78406 OMiUP t1 Gorski66

78406 OMiUP t1 Gorski66



Ponieważ:

Po <

Rg " rS > Rd

ciśnienie końcowe na promieniu jest większe od ciśnienia na promieniu R

więc

Fg > Fd    (4-40)

i wskutek tego dolna podstawa bębna 1 znajduje się podczas pracy w swym górnym położeniu i zamyka szczelnie bęben wirówki, dociskając odpowiednio ukształtowanym występem uszczelkę 2.

UWAGA: AF =    - Fd powinna być większa od ciężaru przesuwanej podstawy bębna,

powiększonej o ciężar cieczy wypełniającej bęben. Nadwyżka tej sih/jest miarą docisku dolnej podstawy bębna do uszczelki, a więc miarą stopnia szczelności zamktiięcia pracującego bębna wirówki.

Komorę wodną 7 uszczelniają od dołu podkładki— uszczelki 6, które zamykają kanały 8 i dociskane są pierścieniem 4, a pierścień z kolei dociskają sprężyny 5. Wirówka produkcji WSK Kraków typu MAPX 309 ma 3 podkładki — uszczelki oraz 16 sprężyn rozmieszczonych równomiernie na obwodzie. W pierścieniu 4 znajduje się kilkanaście kanałów 10, które umiejscowione są niezależnie od podkładek— uszczelek 6. Proces samooczyszczania przedstawiono na rysunku 4.61.

Przez otwarcie zaworu C (ręcznie lub automatycznie pod wpływem określonego impulsu) woda sterująca, znajdująca się pod ciśnieniem panującym w okrętowej sieci wody słodkiej, dopływa kanałem 14 pod bęben wirówki (oznaczenia wg rysunku 4.60) i stamtąd kanałem 12 do przestrzeni nad pierścieniem sterującym 4. W przestrzeni tej wskutek działania siły odśrodkowej powstaje ciśnienie, którego nacisk na górną powierzchnię pierścienia pokonuje opór sprężyn 5, dzięki czemu pierścień razem z przymocowanymi doń uszczelkami 6 przesuwa się w dół, odsłaniając kanały 8 z przestrzeni wodnej 7. Przez cały czas, poprzez niewielki otworek — dyszę 9 woda sterująca odpływa wąskim strumieniem na zewnątrz bębna, nie ma to jednak większego znaczenia ze względu na stały dopływ wody przewodem 14 i kanałem 12.

Zawór B doprowadzający wodę do zamknięcia bębna jest w dalszym ciągu otwarty.

Wskutek otwarcia przewodu 14 i dopływu pod bęben wirówki wody o ciśnieniu większym niż ciśnienie grawitacyjne (wynikające z wysokości zamocowania zbiornika wody zamknięcia bębna A) w komorze 7 w pierwszym momencie wzrasta nacisk ku górze, ponieważ woda całkowicie wypełnia komorę i maleje promień r(rys.4.60).

366


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
OMiUP t1 Gorski33 włączony po stronie tłocznej, a jego blokada grozi zapowietrzeniem układu oraz prz
OMiUP t1 Gorski2 Wirnik 3 po obu stronach ma uszczelnienia służące do zmniejszenia siły osiowej. Je
OMiUP t1 Gorski51 Ponieważ średnicę dp ustala położenie otworów w talerzach bębna (patrz rys. 4.43),
OMiUP t2 Gorski(9 Ponieważ po dojściu do określanego, zadanego kąta wychylenia płetwy sterowej maszy
OMiUP t1 Gorski40 Ponieważ promień r zmienia się od wartości r^ do r2 (rys.4.39), przy czym r2 <
42138 OMiUP t1 Gorski 0 otrzymujemy zależność: etm« = u2 (u2 “ (3.37)qv ’ ctgft2 ) n • D2 • b2 Równa

więcej podobnych podstron