72845 IMG!46 (7)

72845 IMG!46 (7)



Hf, obniża lo poczucie życiowego sprawstwa, zniekształceniu ulega obu samego siebie, a stąd niedaleka droga do wyobrażenia o własnej ułomności, poczucia naznaczenia, nicprzystawalnoici do otoczenia - pierwszych symptomów przybierania tożsamości negatywnej W zapobieganiu takim przejawom nieprzystosowania społecznego ogromną rolę pełni rzetelna informacja as lemat możliwości zdobywania nowych i aktualizowania starych kwalifikacji aktywnego poszukiwania pracy, aic przede wszystkim wsparcie otoczenia, wymiana doświadczeń i płynące z dzieciństwa poczucie siły do przezwyciężania trudności i akceptacji siebie mimo zaistniałej sytuacji.

Sytuacja społcczno-ckonoin i czna w Polsce nie wpływa leź korzystnie na możliwość pozytywnego przeżywania moratorium rozwojowego. Jak wspomniano wyżej, konieczne dla uzyskania jego właściwych efektów wyciszenie. autorefleksja, poszukiwanie siebie i sensu życia są utrudnione, jeśli nic niemożliwe w sytuacji łączenia studiów (nierzadko dziennych) r pełnowymiarową pracą zawodową, której mimo niespełnienia oczekiwań młodego człowieka najistotniejszą ccchąjcst samo jej istnienie (mam pracę, mam więc pieniądze na studia i życic), a także obowiązkami rodzinnymi Takiej sytuacji zresztą nic można zaklasyfikować jako moratorium, prowadzi ona bowiem do utraty sensu życia, wynikając z narzuconych wzorców kulturowych (. kultu-ra instant”) bądź będąc naśladownictwem zachowań wyniesionych z domu i wysoko stawianej sobie poprzeczki

Młodzież żalem znajduje się wobec perspektywy zdobywania tożsamości w sensie osobowym i społecznym w trudnej i złożonej sytuacji. Dowodzą tego zarówno przcdzamknięcic. dyfuzja roli przejawiająca się zwielokrotnieniem odpowiedzialności za siebie w różnych wymiarach życia społecznego*4. j*k i zagrożenie tożsamością negatywną z jednoczesnym brakiem perspektyw na moratorium rozwojowe. Prześledzone powyżej koncepcje zdają się uwrażliwiać wychowawców na fakt. że rozwój nie tylko jest procesem złożonym, oświetlanym z wielu perspektyw: od analizy czynników nań oddziałujących, po studium jego efektów w postaci różnych typów przybieranej tożsamości, ale i bardzo podatnym na zakłócenia. Podstawowym zadaniem wychowawcy

jest wspieranie w tym trudnym zadaniu, poprzez rozumienie codzienności

M Zwielokrotnienie tożsamci roli u progu dorosłości w wieku lal 20-21 (tanem dnew-ciynftobicii matką, studentką Soną córką pracownikiem.. w teście TST wyaąpmącc wśród studentek pedagogiki, a którymi spotkała się aulorka) me pozostawia właściwie ani marginesu swobody, ani perspektyw domknięcia i samorealizacji, me pozwalają na lo bowiem młody wiek i brak doświadczę* społecznych dopiero leraz gromadzonych i budujących potencjał możliwości rozwojowych osoby.

^ sic na życie osoby dorastającej czy nebodafeji w dottalotó U* iownic W miarę możliwości zagrożeń ery czynników, które mogą zaburzać

1    ów* deformować perspektywy rozwojowe młodego człowieka

Między zaprezentowanymi teoriami rozwoju społecznego a wcześniej Bcfcattniowanymi teoriami socjalizacji zachodzi pewien związek, aajwy-raźniej widoczny w odniesieniu do teorii socjalizacji odwołujących się do (tammukabehawiorystyczncgo i psychoanalitycznego. Podczas, gdy pierwsze podkreślają rolę uczenia się w procesie rozwoju i nabywania tożsamości wraz

2    kluczowym znaczeniem wychowawcy (mistrz, opiekun, których zadania zostały szczegółowo opisane tak przez Radlińską, jak i Kunowskiego), drugie odwołują się do dzieciństwa (będącego źródłem siły i energii życiowej, jak i traumatycznych urazów) i identyfikacji z rodzicami i transmitowanymi w środowisku domowym wartościami (Erikson) jako kluczowych okresów i zjawisk budujących tożsamość jednostki.

