28884 Obraz67 (2)

28884 Obraz67 (2)



z paleniska bezpośrednio do kanału kominowego w górnej części pieca, który właściwie jest tylko przedłużeniem prtzewodu kominowego. Około 60% cieplika jest niewyzyskane pożytecznie na ogrzewanie pomieszczenia. Znaczna, ilość żeliwa i blachy oraz koszt zużywanego opału są nieproporcjonalnie duże w stosunklig do niewielkich korzyści, jakie tego rodzaju piece dają.

Rozdział VI TRZONY KUCHENNE

1. Trzony kuchenne stałe (starego typu)

Wymiarowanie podmurówek trzonów kuchennych stałych jest identyczne, jak przy piecach. Poziom powinien być brany od ślepego progu futryny. Po wykonaniu podmurówki, która powinna licować z później położoną podłogą, należy dobrać kafle frontowe i ^kolorować powierzchnię licowaną, zestawiając kafle najlepsze na ściankę nad trzonem, o ile ma być robiona. Przy dobieraniu odcieni kafli postępujemy, jak przy piecach; kafle o odcieniach ciemniejszych dobieramy do rzędów dolnych, do rzędów górnych dobieramy tony jaśniejsze. W podobny sposób kolorujemy ściankę nad kuchnią. Dobrane i skolorowane kafle znaczymy kredką, zapisując numer rzędu i numer kafla, rozpoczynając od ściany frontowej przyczółkowej (bocznej).

Właściwy wymiar kuchni tj. długość i szerokość, ustala się stosownie do życzenia inwestora (zamawiającego) z uwzględnieniem wymiarów blatów (płyt kuchennych) i okucia. W celu ustalenia ścisłego wymiaru trzonu kuchennego układamy na równej powierzchni płyty, zostawiając między nimi luzy około 4—5 mm; do tak wyznaczonej długości tramu kuchennego dodajemy dwie szerokości kątownika, z którego zna być wykonane okucie kuchni, nie dodając w tym wypadku luzów. Szerokość trzonu wyznaczamy podobnie, dodając do długości płyty żeliwnej jedną szerokość kątownika i pewien luz na wykonanie licowania kaflowego ścianki nad kuchnią, by licowanie nie wypadło na płytach (rys. 54).

Po rozrysowaniu wymiarów kuchni pod kątem prostym na podmurówce, przystępujemy do wykonania pierwszego rzędu tramu. Zdun powinien pamiętać o tym, że ściana, przy której

6'


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
HYD.PN-TS-4 5 W smarownicy selekcyjnej rys.4.7b krople oleju nie wpadają bezpośrednio do kanału
71414 Jeżdze motorowerem Komar2 Siodło przymocowane jest do rury podsfodłowej 2. W dolnej części ru
Scan0001 (29) -134- Tadeusz Piecuch W górnej części pieca mokry materiał w kontakcie przeciwprądowym
Obraz5 (12) raturę. Z tego względu nie robi się nad paleniskiem sklepienia i gazy spalinowe uchodzą
je kandydatury bezpośrednio do programów akademickich w dziedzinach związanych z medycyną, ale

więcej podobnych podstron