procentowego stosunku objętości cieczy klarownej powstającej w górnej warstwie nawozu zawiesinowego w stosunku do całej objętości próbki. Zjawisko synerezy uważa się za nieszkodliwe dla jakości fizykochemicznej nawozu zawiesinowego jeśli udaje się ją usunąć poprzez proste krótkotrwałe zamieszanie lub z użyciem do tego celu przedmuchu powietrza.
określana jest dla nawozów
zawiesinowych w okresach zimowych. W USA przyjmuje się. że w tym okresie w chłodnych rejonach kraju temperatura ta nić może przekraczać —20°C. Określa się ją laboratoryjnie przez powolne schłodzenie temperatury próbki i obserwacje wizualne, aż do określenia momentu pojawienia się częściowego lub całkowitego
taa+s1 Ani a
— przy użyciu pehametru w próbce zmierzonej w
stosunku 1 część wagowa nawozu zawiesinowego i 4 części wagowe wody destylowanej .____________
W przypadku nawozów klarownych wstrząsa się próbkę i odmierza pipetą 2 ml do kolbki miarowej na 200 ml i rozcieńcz u. wodą destylowaną do znaku (roztwór a).
W przypadku zawiesin, których pipetowanie jest utrudnione, odważa się w małej wytarowanej zlewce odpowiednik 2 ml nawozu (naważka wynika z ciężaru objętościowego), przenosi ilościowo do kolby miarowej na 200 ml i uzupełnia wodą destylowaną do kreski. Aparatura., szkło, odczynniki:
1. Konduktometr laboratoryjny typ N-572 prod. Zlwro
2. Kolby miarowe: 1000, 200, 100 ml
li Pipety z podzialką: 5,25 ml