DSC07290

DSC07290




współpracującej z mmi belki oraz masywnych poprzecznie. Dla odkształceń wymuszonych przyczynami zewnętrznymi k - 1,0 (81.

Średnia grubość wsporników

Konieczne zbrojenie podłużne na I wspornik

Dano równomiernie na obwodzie

0    długości 3,175 m 'góra. dotem

1    przy krawędziach bocznych 0 16 co 9 cm o A^,=70,9 cm!/n

Zbrojenie przypowierzchniowe poprzeczne

we wspornikach płytowych Wsporniki te mogą być ścięte przez różnicę w odkształceniach termicznych I skurczowych belki I wsporników. Maksymalna siła ścinająca wynosi orientacyjnie:

-    z warunku przeniesienia różnicy między odkształceniami termicznymi 1 wydhiżalnością graniczną betonu (według wzoru 11).

-    z warunku uzyskania w styku wytrzymałości na ścinanie równej wytrzymałości na rozciąganie fm

K. -1.1-0,25 • 1.00 = 1,025 MN Do dalszych rozważaó przyjęto wartość większą - R, - 1,025 MN. Konieczne zbrojenie poprzeczne <p 16 mm na 1 m długości wspornika wynosi dla = 310 MPa:

A_^ = i 10* ■ 33,9 cm‘/m

Górą i dołem zastosowano poprzecznie po9rp 16/m,oA= 363 cm'/m. Rolę tych prętów może pełnić zbrojenie górne wsporników płytowych, a także obliczone wyżej zbrojenie poprzeczne przy powierzchni górnej belki i przedłużone na wsporniki płytowe. Od strony wsporników pod zakotwienia podwieszające zbrojenie to powinno przebiegać przez Cały wysięg wsporników płytowych. Istnieje bowiem uzasadniona obawa, że wsporniki podzakotwieniowe.Jako elementy masywne, mogą pociągnąć za sobą 1 rozerwać wsporniki płytowe równolegle do osl_ppdluźnej kładki.

Zbrojenie konstrukcyjne wsporników podwieszających ustrój nośny do luku W odległościach osiowych, co 6,40 m wzdłuż dźwigara głównego znajdują się wsporniki, w których za pośrednictwem cięgien stalowych ustrój nośny kładki podwieszony jest do stalowego luku. Przekrój poprzeczny tych wsporników wynosi 130 x 2,235 ni, średni wysłęga = 105 m-lj65m. Moduł powierzchniowy tych wsporników ma wartość przedstawioną we wzorze 1a więc są one elementami na granicy elementów masywnych I elementów

0    średniej masywnośd.

Konieczne zbrojenie ptzypowłetzch-rttoyye

-    na ściankach bocznych (zgodnie ze wzorem 13).

Danorp l6co!2cm oA= I6,75cm!/m Na grubości rozciąganej warstwy przypowierzchniowej o b, =

14,95 cm można zastosować siatkę na głębokości około 5 cm z prętów <p 16 co 20 cm oraz na głębokości około 9-10 cm drogą siatkę z prętów t|j 14 co 20 cm. Wówczas I 18,20 cmVm. Pręty te należy odpowiednio zakotwić.

-    na powierzchniach górnej i dolnej - analogiczne jak wyżej dla powierzchni górnej i dolnej w przekrojach Środkowym I podporowym.

-    na powierzchniach czołowych wsporników (wzór 14).

Danorp 16 co lOcm °\i = 2°,10 cmVm.

Można zastosować 2 siatki z prętów rp 16 co 20 cm. położone na głębokościach 5 cm i 10 cm od powierzchni. Podobnie jak poprzednio można w funkcji tego zbrojenia wykorzystać istniejące w projekcie przypowierzchniowe zbrojenie poziome

1    pionowe. Pręty tego zbrojenia należy odpowiednio zakotwić.

Podsumowanie Z obliczeń powyższych wynika, że Ilość przypowierzchniowego zbrojenia konstrukcyjnego w omawianym przypadku jest dość znaczna, świadczy to o dużych silach rozciągających przypowierzchniowe strefy betonu pod wpływem pól termicznych i wilgotnościowych. Obliczona ilość zbrojenia może być zredukowana

0    zbrojenie istniejące w projekcie konstrukcyjnym ustroju, zwłaszcza dla przypadku naprężeń termicznych. Pojawiają się one w okresie tzw. szoku termicznego w konstrukcji I później mają tendencję zanikającą, aż do zmiany znaku włącznie. Oznacza to. że przypowierzchniowe pręty zbrojeniowe mogą być później wykorzystane do pracy wytrzymałościowej na zginanie, ścinanie, skręcanie itp.

