51869 skanuj0036 (52)

51869 skanuj0036 (52)



jących, za które uznaje się osoby posiadające 1. lub 2. stopień uczniowski albo osoby ćwiczące nie dłużej niż jeden rok; 2) 25 osób w grupie osób zaawansowanych”.

§11. 1. „W zajęciach, treningach i zawodach w sportach lub sztukach walki mogą uczestniczyć osoby wyposażone w sprzęt ochronny, zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w danej dyscyplinie sportu lub sztuce walki”.

§ 12. „Pomieszczenia, w których są prowadzone zajęcia, treningi i zawody w sportach i sztukach walki, powinny być wyposażone w oświetlenie i wentylację, a przedmioty mogące spowodować uraz ciała - osłonięte”.

§ 13. 1. „Za bezpieczeństwo osób podczas przeprowadzania zajęć i treningów jest odpowiedzialny trener lub instruktor prowadzący te zajęcia lub treningi”. 2. „Za bezpieczeństwo podczas zawodów w sportach lub sztukach walki jest odpowiedzialny sędzia główny zawodów”.

Rosnąca w społeczeństwie popularność różnorodnych form wspinaczki skałkowej zarówno w jej naturalnej postaci, jak i na masowo powstających sztucznych ścianach wspinaczkowych spowodowała konieczność unormowania zasad prowadzenia działalności w tym zakresie. Głównym czynnikiem pojawienia się uregulowań prawnych związanych z uprawianiem alpinizmu było zwiększone ryzyko wynikające z możliwości zaistnienia nieszczęśliwych wypadków, szczególnie wśród osób rozpoczynających naukę wspinania.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2001 r.

w sprawie uprawiania alpinizmu (Dz. U. z 2001 r. Nr 145,

poz. 1624)

§ 1. „Rozporządzenie określa szczegółowe wymogi, kwalifikacje i sposób ich uzyskiwania, wynikające z nich uprawnienia, tryb nadawania, zawieszania i cofania tych uprawnień, wzory dokumentów stwierdzających te kwalifikacje i uprawnienia oraz szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy uprawianiu alpinizmu”.

§ 2. 1. „Posiadanie wymaganych kwalifikacji do uprawiania alpinizmu stwierdza się nadaniem odpowiedniego rodzaju karty alpinistycznej Polskiego Związku Alpinizmu, zwanego dalej »PZA«.

§3. „Osoba nie posiadająca karty, o której mowa w §2 ust. 1, może: 1) wspinać się po obiektach sztucznych, 2) wspinać się w rejonach skałkowych nie mających charakteru wysokogórskiego, po drogach wspinaczkowych wyposażonych w stałą asekurację, 3) poruszać się w jaskiniach, których obiektywne trudności techniczne (terenowe) nie wymagają praktycznej znajomości metod ich pokonywania lub użycia specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności posługiwania się nim, 4) uprawiać narciarstwo wysokogórskie na trasach odpowiednio przygotowanych”.

44


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
scan0 (2) za wiarę. Szahid idzie prosto do raju. Za szahidów uznaje się także kobiety, które zmarły
scan0 (2) za wiarę. Szahid idzie prosto do raju. Za szahidów uznaje się także kobiety, które zmarły
MACIEJ MARSZAŁEK. IRMINA DENYSIUK charakteru. Podkreślenia zatem wymaga stwierdzenie, które uznaje s
SNC01558 Niepłodność małżeńska W praktyce klinicznej. za niepłodni) uznaje się parę, u której nie do
20779 skanuj0088 (30) 184 za - wdowa stała się panną młodą. Artystka pokazała za pomocą środków tech
# ^ KAAITAŁLUDZKI H rimana za anormalność uznaje się odchylenie od najczęściej występujących cech,
Przyczyn ekonomicznych tej sytuacji jest wiele, niemniej za najważniejszą uznaje się możliwość szybk
skanowanie0002 288 Gatunki wypowiedzi w analizie stylistyczne)11.1. Wprowadzenie Za recenzje uznaje
Ogólnie można stwierdzić, że za korzystna uznaje się tendencję zmniejszania wartości wskaźnika, gdyż
«■ 2/53 ^Kancelaria Sejmu_ 2. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w
20 W naszym kręgu kulturowym za „piękne" uznaje się piersi w kształcie jabłka, osadzone na klat
zaspakajanie, bez pomocy innych osób, podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszy

więcej podobnych podstron