Pytania do rozdziału

Odpowiedzi na poniższe pytania pomogą ci w uporządkowaniu wiedzy;

   Jakie znasz rodzaje zmian rozwojowych?

•    Przedstaw zależność m.«ędzy pojęciami .sfora' i .czym* mzwojowy w koncepcjach rozwoju Stefana Szumana i Hoteny Radlińskiej.

   Czy pojęcia etosu i agosu w koncepcji Stefana Kunowskiego odpowiadają współcześnie rozumianym pojęciom socjalizacji i wychowania?

   Porównaj typy aktywności wychowanka z działaniami wychowawcy w koncepcji Stefana Kunowskiego

•    Wymień znane d typy tożsamości występujące w koncepcji rozwojowej Erika Eriksona. Które z nłch mają pozytywne znaczenie rozwojowe, a które stanowią zaturzenie rozwoju jednostki?

Podyskutuj z kolegami na temat koncept# Eriksona. ustosunkują® się do tezy mówiącej, że tożsamość przedumknlęta. dyfuzja, a w niektórych przypadkach tożsamość negatywna są dominującymi wśród młodzieży polskiej typem! reakcji na społeczną ofertę ról, co uwarunkowano jest trudną sytuacją społeczno-ekonomiczną w Polsce.

A może takie tendencje rozwojowe warunkowane są w famy sposób, na przykład przez środowisko?

50


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG 46 Vvh C5-N) Pracj L wykonami prze/ czynnik dzięki dostarczonemu ciepłu, oddawana jest na zewnąt
IMG46 Ł    Sd-p^eeH(kM -2q£~    £--2.lo» HP« r 1 200^   &nb
IMG46 zmienia, np. kiedy zmieniamy sale. wychodzimy na podwórko, przyjeżdża teatrzyk, zamiast: Ania
IMG78 (3) Natężenie dźwięku •    lo=10-1>W/cm2 •    l0 = 1*10-’2 W
IMG46 Leki znieczulające miejscowo Pytania OdpowMi E. Lald znieczulające miejscowo powoduje: oszoło
IMG02[1] MIĘŚNIE TL LO WIO WO-KOŃ CZY N O W EMIĘŚNIE ZAWIESZAJĄCE KOŃCZYNĘ NA TULOWI! 1. M. CZWOROB
IMG46 Półprzek rój przedmiotu obrotowego O i Zapis przedmiotu symetrycznego: rzut główny jako układ
IMG46 (2) 3v _ strefa przybrzeżna jeziora, której zasięg wyzna granica zasięgu występowania
IMG 46 226 • Lawerna Zwycięzca z i! olimpijskim nie ucieknie, poprosiła ojca, by zmienił jej wygląd.
IMG46id 263 PN- s. 5- 1 .4. W NJ S.8. 6. 6.1.EN 1 992-1 —1 :2 008 ANALIZA KONSTRUKCJI EFEKTY DRUGIE
IMG46 Prace na dachach
IMG46 9. Podstawa płatności Ogólne ustalenia dotyczące podstawy płatności podano w ST B-00.00.00 (k
IMG46 Ultradźwięki USGUltrasonografia Prof.dr hab. Zbigniew Dunajski
IMG46 Reakcja ł Zmiany w zonj strawieniu ZPS występujących
IMG46 (2) Ultradźwięki USGProf.dr hab. Zbigniew Dunajski Zakład Biofizyki i Fizjol Cz. Akademia Med

więcej podobnych podstron