80790 skanuj0036 (48)

80790 skanuj0036 (48)



360 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniariĘ\

Opieka pielęgniarska nad dzieckiem z nadczynnością tarczycy 3 Kontrola tętna z oceną jego rytmu dobowego - u pacjentów tętno nie ulega zwolnieniu podczas snu.

Codzienna kontrola diurezy (bilans płynów) oraz masy ciała - pacjent* z nadczynnością tarczycy ma wzmożoną diurezę i jest w stanie katabolizm^ wydala więc więcej płynów i traci na wadze.

Kontrola ciśnienia tętniczego i temperatury ciała - ciśnienie jest podwyższone, o dużej amplitudzie, zanika rytm dobowy. Temperatura jest nieco podwyższona.

Choroba Gravesa-Basedowa u noworodka nąjczęściej jest wynikiem biernego przeniesienia przeciwciał od matki z chorobą Gravesa-Basedowal Nadczynność u dziecka ustępuje razem z eliminacją krążących we krmfc przeciwciał przekazanych przez matkę w czasie ciąży. Jest stanem zagrażającym życiu dziecka. Obserwuje się podwyższenie ciepłoty ciała, ubywanie na wadze, skłonność do odwodnienia, znaczne przyspieszenie czynności sercaJ niepokój, nadciśnienie, zwiększenie liczby oddawanych stolców. Przy dużym wolu mogą występować zaburzenia oddychania wymagąjące intubacji dziecka lub - w skrajnych przypadkach - leczenia chirurgicznego. Leczenie polega n podawaniu dożylnych preparatów tyreostatyków, leków B-adrenolitycznych (propranolol), zapewnieniu dziecku prawidłowego nawodnienia. Leczenie prowadzi się pod kontrolą stężenia hormonów tarczycowych.

Przy prawidłowym leczeniu objawy nadczynności ustępują w ciągu 2-3 tygodni leczenia. Całkowite wygasanie nadczynności obserwuje się w 3.-4. miesiącu życia, kiedy to przeciwciała otrzymane biernie od matki znacznie, się obniżają lub całkowicie zanikają. Wówczas jest możliwe stopniowe całkowiłn odstawienie leku.

1.    Przyczyną większości przypadków (80-85%) trwałej wrodzonej hipotyre*? ozy są dysgenezje tarczycy.

2.    Najczęstszą przyczyną nabytej niedoczynności tarczycy w krajach rozwiniętych są autoimmunologiczne zapalenia tarczycy.

3.    Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba Gravesa-Base-■ dowa.

4.    Każde powiększenie tarczycy powinno być skonsultowane przez lekarza.

14.4 Gruczoły przytarczyczne

14.4.1 Anatomia

Gruczoły przytarczyczne przylegają do tylnej powierzchni płatów bocznydfl tarczycy. Z reguły występują dwie pary gruczołów przytarczycznych - górna


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0013 (224) 126 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarsŁ JObjawy, czyli jak rozpoznać B
skanuj0015 (209) 128 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgnia Rycina 7.9. Mononukleoza zakaźna

więcej podobnych podstron