etyka msroda2

etyka msroda2



:i: Menrjk ELZENBERG

którego coś nie będzie wartościowe perfekcyjnie, może być nie tylko to, żeb\ inna rzecz była taka a taka, ale również samo istnienie jakiejś innej rzec/). tNp. istnienie pędzla jest warunkiem obrazu). Ogólnie: uznajemy za wartościowe instrumentalnie wszystko, co jest warunkiem (środkiem, przyczyn;}) tego. by coś innego było wartościowe perfekcyjnie.

Dopuszczamy jeszcze inne wypadki, w których dlatego, że coś jest wartościowe perfekcyjnie, jesteśmy skłonni uznać za wartościowe również coś innego, co z tamtym jest w jakimś związku. Nie chodzi tu o stosunek całości do części, bo jeżeli część — np. pewna liczba wierszy w poemacie posiada wartość perfekcyjną, to całość nabiera również wartości perfekcyjnej, choć w mniejszym stopniu. (Poemat tysiącwierszowy zawierający sto wierszy pięknych jest rzeczywiście coś wart. chociaż mniej, niż gdyby ich zawierał tysiąc). Wchodzą tu natomiast w grę takie wypadki, jak wartość pamiątkowa i wartość przedmiotów symbolicznych. Także ewentualnie wartość, jaką posiadałaby część wartościowej perfekcyjnie całości sama w sobie bezwartościowa. Tu bowiem nie może być mowy o takim rzeczywistym udzielaniu się wartości perfekcyjnej jak przy kierunku od części do całości.

To, co dzięki pewnym związkom przypomina coś perfekcyjnie wartościowego, i to. co symbolizuje coś perfekcyjnie wartościowego, bywa jedno i drugie uznawane samo za wartościowe. Chociaż samo, rzecz prosta, przez owo przypominanie albo symbolizację nie staje się perfekcyjnie wartościowe, nie nabiera cechy powinnej. Związek z wartością perfekcyjną jest tu luźniejszy, bo przedmioty te w żadnym znaczeniu — nawet takim jak klimat itp. — nie są takie, jakie „powinny być”. Jeżeli mamy tu mówić o wartości, to moglibyśmy ją ogarnąć mianem wartości pochodnej. Wartość ta nie jest wartością perfekcyjną, ale pewnym stosunkiem do wartości perfekcyjnej. W przeciwieństwie do niej i do wartości instrumentalnej wartość perfekcyjna sama będzie wartością ostateczną. Jest to wartość, którą przedmiot mógłby posiadać, choćby nie istniał na świecie żaden inny przedmiot wartościowy.

Istnieje tendencja do mieszania wartości instrumentalnej z wartością utylitarną. Jest to jednak błąd niewątpliwy. U jego źródła leży fakt, który można sformułować w taki oto sposób: przedmiot utylitarnie wartościowy — tak jak przedmiot instrumentalnie wartościowy — czerpie swą wartość stąd, że jak tamten służy pewnemu celowi. Tytoń służy zaspokojeniu

chęci palenia, pędzel służy do zrealizowania pięknego obrazu Jednakże różnica rzuca się w oczy. Pędzel jest wartościowy dlatego, że przedmiot dzięki niemu zrealizowany posiada wartość perfekcyjną. Tytoń je t wartościowy dlatego, że stan rzeczy dzięki niemu zrealizowany jest za-,po kojeniem czyjegoś pożądania albo potrzeby. W drugim wypadku r, •: wchodzi w grę żadna wartość perfekcyjna osiągniętego celu.

Co jeszcze dobrze uświadamia różnicę między wartością utylitar.. a instrumentalną względem wartości perfekcyjnej, to to, że wartość utylitarna sama może być ostateczna albo instrumentalna. Wartość utylitarny ostateczną ma to, co jest bezpośrednio, ze względu na siebie samo pożądane potrzebne albo przyjemne. Wartość instrumentalną zaś ma to. bez czego nie może być tego, co jest wartościowe ostatecznie. Przeciwieństwo między ostatecznymi i instrumentalnymi rozciąga się na oba rodzaje wartości i nie może służyć do przeciwstawienia ich sobie wzajem.

