skanowanie0017

skanowanie0017



114 KAMILA BUDROWSKA

W ujęciu takim jedynie tekstologia może być nauką spekulatywną, wypracop wującą narzędzia teoretyczne i mogącą w pełni oderwać się od praktyki. OdnęSj sząc się do definicji stworzonej przez badaczy radzieckich Dąbrowski zauwazli jednak, iż co innego wynika z etymologii samego terminu i definicji, a qo innegji zwykło się „podciągać” pod to miano.-    mt

i Genologia to teoretyczna, koncepcyjna refleksja nad gatunkami literackimi (teoria gatuS§ ków~tttSrackich), wersoiogia t<rtpo3bBme) teoria~wiereriłTW~obu tych dyscyplinach tekśtyj utworów pełnią funkcją dokumentacyjną, motywacyjną, przykładową, a wiedza układa si$| w system. Tymczasem w tekstologi i widzi sią nie teorią tekstu, lecz praktyką badania ko® kretnego tekstu lub zbioru tekstów. Przedmiotem zainteresowania jest tu, każdorazowo, danw tekst jako indywidualny fakt kulturowy. Tekstologia jest najpierw faktografią, a potem fakt® graficzną narracją. Dla genologii i wersologii role takie nie są po prostu możliwe1.

1

Doprecyzowanie terminu idzie więc tu w parze z wyraźnym zakreśleniem ced lów tekstologii, rozumianej jako teoria tekstu.    3®

Ujednoznacznienie użyć terminu „tekstologia” można by osiągnąć albo przez wprowĘ| dzenie terminów rodzajowych dookreślających: tekstologia historyczna (empiryczna), tekst® logia teoretyczna (spekulatywna), albo przez nawiązujące do uwag Górskiego [...] reaktywff® wanie dla „tekstologii historycznej” filologicznego terminu „krytyka (i historia?) tekstu" i utofct samienie terminologiczne tekstologii z teorią tekstu. Wtedy stosunek miądzy „krytyką i histonr' tekstu” a „teorią tekstu” przypominałby wzajemny stosunek działów wiedzy o literaturze: kryj

tyki, historii i teorii2.    J§

«

Zdaje się, że druga propozycja badawcza, jako mniej karkołomna (nie stwarzał się nowych terminów), jest bardziej interesująca.

A jak jest w koncepcjach Dąbrowskiego potraktowane edytorstwo naukowe|| Badacz dostrzega przede wszystkim rozchwianie terminologiczne i wymienne sto-| sowanie pojęć: „edytorstwo” - „technika wydawnicza”, i postuluje przestrzegania wyraźnych rozróżnień. Uznaje edytorstwo za naukę (rezygnuje z określenia „nag ukowe”, traktując to jako oczywistość), gałąź filologii i przypisuje mu zakres -tog zastosować terminy badacza - tekstologii historycznej czy „krytyki tekstu”. Poztó staje kwestia niemożności pogodzenia sprzecznych - teoretycznych i praktycznych - dążeń edytorstwa. Dąbrowski uważa problem za rozwiązany, jeśli edytorstwo traki tuje się jako sztukę zastosowania perspektyw badawczych w praktyce. Sumując ustal lenia Dąbrowskiego można stwierdzić, iż proponowane przez niego definicje ma® się.do wcześniej omawianych następująco: edytorstwu naukowemu powierza się® zadania, metody i cele przypisywane przez Górskiego tekstologii, a tekstologię defil niuje się zupełnie odmiennie, jako metanaukę, teorię tekstu w ogóle, co ma oparcie^ choć autor się na to bezpośrednio nie powołuje - w nowszych badaniach (francuski! krytyka genetyczna, teorie lingwistyczne).

Tu warto zasygnalizować, iż na polemikę Stanisława Dąbrowskiego odpowiaj da jedynie Jan Trzynadlowski. Autor Edytorstwa podtrzymuje większość swoicK tez i nie reaguje na propozycje terminologiczne Dąbrowskiego. Potwierdza takife istnienie trudności:    m

Trzeba podkreślić, że edytorstwo jest tak ściśle powiązane z teorią utworu i tekstu or® z praktyką stojącą na pograniczu badań filologicznych i działań ściśle wydawniczych, żenief

istnieje zgodność co do jego istoty, a szereg dotyczących go stwierdzeń nadal budzi niemało wątpliwości3 4.

