87206 skanuj0092 (22)

87206 skanuj0092 (22)



Metody i sposoby obróbki materiałów określa technologia; ona też wpływ w znaczącym stopniu na poziom ich wykorzystania, wielkość powstających odpadów i strat oraz jakość uzyskiwanych produktów. Postęp technologiczny wyraża się we wprowadzaniu: 1) technologii bezodpadowych, pozwalających na kompleksowe zagospodarowanie wsadu, 2) mało energochłonnych technologii, 3) optymalizacji ciecia i rozkroju materiałów oraz doboru postaci technologiczć nej materiałów, 4) metod automatycznej kontroli jakości i technologii dokładnego formowania detali, 5) technologii opartych na przetwórstwie surowców i materiałów odpadowych.

Dobór materiałów polega na opracowaniu wariantów wsadów, kompozycji surowcowych i materiałowych, projektów zmian w stosowanych przedmiotach pracy oraz na wdrażaniu tych projektów do produkcji. Ukształtowanie struktury wariantu materiałowego następuje w wyniku stosowania zarówno zmiany składników (substytucji), jak i komplementarnego doboru, wyrażającego się w upraszczaniu, kombinowaniu i wzbogacaniu wariantu. Podstawowe znaczenie dla doskonalenia kompozycji materiałowych mają: postęp w produkcji nowoczesnych materiałów, inżynieria materiałowa zajmująca się generowaniem innowacji materiałowych, analiza wartości, nowoczesne metody poszukiwań efektywniejszych zamienników materiałowych, matematyczne metody optymalizacji wsadu itd. (szerzej zob. [1.7, s. 11-26]).

Ważną dziedziną racjonalnego gospodarowania materiałami w przedsiębiorstwie jest badanie ich wykorzystania w procesach produkcyjnych oraz ustalanie miejsc i przyczyn nadmiernego zużycia. Podstawowe instrumenty stosowane w tym zakresie to normowanie i kontrola zużycia materiałów.

Normowanie zużycia zmierza do ustalenia najbardziej celowego poziomu nakładów materiałowych w produkcji. Efekt tego procesu — norma zużycia -określa ekonomicznie uzasadniony poziom nakładu materiałowego na jednostkęwyrobu. Oznacza to, że norma musi spełniać warunek minimalizacji łącznych nakładów wszystkich czynników produkcji wyrobu. Norma zużycia jest wielkością stosunkową i składa się z: 1) nakładu materiałowego (przedmiotu normy), 2) odniesienia normy -- czyli produktu, na który jest zużywany materiał. Norma spełnia dwie główne funkcje: planistyczną i kontrolno-analityczną. W pierwszej z nich normy służą przede wszystkim do planowania zużycia oraz kosztów materiałowych i sterowania zapasami. W funkcji kontrolno-analitycznej norma pełni rolę układu odniesienia w ocenie poziomu zużycia faktycznego, jest też podstawą analizy materiałochłonności wyrobu, poziomu technologii oraz nieprawidłowości w przebiegu procesów produkcji.

Norma zużycia składa się z kilku elementów. Ogólna postać analityczna normy jest następująca:

Nt+Sp + Ot

gdzie: Ab — norma zużycia materiału,

§8


I


:


■m

w

%


Ab


Nt — zużycie teoretyczne,

Sp — straty produkcyjne,

O — odpady.

Zużycie teoretyczne, zwane również materiałem netto, stanowi tę część materiału, która została przekształcona w substancję wyrobu (bez strat). Straty produkcyjne są to ilości materiału, które w toku operacji produkcyjnych, w optymalnych warunkach techniczno-organizacyjnych, zostały utracone bez możliwości spożytkowania w innych procesach. Odpady stanowią ilość materiału nie wykorzystanego w danym procesie, lecz odzyskiwanego w formie przydatnej w innych procesach produkcyjnych lub w postaci substancji nieużytecznej gospodarczo.

Jakość i poprawność norm zużycia zależy od przestrzegania określonych zasad i stosowania właściwych metod normowania. Do najważniejszych zasad normowania zużycia w przedsiębiorstwie należy:

1)    stosowanie dokładnej analizy techniczno-ekonomicznej warunków produkcji,

2)    dobór właściwych metod normowania,

3)    aktualizacja i kompletność norm zużycia,

4)    uwzględnianie konkretnych potrzeb użytkowników bazy normatywnej.

W normowaniu zużycia stosowane są dwie grupy metod: statystyczne

i techniczne.

W metodach statystycznych zużycie normatywne określa się na podstawie danych z analiz zużycia w ubiegłych okresach sprawozdawczych w sposób sumaryczny, tj. bez analizy samej normy i szczegółowej analizy czynników' determinujących poziom zużycia.

Metoda techniczna opiera się na analitycznym rozbiorze normy na składniki elementarne i określaniu poziomu ich zużycia na podstawie skrupulatnych badań czynników go kształtujących. W ramach metody technicznej wyróżnia się następujące metody szczegółowe: t) analityczno-obliczeniowa, w której zużycie normatywno ustala się na podstawie wzorów matematycznych, formuł z wykorzystaniem literatury fachowej i z uwzględnieniem parametrów prowadzenia procesu wytwarzania, 2) doświadczalno-laboratoryjna, która opiera się na analizie danych empirycznych pochodzących z badań laboratoryjnych oraz prób wr niepełnej skali technicznej, 3) doświadczalno-produkcyjnej, w której norma zużycia jest określana na podstawie pomiarów i prób wykonywanych w warunkach produkcyjnych.

Kontrola zużycia materiałów jest realizowana w formie:

l) kontroli wstępnej, która polega na dysponowaniu materiałami do produkcji na podstawie limitów poboru ustalanych według norm zużycia i zadań produkcyjnych, a dodatkowe ich pobranie wymaga akceptacji przez komórkę organizacyjną, nadzorującą dyspozycję materiałową,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Dobór narzędzi i parametrów do toczenia 1. Wybór sposobu obróbki należy określić sposób obróbki:
Dobór narzędzi i parametrów do toczenia 1. Wybór sposobu obróbki należy określić sposób obróbki:
Dobór narzędzi i parametrów do toczenia 1. Wybór sposobu obróbki należy określić sposób obróbki:
Dobór narzędzi i parametrów do toczenia 1. Wybór sposobu obróbki należy określić sposób obróbki:
Dobór narzędzi i parametrów do toczenia 1. Wybór sposobu obróbki należy określić sposób obróbki:
Dobór narzędzi i parametrów do toczenia 1. Wybór sposobu obróbki należy określić sposób obróbki:
63722 skanuj0021 (18) Zadanie 39. Niebezpieczne materiały żrące powinny być przechowywane w opakowan
skanuj0086 Epoka piśmienna — doba średniopolska 168 Na XVI i XVII wiek przypada też wpływ języka..wę
freakpp019 36 Doboru materiału izolacyjnego dokonuje się, rozważając wpływ różnych czynników na jego
CCF20130119005 Na czym polega kwalifikacja?Na określeniu czy dane przedsięwzięcie może ZNACZĄCO ODD

więcej podobnych podstron