18597 Image97 (5)

18597 Image97 (5)



JjLEKTRONIKAjPfJpU

filtry pasmowe F1-F2, w których uzwojenia cewek 1.2 i L3 z kondensatorami C7 i C8 tworzą równoległe obwody rezonansowe, ustawione na środku części fonicznej pasma 80m. Wartością kondensatora sprzęgającego C9 można ustalić wypadkowe sprzężenie pomiędzy tymi filtrami, zachowując rozsądny kompromis pomiędzy szerokością pasma a wartością przenoszonego sygnału. Podczas odbioru na cewkę sprzęgającą filtru FI jest podany sygnał z anteny, zaś z drugiej cewki filtru F2 jest podany odfiltrowany sygnał na wejście wzmacniacza w.cz. (nóżka 24), a następnie na mieszacz. Na drugie wejście mieszacza jest skierowany sygnał z generatora VFO. Ponieważ pasmo przenoszenia filtru jest usytuowane powyżej częstotliwości BFO na zakresach poniżej 10MHz, konieczne jest ustawienie częstotliwości VFO powyżej częstotliwości sygnału wejściowego (wartość częstotliwości VFO jest sumą częstotliwości BFO i wartości sygnału wefwy transceivera).

W skład generatora przemiany częstotliwości wchodzą elementy zewnętrzne układu, dołączone do nóżek 21-22 oraz pojemności wewnętrzne układu scalonego. Częstotliwość pracy generatora wyznacza indukcyjność L5 wraz z kondensatorem Cl 7 i pojemnością wewnętrznej diody pojemnościowej Zakres przestrajania generatora jest ograniczony za pośrednictwem rezystora R1 włączonego w szereg z potencjometrem PI. Ponieważ komfort strojenia odbiornika jest uzależniony właśnie od tego potencjometni, warto zadbać o dodatkową przekładnię mechaniczną lub użycie potencjometru wieloobrotowego (np. 10-zwojowego).

Sygnał wyjściowy z mieszacza 5MHz (jako częstotliwość pośrednia, będąca różnicą częstotliwości doprowadzonej do wejścia układu i częstotliwości generatora) jest skierowany do filtra kwarcowego. Filtr drabinkowy, zestawiony z czterech rezonatorów kwarcowych X1...X4 o jednakowych wartościach 5MHz oraz pięciu kondensatorów C18...C32 po 33pF każdy, ma pasmo przenoszenia około 2,4kFłz, co odpowiada szerokości odbieranego sygnału SSB. Odfiltrowany sygnał pośredniej częstotliwości, poprzez styki przełącznika, jest skierowany na wejście detektora. Zewnętrzne elementy, dołączone do końcówek 3 i 4 układu, wchodzą w skład generatora BFO. Częstotliwość układu wyznacza rezonator kwarcowy X5 (również 5MHz) z szeregową cewką L6 (dławik 1 OuH) w celu przesunięcia nośnej na dolne zbocze filtru kwarcowego. Inaczej mówiąc, włączenie dławika zapewnia potrzebne obniżenie częstotliwości BFO o około 1,5kHz w stosunku do p.cz., niezbędne do odtworzenia właściwej wstęgi bocznej sygnału wejściowego. W wyniku zmieszania sygnału p.cz. z sygnałem wewnętrznego oscylatora układu uzyskuje się czytelny sygnał małej częstotliwości. Ponieważ częstotliwość filtru kwarcowego jest niższa od częstotliwości pracy VFO, w układzie następuje odwrócenie wstęgi sygnału.

Warto zauważyć, że w przypadku użycia rezonatorów 5,25MHz zarówno sygnały pas ma 80m z dolną wstęgą boczną jak i sygnały pasma 20m z gómą wstęgą boczną są odtworzone prawidłowo przy tym samym zakresie pracy VFO 8,75...9,15MHz. Uzyskamy wtedy tak zwane automatyczne odwrócenie wstęgi bocznej. Tak naprawdę dokładna wartość częstotliwości p.cz. nie ma aż tak dużego znaczenia. Ważne jest natomiast, by użyć w filtrze drabinkowym jednakowych rezonatorów.