Przejrzenie nowszej literatury naukowej pod kątem interesujących nas zagadnień sprawia niespodzianką. Okazuje się bowiem, iż nie powstały w Polsce po r. 1980 żadne nowe monografie, w których namysł nad zagadnieniami teoretycznymi wykraczałby poza rozwiązywanie konkretnych edytorskich problemów. Zarejestrować można pojawienie się Edytorstwa publikacji naukowych Leona Marszałka mksiążki głównie poradnikowej, tomu zbiorowego Problemy edytorskie literatur słowiańskich26 oraz artykułów publikowanych na łamach „Pamiętnika Literackiego”.' Jeżeli na przestrzeni lat dwudziestu kilku powstał szereg rozpraw z tej dziedziny, tcriclf prawie zupełny brak w dwu ostatnich dekadach w. XX budzić musi niepokój. Owo zapóźnienie było przez środowisko naukowe sygnalizowane wielokrotnie - ostatnio w Ankiecie jubileuszowej ogłoszonej przez „Pamiętnik Literacki”5 6.

Problemy edytorskie literatur słowiańskich to tom zbiorowy będący owocem toruńskiej konferencji slawistów (1988). Uczestniczył w niej (ale nie doczekał publikacji) Konrad Górski i jego wypowiedź tyczącą prac Komisji Edytorsko-Teks-tologicznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów uznać można za dyskurs teoretyczny. Górski używa przemiennie terminów „tekstologia” i „edytorstwo”, dowodząc tym samym, że środek ciężkości omawianej problematyki przeniósł się już w inne rejony. Mniej ważny jest namysł nad precyzowaniem nazw dyscyplin, bo jednoznaczność trudno tu osiągnąć, bardziej zasadnicza wydaje się kwestia istnienia bądź nieistnienia tekstu ne varietur.

wiele czasu poświęciliśmy na przeanalizowanie i uściślenie terminów i pojęć istotnych dla tekstologii jako dyscypliny naukowej. Konsekwencją logiczną naszych przemyśleń i ustaleń było przede wszystkim odrzucenie pojęcia „tekstu kanonicznego”, tekstu, który rzekomo raz na zawsze miał być podstawą wszelkich wydań. To zakorzenione w edytorstwie przekonanie o istnieniu jakiegoś tekstu „ne varietur" było przyczyną, że niejednokrotnie powtarzano wiele błędów edycji podstawowej, nie korygując oczywistych pomyłek2*.

Pozostałe artykuły zawarte w tej książce to prace honorujące działalność Górskiego jako edytora Mickiewicza oraz analizy konkretnych problemów edytorskich (głównie tyczących literatury dawnej).

Po roku 1980 tematyka teorii tekstologii i edytorstwa naukowego podejmowana była w „Pamiętniku Literackim” w większości przypadków jako jeden z wątków recenzji omawiających najwybitniejsze edycje, zwykle tekstów staropolskich i romantycznych, a z literatury nowszej - Żeromskiego, Witkacego. Do poważniejszych pozycji należą jedynie szkice Zofii Mitosek tyczące francuskiej krytyki genetycznej

1

   Ibidem, s. 403.

2

   Ibidem, s. 405.

3

   J. Trzynadlowski, W odpowiedzi Stanisławowi Dąbrowskiemu. „Pamiętnik Literacki” 1980, z. 4, s. 441. Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza polemika prasowa obu badaczy. W roku 1978 na łamach „Tekstów” dyskutowali oni nad zagadnieniami prasoznawczymi opisanymi w Edytorstwie Trzynadlowskiego.

4

   L. Marszałek, Edytorstwo tekstów naukowych. Warszawa 1986. - Problemy edytorskie literatur słowiańskich. Red. J. Pelc, P. Pelcowa. T. 1. Wrocław 1991.

5

   Zob. np. H. Markiewicz, Krótkie „narzekanie na porządną niedbałość naszą”. „Pamiętnik Literacki” 2002, z. 1.

6

   K. Górski, Przemówienie wygłoszone na posiedzeniu Komisji [...] w Toruniu w dniu 1maja 1988. W zb.: Problemy edytorskie literatur słowiańskich, s. 12.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanowanie0020 120 KAMILA BUDROWSKA Jedno zadanie, bo tekstologia, ma. wymiar i praktyczny, i teoret
83763 skanowanie0020 120 KAMILA BUDROWSKA Jedno zadanie, bo tekstologia, ma. wymiar i praktyczny, i
83763 skanowanie0020 120 KAMILA BUDROWSKA Jedno zadanie, bo tekstologia, ma. wymiar i praktyczny, i
skanowanie0016 112 KAMILA BUDROWSKA todologiczną edytorstwa naukowego, które zawsze musi mieć teksto
skanowanie0019 118 KAMILA BUDROWSKA,gg dzieła idealnego, jego najdoskonalszej (jednej) pęstaci. „Int
47992 skanowanie0015 110 KAMILA BUDROWSKA czenia terminu „tekst”1. Prace te pokazują, jak stopniowo
86758 skanowanie0018 116 KAMILA BUDROWSKA oraz zbiór tłumaczeń z zakresu krytyki tekstu, którego pom
43229 skanowanie0007 (139) 39. Przyczyną tworzenia barwnikowych kamieni żółciowych może być: A.Przes

więcej podobnych podstron