Trochę inaczej przedstawia się sprawa z naprężeniami skurczowymi zwłaszcza wymuszonymi, które rosną z czasem I wówczas obliczone jak wyżej przypowierzchniowe zbrojenie konstrukcyjne może być potrzebne do przeniesienia generowanych przez ten skurcz sił wewnętrznych W omawianym przypadku dotyczy to zbrojenia podłużnego i poprzecznego na styku wsporników płytowych z belką.

Tak duża obliczeniowa Ilość zbrojenia przypowierzchniowego każe zwrócić uwagę na stosowanie w mostownictwle, w elementach masywnych I o średniej masywnośd, cementów z dodatkami o obniżonym cieple hydratacji, a także różnych zabiegów technologicznych obniżających samonagrzew betonu pod wpływem depta hydratacji cementu (betonowanie warstwowe, chłodzenie mieszanki betonowej itp. W wyniku przeprowadzonych przez autora obliczeń projektant uzupełnił Ilość zbrojenia przypowierzchniowego w konstrukcji przedmiotowej kładki

1    mimo Ze jej betonowanie odbywało się w niekorzystnych warunkach (duże upały), na jej powierzchniach zewnętrznych nie zauważono żadnych istotnych rys tetmiczno-śkurczowych. Aby obniżyć samoocieplanie się betonu pod wpływom ciepła hydratacji cementu, zastosowano betonowanie kładki ułożone warstwami o grubości 40 cm z dwóch stron, tak aby umożliwić częściowy odpływ ciepła hydratacji cementu do atmosfery!

W ten sjiosób uniknięto bardzo dużego samonagrzewu betonu.w dźwigarze nośnym kładki i związanych z tym dużych naprężeń termicznych.

Literatura

i Pańtak A. Blach M.i wył neprtyekry Spółki .Most) Katowice' Maszynopis Katowice, styczeń 2007

2.    Flaga K: Nop'Vcma ikutaoweiibroteme przypowierzchniowe

w elementach ikonowi cjoch ż betonu Monogi nr 295. Wydawnictwo Politechniki Krakowsku Kraków 2004

3.    Raga K. Pańtak M . Ryz zarysowania ptyt potno srówzespofonych betor wostalowych JnZynie i Budownictwo' nr tV3

4.    PN-S-100401999. Oto» mostowe. Konstrukcje betonowe, żelbetowe I sprężone. Wymagani I badania.

5.    FaleńskaMzAojekrzrr w ptaplsach dotycząc inżynierii kcmumkacyji 8udownlcnvQ Techno! Architekturo, Wydawn two,Polski Cement*, nr4/2003.

ó. Rozporządzenie nr 73 Ministra Transportu 11 spodarki Morskiej z di 30 maja 2000 r. w spr, warunków techniczrr

jakim powinny odpo> dać drogowe obiekty nlerskie i ich usytuow Dziennik Ustaw RP ni

7 PN-EN 206-12003 flr -Część l:Wymagaru właściwości, produkt i zgodność.

8. PN-8-032643002 Konstrukcje betonor żelbetowe i sprężone Obliczenia statyczne I projektowanie







Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC07290 współpracującej z mmi belki oraz masywnych poprzecznie. Dla odkształceń wymuszonych przyczy
552 553 Wartości momentów przęsłowych i podporowych oraz sił poprzecznych dla belek ciągłych o jedna
skanuj0052 (39) Zestaw 26 1. Belkę rozwiązać graficznie. Sporządzić wykresy MTN dla pręta głównego b
skanuj0052 (39) Zestaw 26 1. Belkę rozwiązać graficznie. Sporządzić wykresy MTN dla pręta głównego b
Kolendowicz9 (11-16) ■ Wykres momentów zginających i sił poprzecznych dla tej belki przedstawiono n
grupa2 (2) 1. Dobrać powierzchnię przekroju poprzecznego A dla pręta jak na rysunku oraz obliczyć ca
67751 lastscan8 (5) Tab.4.2. Minimalne wartości promienia luku kołowego w planie oraz pochylenia pop
str2 3 1.1 Wyniki pomiarów przemieszczeń końca belki oraz odkształceń w przekroju A-A dla zginania p
Kotwica0084 166 6. Projektoxvanie belek drewnianych Wykres sH poprzecznych dla 1/2 rozpiętości belki
58 dla stropów monolitycznych, w których wypełnienie nie współpracuje z betonem (typ 1) oraz dla str
36853 PB040195 oraz wyprowadzone poprzednio relacje określające f ułamek molowy substancji rozpuszcz
skanuj0099 Dla przypadku czystego zginania belki o prostokątnym przekroju poprzecznym wartość modułu

więcej podobnych podstron