Dodatkowym źródłem błędu bywa i to, że przedmiot wartościowy utylitarnie może dzięki swej wartości utylitarnej zyskać pośrednio od perfekcyjnej wartość instrumentalną. Tak np. istotę ludzką jesteśmy pospolicie skłonni uznawać za obdarzoną pewną wartością perfekcyjną. Wynika stąd, że wszystko co służy zaspokojeniu jej potrzeb podstawowych — co jest dla niej warunkiem istnienia — jest tym samym, jako znajdujące się w stosunku środka do celu z przedmiotem perfekcyjnie wartościowym, obdarzone pewną wartością perfekcyjną. Nie należy jednak ulegać tej pokusie pomieszania: pokarm jest z jednej strony wartościowy utylitarnie: z drugiej posiada wartość od perfekcyjnej instrumentalną. I nie trzeba tych dwóch rzeczy utożsamiać.

6, Komentarz do definicji wartości. Nasza definicja wymaga pewnych wyjaśnień dla uniknięcia nieporozumień. Pierwsze nieporozumienie może zajść tylko, jeżeli ktoś usłyszy naszą formułę wyrwaną z wszelkiego kontekstu i nie zdaje sobie sprawy z jej charakteru definicyjnego Otóż można ją rozumieć w oderwaniu w ten oto sposób: jest pewna cecha zwana wartością, którą każdy przedmiot powinien posiadać. Z chwilą, gdy ją posiada, gdy jest wartościowy, jest taki, jaki powinien byc. tym sensie formuła nasza nie stanowiłaby żadnej analizy pojęcia wartości wiedzielibyśmy, że każdy przedmiot powinien być wartościowy, ale nic byśmy o tej cesze nie wiedzieli.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
etyka msroda2 Henry k ELZENBERG którego coś nie będzie wartościowe perfekcyjnie, może być nie tylko
etyka msroda4 Henryk ELZENBERG 7. Stany rzeczy nie są wartościowe. Mówi się nie tylko, że jakiś prz
etyka msroda4 Henryk ELZENBERG 7. Stany rzeczy nie są wartościowe. Mówi się nie tylko, że jakiś prz
etyka msroda2 Henryk ELZENBERGPowinność i rozkaz Referat polemiczny o wnioskach czysto negatywnych
etyka msroda9 Henryk ELZENBERG JOo tuzina ostryg ale nie dostarczenia przez jedno lub drugie równej
etyka msroda3 Henryk ELZENBERG \ rzeczywistości formuła nasza znaczy coś całkiem innego. Znaczy ona
etyka msroda3 Henryk ELZENBERG W rzeczywistości formuła nasza znaczy coś całkiem innego. Znaczy ona
etyka msroda5 Henryk ELZENBERG rzeczy. Ale jest faktem, że w pewnych można. Przekonanie przeciwne z
etyka msroda2 Henryk ELZENBERGPowinność i rozkaz Istnieje tedy w teorii powinności tendencja, którą
etyka msroda7 Henryk ELZENBERGWartość i powinność I. Analiza pojęcia wartości (Tylko te rodzaje war
etyka msroda6 widuulnego wysiłku W tm sensie cnoty nie można się nauczyć przez hieme naśladowanie.
etyka msroda7 Henryk ELZENBERGWartość i powinnośćI. Analiza pojęcia wartości (Tylko te rodzaje wart
etyka msroda7 Henryk ELZENBHRG 5. Znaczenie aksjologiczne właściwe. Znaczenie, o które chodzi w nas
etyka msroda5 Henryk ELZENBERC rzeczy. Ale jest taktem, że w pewnych można. Przekonanie przeciwne z
etyka msroda7 270 Rumun INGARDEN rodzaju lub wreszcie wartości różnego rodzaju narzędzi nieorganicz
etyka msroda4 widywanie było słus/ne i gdyby imperatywista cofnął się rzeczywiście, rów nałoby się
skanuj0098 (21) 102Część I, 3: Teoria architektury opartą na wspólnym module całego dzieła, a nie ty

więcej podobnych podstron