59504 Obraz1 (24)

59504 Obraz1 (24)



XXVI ŻYCIE JANA LECHONIA

pustych lat. Był współautorem libretta do baletu Karola Szymanowskiego Harnasie (1936). Przysłał do Warszawy swoje teksty przeznaczone do Szopki politycznej 1931. Trochę tłumaczył: komedię Marcela Pagnola Mariusz (wystawioną w Teatrze Polskim w Warszawie w roku 1933), jeden wiersz Paula Valery’ego i jeden Anny de Noailles, sztukę Jeana Giraudoux Wojny trojańskiej nie będzie (nadaną w adaptacji słuchowiskowej przez radio Warszawa w roku 1937). Po sukcesie Harnasi planował -wespół z Szymanowskim - nowy balet: Powrót Odysseusza. Zamierzał przełożyć La machinę infernale Jeana Cocteau. Projektów tych nie zrealizował, jak zresztą wielu innych.

Publikował za to w tym okresie sporo szkiców literackich, felietonów i artykułów w czasopismach krajowych. Kilka z nich zamieścił w «Wiadomościach Literackich», znacznie więcej (ponad czterdzieści) w sanacyjnej «Gazecic Polskiej», z którą współpracował szczególnie efektywnie w latach 1935-1936.; Były to przede wszystkim relacje o Francji i Paryżu (często łączące elementy reportażu i eseju), szkice o pisarzach polskich i francuskich (ich bohaterami byli m.in. Stanisław Trembecki, Adam Mickiewicz, Maurycy Mochnacki, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Szymon Askenazy, Włodzimierz Perzyński, Tadeusz Żeleń-ski-Boy, Feliks Przysiecki, Charles Baudelaire, Anna de Noailles, Paul Valery), o osobistościach ze świata sztuki (Karolu Szymanowskim, Zdzisławie Czermańskim) i polityki (Józefie Piłsudskim), nieco felietonów wspomnieniowych. W «Gazecie Polskiej», w latach 1935-1936, przeważająca większość tych publikacji ukazywała się w autorskim cyklu Listy co dwa tygodnie (tytuł ten nie miał nic wspólnego1 z rzeczywistą częstotliwością tekstów). Poza cyklem ukazało się dwanaście odcinków wspomnianych już sprawozdań z podróży po Francji Edwarda Rydza-Śmifgłego.

Wybuch drugiej wojny światowej zastał Lechonia w Paryżu. Poeta klęskę przeżył ciężko. 'Napływać poczęli uchodźcy z Polski. organizowało się tymczasowe polskie życie społeczne i polityczne - rząd i jego agendy, stronnictwa, teatr, prasa. Mieczysław Grydzewski (który zamieszkał u Lechonia) oraz Antoni Borman — spółka, przez kilka lat wydająca «Skamandra» -w marcu 1940 roku wznowili «Wiadomości Literackie» jako paryskie «Wiadomości Polskie». Pismo to skupiło wokół siebie poetów «Skamandra», przebywających we Francji. W początku roku 1940 rozpoczął działalność Uniwersytet Polski Zagranicą. 26 stycznia Lechoń wygłosił w Bibliotece Polskiej w Paryżu wykład inauguracyjny Tradycja i nowość w literaturze polskiej, a następnie pięć odczytów29, które później (łącznie z pierwszym) złożyły się na książkę O literaturze polskiej (Londyn 1942). Uczestniczył też w ostatnim bodaj wieczorze zbiorowym grupy Skamandra w Bibliotece Polskiej w Paryżu, wiosną 1940 roku. W tym czasie poeta nareszcie otrzymał upragniony etat w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i, już jako etatowy urzędnik arąbasady, objął prócz spraw propagandy - referat prasowy.

' Klęska Francji spowodowała pośpieszną ewakuację polskich agend rządowych, .organizacji społecznych i kulturalnych, tłumów uchodźców. W pierwszej połowie czerwca 1940 roku Lechoń, w nastroju paniki, w samochodzie Jana Brzękowskiego (poety i urzędnika ambasady), opuszcza Paryiji Przez Tours, Angouleme, Bordeaux i Bajonnę dociera do Hiszpanii. Dalej droga wiedzie przez Burgos, ValIadolid i Salamankę ku granicy Portugalii. Po wielu kłopotach paszportowych i wizowych poeta przybywa wreszcie do Lizbony:, Tu dzięki pomocy brazylijskiego ambasadora nadzwyczajnego w Portugalii, poety Mariano Ole-gario, udaje mu się uzyskać wizę na wyjazd do Brazylii, 21 lipca 1940 roku, wraz z Julianem Tuwimem i jego żoną, na

29 Były to odczyty następujące: Poezja Warszawy (2 II 1940), Wieś nr współczesnej literaturze polskiej (9 II), O polskiej literaturze dramatycznej (15 III), Polska powieść historyczna (5 IV), Poezja czysta ir poezji polskiej (10 V).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz6 (24) XVI ŻYCIE JANA LECHONIA swym przemówieniu nazwę tę uzasadnia: „Wokół Troi, w której zat
Obraz7 (21) XVIII ŻYCIE JANA LECHONIA w tej demonstracji rolę główną, usiłując ze sceny odczytać de
Obraz0 (22) XXIV ŻYCIE JANA LECHONIA z wielkim rozmachem; polska wystawa teatralna (1931); świetna
Obraz3 (21) XXX ŻYCIE JANA LECHONIA poezji wychodźczej, „lata chude” - jak je określił Mieczysław G

więcej podobnych podstron