50774 Kompendium Wiedzy geografii83

50774 Kompendium Wiedzy geografii83



stosunkowo silne politycznie i gospodarczo. Nic oznacza to oczywiście, że u podstaw regionalizacji administracyjnej leży zawsze osłabienie regionów. Najczęściej jest ona następstwem ogólnego rozwoju państwa — próbą dostosowania i optymalizacji zarządzania przestrzenią w istniejącej aktualnie rzeczywistości społeczno-gospodarczej (Suliborski A.. 1999).

Region polityczny może być pojmowany dwojako:

—    jako obszar jednolity lub scalony pod względem zjawisk politycznych (np. charakter udziału ludności w podejmowaniu decyzji politycznych, podobne zachowania wyborcze oraz stosunek do różnych kwestii politycznych);

—    jako obszar, który ma dużą samodzielność (wykonawczą, finansową i decyzyjną) i zarazem jest regionem administracyjnym. To uzasadnia zainteresowanie, zarówno geografii politycznej, jak i geopolityki, strukturą jednostek terytorialno--administracyjnych i różnymi jej poziomami. Podziały administracyjne W' czasie i w przestrzeni są przede wszystkim funkcją walki interesów politycznych w ramach państwa i regionu.

Rozważając kwestię regionu, należy wspomnieć, że region administracyjny (region w kategorii prawnej) jest również regionem politycznym, ponieważ regionalizacja w tym znaczeniu jest sposobem organizacji i wykonywania zadań publicznych. Może ona być wynikiem ruchów regionalistycznych lub powszechnego, społecznego przekonania o konieczności utworzenia regionu.

Regionalizm


Regionalizm w ujęciu prawnym jest ruchem społecznym zmierzającym do stworzenia nowych centrów administracyjnych, akceptacji lub wzmocnienia istniejących naturalnych ośrodków administracyjnych i przypisanych im obszarów społeczno-gospodarczych i kulturowych.

Jedną z przyczyn podziału Polski w 1975 roku było zaktywizowanie niektórych obszarów i ośrodków, odznaczających się niewielką dynamiką rozwojową. Współczesna reforma podziału administracyjnego Polski (od 1 stycznia 1999 r.) zakłada wzmocnienie państwa jako całości, podział zadań i przekazywanie iclt do niższych ośrodków regionalnych.

Region w znaczeniu prawnym jest jednostką organizacji terytorialnej państwa (bez względu na jego ustrój) najwyższego rzędu. Zazwyczaj ma dużą powierzchnię oraz dużą liczbę ludności i stanowi obszar stosunkowo jednolity z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego.

W ramach regionu prowadzona jest stosowna do potrzeb i uwzględniająca jego specyfikę prorozwojowa polityka gospodarcza. społeczna i kulturowa, sprawowana przez powołane do tego instytucje terytorialne.

Zatem w sensie prawnym region jest w mniejszym lub większym stopniu niezależny od państwa, musi mieć osobowość publicznoprawną i cywilnoprawną.

Wyróżniamy następujące regiony polityczno-administracyjne. związane z typami ustrojów prawnych:

—    region federalny — występuje w państwach federalnych;

—    region autonomiczny — w państwach unitarno-regio-nalnych;

—    region administracyjno-samorządowy — w państwach unitarnych;

—    region administracyjno-funkcjonalny — w państwach unitarnych.

Natomiast typy ustrojów prawnych pozwalają określić charakter państwa jako:

—    unitarny — (lac. unus, unit as, „jedność”) — państwo zwarte pod względem politycznym,

—    federalny — (lac. foedercitio, ..sprzymierzenie, sojusz”) — państwo powstaje w wyniku zawarcia przymierza przez tworzące je regiony: bardzo istotna jest tu przeszłość historyczna tak utworzonej całości;

—    regionalny — łączy w sobie cechy państwa unitarnego i federalnego; występuje w nim podział realizacji zadań publicznych między władze centralną i regionalną — np. Hiszpania. Belgia, Włochy;

—    uniturno-regionalny — samodzielność regionów jest konstytucyjnie zagwarantowana. Jest to państwo unitarne, w którym jednocześnie doniosłą rolę odgrywają regiony. Oznacza to pewną sprzeczność uwarunkowaną historycznie. Istniejące w takich państwach regiony autonomiczne (np. Tyrol włoski (region autonomiczny Trydenl-Góma Adyga), Sycylia i Sardynia we Włoszech) mają uprawnienia prawo-

Państwo unitarne Państwo federalne


Państwo

regionalne


Państwo

unitarno-

-regionalne


151


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
50774 Kompendium Wiedzy geografii83 stosunkowo silne politycznie i gospodarczo. Nic oznacza to oczy
Kompendium Wiedzy geografii83 stosunkowo silne politycznie i gospodarczo. Nic oznacza to oczywiście
Kompendium Wiedzy geografii28 rozbudowywany sektor państwowy przejmuje większość funkcji gospodarcz
46583 Kompendium Wiedzy geografii25 a jego atrakcyjność i rola polityczna oraz. gospodarcza w święc
Kompendium Wiedzy geografii04 geograficzne państwa, lo można lepiej zrozumieć jego politykę zagrani
Kompendium Wiedzy geografii21 Do niedawna świat postrzegano jako mozaikę jednostek politycznych, po
Kompendium Wiedzy geografii22 Biorąc pod uwagę relacje gospodarcze, kapitalizm liberalny ma swój wk
Kompendium Wiedzy geografii34 wał opisać zjawiska polityczne stosując wzorce metodologiczne i wyjaś
Kompendium Wiedzy geografii44 wała ona uzasadnić agresywność polityki imperialistycznej państwa kon

więcej podobnych podstron