Wyjściowy sygnał m.cz. z nóżki 5 w zakresie 0,3kHz do około 3kHz jest wzmocniony za pośrednictwem popularnego wzmacniacza LM386 (US2) i skierowany do gniazdka zasilającego głośnik lub słuchawki. Potencjometr P2 służy do regulacji siły głosu. Cały ininitransceiver może być zasilany napięciem 9...12Y. Układ 78L05 stabilizuje napięcie zasilania MC3362. Napięcie 5V jest wykorzystywane także do zasilania potencjometru Rl, służącego do zmiany częstotliwości pracy urządzenia. Wszystkie podzespoły, oprócz wzmacniacza LM386, pracują podwójnie.

Jak już wspomniano, przełączanie z nadawania na odbiór (N/O) następuje za pośrednictwem najprostszego, ale skutecznego sposobu - w tym przypadku przełącznika MTS204 (cztery sekcje: A, B, C, D). Pierwsza sekcja A służy do przełączania napięcia zasilania oraz we/wy filtru pasmowego LC. Aby można było wykorzystać styki zarówno do sygnału DC, jak i RF, zostały użyte trzy dławiki o indukcyjności po lOOuH (wartość nie krytyczna). W pozycji „O” sygnał w.cz. z anteny jest skierowany na wejście wspomnianego filtru, zaś napięcie + 12V podane na wzmacniacz m.cz. LM386. Za przełączanie drugiej strony filtru odpowiedzialna jest sekcja B przełącznika. Dalszy przebieg sygnału w torze odbiornika wygląda jak powyżej, z tym że styki U i D tego przełącznika są wykorzystane do komutacji sygnału filtru kwarcowego.

Podczas nadawania napięcie zasilania zc styków przełącznika A jest podane tym razem poprzez zasilacz stabilizowany 5V na wzmacniacz mikrofonowy. Wprawdzie można pominąć dodatkowy stabilizator, jednak okazało się, że wtedy poziom sygnału m.cz. już jest za wysoki, a i tak napięcie +5V/N przyda się później do stabilizacji punktów pracy dodatkowego wzmacniacza liniowego SSB.

Sygnał akustyczny z mikrofonu elektreto-wego, wchodzącego w skład nagłownego zestawu multimedialnego, jest wzmacniany w pojedynczym układzie OE z tranzystorem BC547.

Wzmocniony sygnał m.cz. nadajnika poprzez dwójnik R-C (lOOnF-lktt) jest podany na wejście modulatora zrównoważonego układu MC3362 (ta część układu pełniła funkcję

«SViN


E ektronika dla Wszystkich Luty 2006 51


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
f11 1 data: begin of it occurs 3,f1(D, f2(2), end of it. header linę body it
f3 1 Transparent Table table T1 f1 f2 f3 R/3 DOIĆ Table Definiłions Daiabase tables table
skanuj0401 Stosunek sił F1 i F2 określa stała zależność (p. wzór 13.13 w przekładniach pasowych) Fx
O O kwalifikacje O O dla rynku pracy O O F1, F2, P1, P2 L12, L13, L15 W10, L14, L15 Formy oce
§ 2. Funkcje uwikłane 413 Z lewych stron tych równań tworzymy wyznacznik (-l)" D(F1,F2,
Rarametry infrastruktury transportu dla tworzenia modelu systemu... 19 Jeżeli min{f1, f2, f3, f4} =
CMOS5 C£L nrt rm ran ¥ U* F1 F2 F3 F« Z rtn nn nn nn noi m m 4566 Przemysłowy układ czasowy C. ffis
P (ćwiczenia) = 3,0 jeżeli (F1+F2) = 60,0 - 70,0 pkt. 3.5    jeżeli (Fl+F2) = 70,l -7
PEK_K02 PEK-K03 P=0,5*F1+0,5*F2 LITERATURA PODSTAWOWA I UZUPEŁNIAJĄCALITERATURA

więcej podobnych podstron