88010 Scan7

88010 Scan7



5. DEZYNFEKCJA

Dezynfekcja (odkażanie) jest procesem prowadzącym do zniszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia innymi drobnoustrojami w danym środowisku. Na II Międzynarodowym Kolokwium Oceny Środków Dezynfekcyjnych przyjęto następującą definicję tego procesu: „Dezynfekcja jest selektywną eliminacją drobnoustrojów, zapobiegającą przenoszeniu niektórych niepożądanych mikroorganizmów, przez działanie na ich strukturę lub metabolizm, niezależnie od funkcjonalnej postaci komórki”. Różnica pomiędzy dezynfekcją a sterylizacją polega na rodzaju środków oraz spektrum drobnoustrojów, które są eliminowane podczas ich stosowania. Do dezynfekcji stosuje się przede wszystkim środki chemiczne i postępowanie to prowadzi do eliminacji wegetatywnych form drobnoustrojów, podczas gdy sterylizacja powoduje zniszczenie wszelkich form życia, zarówno wegetatywnych, jak. i przetrwalnych.

Jedną z odmian dezynfekcji jest tzw. dekoktacja opisana w poprzednim rozdziale. Promieniowanie IJV jest powszechnie stosowane do dezynfekcji pomieszczeń - sal operacyjnych, gabinetów zabiegowych, boksów w aptekach do jałowego przygotowywania leków, boksów dla noworodków w szpitalach, sal, w których odbywa się produkcja leków itp. (zagadnienia związane ze stosowaniem promieniowania UV omówiono również w poprzednim rozdziale skryptu).

Z dezynfekcją wiążą się następujące pojęcia: sanityzacja, aseptyka i an-tyseptyka. Sanityzacja to mówiąc po prostu mycie przy użyciu detergentów pomieszczeń (i ich wyposażenia) narażonych na silne zanieczyszczenie drobnoustrojami (sale chorych, korytarze szpitalne, łazienki, ubikacje itp.). Prowadzi to do obniżenia liczby drobnoustrojów w środowisku i zwiększa skuteczność dezynfekcji właściwej. Ascptyką nazywamy zespół czynności umożliwiających jałowe przygotowanie leków lub produktów medycznych. Ąntyseptyka jest to postępowanie prowadzące do usuwania drobnoustrojów ze skóry, błon śluzowych, uszkodzonych tkanek. W tym przypadku stosuje się wyłącznie nietoksyczne środki dezynfekcyjne, które działają bójczo na drobnoustroje, nie drażniąc równocześnie i nie uszkadzając tkanek.

5.1. Chemiczne środki dezynfekcyjne

Wyróżnia się następujące grupy związków chemicznych stosowanych w dezynfekcji: kwasy i zasady, związki chloru, alkohole, aldehydy, związki fenolowe, czwartorzędowe związki amoniowe (detergenty), sole metali ciężkich, jodofory. Wzory chemiczne niektórych z nich przedstawiono na rys. 5.1.

OH    OH

o


OH


m

v—

Trój krezol


CH-j

_P_^ Krezol


Cl


NH-C-NH-C-NH-(CHn V-NH-C-NfI-C-HN li li    ^u n

NH NH    NI-J NH

Chloroheksydyna (hibitian)


Cl


S02Na=N-CI *3H20 Chloramina T


ch3

/    Vch2-n-(ch2)«-,ch3

CHu


Zephirol

9h3


*    Vch2-n-c]2h15

' ch3 Sterinol


Br


Cl


O

II

C-0


■ S-Hg-C2H5


Na


Tiomersalaf (Mertioloat)


Rys. 5.1. Związki chemiczne stosowane do dezynfekcji (wybrane przykłady)



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
1. Wstęp teoretyczny: Dezintegracja jest procesem prowadzącym do zniszczenia ściany komórkowej komór
DSC60 (11) Dezynfekcja Dezynfekcja - proces prowadzący do zniszczenia form wegetatywnych drobn
• Diagerieza jest końcowym etapem powstawania skal osadowych. Jest to ogół procesów prowadzących do
52 (62) METAMORFIZM Metamorfizm jest to zespół procesów prowadzących do zmiany budowy wewnętrznej or
DSC06157 Dezynfekcja termiczna jest najbardziej polecaną metodą niszczenia drobnoustrojów w placówka
Biologiczne znaczenie gorączki Gorączka jest nie tylko procesem prowadzącym do podniesienia temperat
58038 P1030217 (3) Onkogeneza proces prowadzący do powstawania nowotworu Jest to proces związany z m
Slajd4 (68) METAMORFIZM METAMORFIZM zespół procesów prowadzących do zmiany struktury i składu minera
Tworzenie oprogramowania Tworzenie oprogramowania jest procesem zmierzającym do wytworzenia produktu
P1000037 (2) Determinacja płci w Determinacja płci: fo zespół różnicujących procesów, prowadzących

więcej podobnych podstron