DSC06779

DSC06779



Poniższe prezentacje poszczególnych wsi składają się z dwóch zasadniczych części: 1

•    stan wyjściowy - dane I ich analizy w formie opisów oraz wybranych plansz, wy. konanych w roku opracowania (jest to bardzo niewielka część całego opracowania' wykonywanego dla konkretnej wsi; cały jego zakres zaprezentowano w załącznikach 213);

•    podsumowanie - wnioski wynikające z materiałów i danych zebranych w trakcie} badań w roku 2008.

W pierwszej części każdego opisu umieszczano krótką historię miejscowości. Następnie1 wskazywano charakterystyczne, najważniejsze elementy wsi, wyróżniki przestrzeni, to, co decy.| dowało o charakterze i tradycji tego miejsca. Przedstawiano zauważalne mocne i słabe strony] (atuty i mankamenty), które dostrzeżono podczas wykonywania opracowań i zaprezentowano I w materiałach przekazanych do miejscowości. W miarę możliwości przedstawiano sugestie, które i mogłyby wpłynąć korzystnie na poprawę wizerunku wsi oraz prezentowano koncepcje projektowe! zagospodarowania wybranych miejsc. Skupiano się głównie na prezentacji tej części opracowania, -która dotyczyła krajobrazu miejscowości, bez uwzględniania jej niematerialnych zasobów (tradycji,] zwyczajów, cyklicznych imprez, inicjatyw mieszkańców zmierzających do integracji społeczności] lokalnej). Zarówno część graficzna, jak i opisowa jest jedynie telegraficznym skrótem całego opracowania, które przekazywane było poszczególnym miejscowościom80.

Druga część opisu zawiera podsumowanie stanowiące wynik analiz danych zebranych! w trakcie wizji terenowej, jaką przeprowadzono jesienią 2008 r. Tutaj skupiano się przede wszyst- < kim na ocenie stopnia zaawansowania realizacji poszczególnych projektów, zmianach w zagospodarowaniu przestrzennym wsi i poprawie tych elementów miejscowości, które w koncepcji rozwoju] wsi zostały wskazane. Przedstawiono również stopień zaawansowania prac nad pianami miejscowymi badanych wsi, które powinny zostać wykonane przez urzędy gmin.

Punktem wyjścia do tej części pracy były przekazane przez uczelnię plany rozwoju miej-. scowości, wizje lokalne, jakie przeprowadzono w roku 2008, dane z przeprowadzonych ankiet-oraz informacje zawarte w dokumentach planistycznych znajdujących się w urzędach gmin i na ich. stronach internetowych.

3.1. BIAŁA NYSKA, GMINA NYSA (2005)

Opracowanie 2005 r.

Biała Nyska jest jedną z najstarszych wsi na Śląsku Opolskim, istniała już w 1231 r. Pod koniec XIII w. powstał tu zamek. Na jego miejscu wybudowano w XVI w. pałac, który następnie w 1897 r. przebudowano9’. Był on obiektem murowanym, otynkowanym, wykonanym z cegły i kamienia, założonym na bazie czworoboku. Miał wewnętrzny dziedziniec i dobudowaną okrągłą narożną wieżę. Obramowania okien i otworów wejściowych były w stylu renesansowym. Budowla odbijała się w lustrze wody jeziora, które było jednym z elementów parku krajobrazowego położę-; nego na wschód od zamku. Dziś nie został żaden ślad po zamku, który został zrujnowany w 1945d Jedynie brama wjazdowa do całego założenia świadczy o jego dawnej świetności.

W momencie wykonywania opracowania znajdowały się we wsi kościół, szkoła z przedszkolem, a także sporo usług usytuowanych na obrzeżach miejscowości. Większość budynków we wsi pokryta była tynkiem w kolorach białym, odcieniach szarości oraz pastelowych. Dachy budynków mieszkalnych, sprzed 1945 r., kryte były przeważnie czerwoną dachówką, w nowszych przeważała papa, a także blachodachówka i gonty papowe. Około 50% obiektów budowlanych]

* Wszystkie opracowania w wersji elektronicznej znajdują się w Archiwum Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jedynie opracowania przekazane w pierwszych dwóch latach współpracy w Programie Odnowy Wsi Opolskiej były wykonywane w sposób tradycyjny, w wersji papierowej. Były to pojedyncze egzemplarze, które otrzymały władze lokalne do dyspozycji. Jedyny® diadem tych prac. który został na uczelni, są zdjęcia plansz o różnej jakości technicznej i, niestety, nie wszystkie nadają się do publikacji.

91 www.opolszczyzna.net/html/biala_nyska_-_bielau.html


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC06760 1.3. KONSTRUKCJA PRACY Publikacja składa się z dwóch zasadniczych części. N pierwszej zapre
2. NIWELACJA SIATKOWA Prace przy niwelacji siatkowej składają się z dwóch zasadniczych części: A)
Budowa: Przemysłowy robot IRB1400 składa się z dwóch zasadniczych części: sterownika (S4C) oraz
kscan54 8.3.2.1. Aparatura Zestaw pomiarowy składa się z dwóch podstawowych części: •
kscan54 8.3.2.1. Aparatura Zestaw pomiarowy składa się z dwóch podstawowych części: •
kroku ze stanu niewiedzy do stanu wiedzy. Każde pytanie stawiane uczniowi składa się z dwóch zasadni
72 (64) Przedstawiony niżej schemat działań tworzących proces promocji miasta składa się z dwóch zas
u- Prezentowana praca składa się z trzech zasadniczych części. Należy do nich kolejno: 1)
strona (12) MAGICZNYPRZYRZĄDZIK Pokazujemy kolegom dziwny, składający się z dwóch oddzielnych c
kscan72 10.2. Aparatura potencjometryczna Układy do badań potencjometrycznych składają się z dwóch
F arby i emalie są to materiały kryjące, składające się z dwóch zasadniczych składników, a mianowici
l.NADNERCZA Gruczoły nadnerczowe składają się z dwóch oddzielonych części- kory i rdzenia. Każda z
znajduje się pierścieniowe wytoczenie dla ustawienia zamka, składającego się z dwóch zbieżnych częśc
str07 (7) DZIAŁ ELEKTROMECHANICZNY «iłownia główna składa się z dwóch zasadniczych pomieszczeń. W pi
Proces zarządzania finansami firmy Proces zarządzania finansami firmy składa się z dwóch zasadniczyc

więcej podobnych podstron