym i rotacji podudzia na zewnątrz. Przykładem działania mechanizmu nacisku i siły ciężkości jest pogłębianie się przykurczów w stawach kończyn dolnych w pozycji stojącej i w czasie chodu. Przykurcze w stawach kolanowych są kompensowane w pozycji stojącej przez zgięcie ud w stawach biodrowych i zgięcie grzbietowe stóp, co powoduje niekorzystne przesunięcie linii ciężkości ciała do tyłu od stawów kolanowych. Celem jej przybliżenia do stawów kolanowych i zmniejszenia siły zginającej stawy kolanowe - chory pochyla jeszcze bardziej tułów do przodu. Taki układ segmentów ciała stwarza niekorzystne warunki pracy mięśni. Zwiększa się znacznie praca mięśni prostych uda, które zapobiegają dalszemu zgięciu w stawach kolanowych. Przykurczom ulegają mięśnie kulszowo-goleniowe i bliższe części mięśni brzuchatych łydki, powiększając tym samym przykurcze w stawach kolanowych. W tej sytuacji pogarszają się warunki pracy mięśnia trójgłowego łydki, który jest stabilizatorem podudzia w stosunku do stopy oraz nadaje propulsję w czasie chodu.

Znaczny wpływ na pogłębianie się zniekształceń narządu ruchu mają czynności wykonywane w pozycjach przymusowych lub nieprawidłowych. Prace w gospodarstwie domowym wykonywane przy użyciu nieodpowiednich chwytów nasilają deformację rąk u kobiet chorych na rzs.

Należy unikać prac wymagających użycia dużej siły rąk, obciążania palców w kierunku kości łokciowej, czynności wymagających używania chwytu opuszkami palców znacznie obciążającego stawy śródręczno-pa-lic/.kowe i międzypaliczkowe.

Krajanie chleba powszechnie praktykowanym chwytem i nożem o cienkim trzonku znacznie pogłębia odchylenie łokciowe palców (rys. 10). Używanie noża o grubym trzonku i stosowanie chwytu obciążającego stawy śródręczno-paliczkowe w kierunku kości promieniowej jest znacznie lepsze (rys. 11). Najmniej obciążające stawy rąk jest wykonywanie tej czynności przy użyciu maszynki do krajania chleba.

Noszenie talerzy w sposób uwidoczniony na rysunku 12 lub na tacy z uchwytem bardzo obciąża stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe. Noszenie talerzy jak na rysunku 13 jest znacznie korzystniejsze.


Rysunek 13.


Dźwiganie ciężkiej patelni (rys. 14) lub ciężkiego garnka jest szkodliwe. Wykonywanie tych czynności jak na rysunku 15 pozwala na rozłożenie ciężaru dźwiganego przedmiotu.



23


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0009 stopią, przykurczu palców w zgięciu podeszwowym i rotacji podudzia na zewnątrz. Przykłade
skanuj0009 stopią, przykurczu palców w zgięciu podeszwowym i rotacji podudzia na zewnątrz. Przykłade
skanuj0357 ROZDZIAŁ DZIESIĄTY: Projektowanie i nakładanie tekstur 357 1.    Znajdź na
38732 skanuj0021 (138) 140 MAŁGORZATA DURYDIWKA Sekwencję reakcji konsumenta na tak prowadzone dział
Rysunek 69. i wyżej, z tym że badany wykonuje zgięcie podeszwowe stopy przy zgiętym podudziu kd.
a.    zniekształcenie polegające na ustawieniu stopy w zgięciu podeszwowym,
skanuj0008 3 Anatomia układu ruchu człowieka2.7.3. Mięśnie goleni (podudzia) Rozpięte są między k. u
larsen0641 24. Blokady nerwów obwodowych f Reakcje na zastosowaną stymulację: zgięcie podeszwowe i s
DSC04027 H. Dahl, 2006 T wykonuje maksymalne zgięcie boczne i rotacje w tą samą stronę.&nb
DSC06095 I. Schorzenia rozwojowe e. Przykurcz palców Palce sę zgięte zarówno w pozycji stojącej jak
DSC?86 mn Objawy 1 ustawienie palców w zgięciu w stawach międzypaliczkowych i wyproście w

więcej podobnych podstron