skanowanie0027 (28)

skanowanie0027 (28)



TEORIA PRZEDSIĘBIORSTWA dr Anna Mazurkiewicz

samodoskonalenia się jednostki ludzkiej, gdyż ludzie gromadzą nabyte doświadczenia i wiedzę. Tak więc inwestowanie w kapitał ludzki jest w dużej mierze efektem celowych inwestycji, a ta forma kapitału stwarza z kolei znaczne szanse na zwrot w przyszłości zainwestowanych w niego środków.

Kapitał ludzki stanowi element istoty ludzkiej i można go gromadzić inwestując w siebie. Człowiek zawsze „towarzyszy” swojemu kapitałowi, nie może go oddzielić od siebie, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności (produkcyjna lub konsumpcyjna). W przeciwieństwie do tradycyjnych aktywów nie można go nabyć na rynku. Cechy te ukazują odmienność kapitału ludzkiego od materialnego, który jest przedmiotem obrotu na rynku i może zmieniać właściciela.

Obie formy kapitału odróżnia ponadto udział w kreowaniu powodzenia organizacji. Bardzo szybko wzrasta wpływ m.in. wiedzy i umiejętności uczestników organizacji na osiągane przez nią wyniki, malejący jest natomiast udział kapitału materialnego, a w niektórych branżach wręcz znikomy. Ponieważ kapitał ludzki przynależny jest osobie, jego składniki są niepowtarzalne, specyficzne, nie można ich skopiować ani też nabyć poszczególnych jego składowych o identycznej charakterystyce. Kapitału tego nie można poza tym dzierżawić, kupić, sprzedać czy też leasingować, lecz wypracowuje się go zazwyczaj przez długi okres. Z kolei kapitał materialny cechuje łatwość w pozyskaniu, pożyczeniu czy też zbyciu, a poszczególne jego składniki są już tak powszechnie znane i wszędzie obecne, że nie oferują niczego, czego nie mogliby odtworzyć konkurenci. Kapitał ludzki, odróżnia od zasobów materialnych ponadto fakt, iż wraz z upływem czasu zyskuje on najczęściej na wartości, w przeciwieństwie do kapitału materialnego, ulegającego stopniowemu zużyciu, przez co spada jego wartość.

Kapitał ludzki cechują więc niepowtarzalne atuty, stanowiące z drugiej strony niejednokrotnie spore ograniczenia - jest on bowiem znacznie mniej mobilny niż materialny, wymaga poszanowania praw człowieka, trudniej, niż w stosunku do kapitału rzeczowego, stosować wobec niego reguły racjonalnego gospodarowania, jak również osiągać z niego korzyści ekonomiczne. Jakościowy charakter cech określających stan poszczególnych jego składników powoduje, iż jego pomiar jest znacznie utrudniony, w przeciwieństwie do kapitału materialnego, który łatwo jest wycenić. Składników kapitału ludzkiego, inaczej niż w przypadku poszczególnych elementów kapitału materialnego, nie można odgórnie kontrolować; czynniki w postaci wiedzy czy umiejętności są w posiadaniu osób usytuowanych na wszystkich szczeblach w organizacji.

10


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanowanie0026 (28) TEORIA PRZEDSIĘBIORSTWA dr Anna Mazurkiewicz H. Król, A. Ludwiczyński ogół spe
skanowanie0019 (39) TEORIA PRZEDSIĘBIORSTWA dr Anna Mazurkiewicz Powyższe wyodrębnienie poszczególny
skanowanie0018 (40) TEORIA PRZEDSIĘBIORSTWA dr Anna Mazurkiewicz KAPITAŁ INTELEKTUALNY Współczesne w
skanowanie0020 (35) TEORIA PRZEDSIĘBIORSTWA dr Anna Mazurkiewicz -    poszukiwania no
skanowanie0028 (27) TEORIA PRZEDSIĘBIORSTWA dr Anna Mazurkiewicz Już samo wyrażenie kapitał ukazuje,

więcej podobnych podstron