14512 Między autorem 71

14512 Między autorem 71



•W recepcji utworu przez czytelnika mamy do czynienia z nader oczywistym faktem psychiczno-intelektualnego kontaktu dwóch konkretnych indywiduów poprzez komunikat językowy. Mimo swej rzeczywistości lub może nawet na skutek niej sytuacja ta jest jednak względem utworu zewnętrzna. To, co z kształtem utworu ma już bezpośrednią styczność i co go determinuje, jest w istocie swej odmienne. Zamiast konkretnego autora w pełni jego życiowych i społecznych uwarunkowań — mamy model myślowy autora ibego właśnie utworu, „zbudowany” z wiedzy o świecie, przeświadczeń i dążeń uczestniczących w procesie twórczym-, uwieńczonym powstaniem tego właśnie dzieła, w nim uobecnionych i przez nie poświadczonych. Miejsce rzeczywistego czytelnika zajmuje odbiorca założony jako zdolny i powołany do percepcji utworu27.

„Model myślowy autora” najbliższy byłby „podmiotowi czynności twórczych” Sławińskiego, z tym że Handke idzie dalej w zakresie j-cgo autonomizacji, uniezależnienia bytowego od rzeczywistego autora. Nie mówi już o „bycie funkcjonalnym”, lecz o „bycie myślowym”, bardziej więc zależnym w istnieniu od interpretatora niż od „osobowego autora”.

Następne stanowisko wobec rozważanego zagadnienia prezentuje propozycja Teresy Kostkiewiczowej zawarta w książce Kniaźnin jako poeta liryczny. Kost-kiewiczowa za „podstawową realność” w badaniach literackich uznaje tekst literacki. Kategorie nadawcy interesują ją głównie ze względu na ten tekst, są one dla niej — podobnie jak dla Balcerzana — kontekstem u-możliwiającym pełniejsze zrozumienie dzieła. Konteksty wyróżnia trzy: język, tradycję literacką, „pole życiowe” i odpowiednio mówi o trzech kategoriach nadawcy. Pierwsza to „podmiot mówiący” -—- jego terenem u-świadomień i zachowań je:st język, system językowy.’Co w tekście odsyła do. podmiotu mówiącego? Samo mówienie, „wybór określonych jednostek systemu z róż-

27 Tamże, s. 152.

S6

nych jego poziomów i aktualizowanie obserwowalnych w tekście reguł wiązania i przybywania jednostek” 2S. Druga kategoria to „podmiot literacki” („idealny nadawca”) — terenem świadomości i zachowań jest tu tradycja literacka, konwencje i reguły literackie. Trzecia — to „autor osobowy”, którego terenem świadomości i zachowań jest „pole życiowe”. Odpowiednikami tych trzech kategorii są po stronie odbiorcy: „adresat wypowiedzi”, „odbiorca wirtualny” („idealny”) i „czy-tętnik konkretny”. Przy pierwszej relacji tekst jest traktowany jako „wypowiedź” („fakt językowy”), przyj drugiej — jakó „dzieło literackie” w funkcji „jednost-łcTprócesu historycznego”,' przy trzeciej zaś jako „dzieło literackie” w, sensie: „fakt biografii autora”.

Kostkiewiczowa pojmuje te kategorie nadawTców osobowościowe, mniej abstrakcyjnie niż Baicerzan; personalizuje je. Są to jednak osobowości „selektywne”, o-graniczone do cech wyznaczonych poprzez właściwy im teren działania. Osobowości te w praktyce interpretacyjnej odsłaniane są o tyle, o ile to jest pożyteczne dla rozumienia dzieła. Czym są ci nadawcy i odbiorcy tekstu literackiego? Jedynie autor osobowy i czytelnik konkretny to — według Kostkiewiczowej — byty konkretne, „substancjalne” (podobnie zresztą jak tekst literacki). Pozostałe dwie kategorie to byty „funkcjonalne”, funkcjonalne wobec tekstu, istniejące poprzez tekst i dla tekstu, jako „rezultaty określonych zabiegów interpretacyjnych”. Bytem funkcjonalnym nazywał Sławiński „podmiot czynności twórczych”, ale uważał go za funkcję czynności autora. „Podmiot literacki” Kostkiewiczowej jest natomiast funkcją interpretacji tekstu.

-13 T. Kostkiewiczowa, Iźniaznin jaRo 'poeta, liryczny, Wrocław 1969, s. 165 - 166.

7 - Poetvk*P Tntorr.roł


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
presupozycje 1 96 JUKU I. LEWIN średnik --- usytuowana miedzy autorem a czytelnikiem osoba trzecia.
Między autorem1 Najbliższy, jak sądzę, właściwego ustawienia problemu był Sławiński, gdy „podmiot
Między autorem1 miotu czynności twórczych, które do powstania dzieła doprowadziły.[Podmiot mówiący
Między autorem1 odbiorczych pozwoliłoby pełniej oświetlić zagadnienia nadawcy i mogłoby być sprawd
Między autorem 31 Łempickiego Twórcę i dzieło w poezji. Wybitny germanista i teoretyk literatury ni
15072 Między autorem 41 tomiast na zasadzie odniesienia przyczynowego. Utwór literacki jest wystarc
IMG?53 3M JURIJ I. ŁEWJN średnik — usytuowana między autorem a czytelnikiem osoba trzecia. O takim p
Między autorem1 ło tkwi. Dotykamy tu starego sporu o zakres badań literackich i cele interpretacji
Między autorem1 miotu czynności twórczych, które do powstania dzieła doprowadziły.[Podmiot mówiący
Między autorem 11 MIĘDZY AUTOREM A PODMIOTEM MÓWIĄCYM Od czasu gdy monografia o jednym pisarzu zacz

więcej podobnych podstron