Image0005 (11)

Image0005 (11)



Rozdział 2

TRZECI SEKTOR A POLITYKA SPOŁECZNA - PODSTAWOWE POJĘCIA I DYLEMATY

2.1. Definicje i funkcje sektora społecznego

Istnieje wiele definicji sektora społecznego, a także organizacji społecznych. Najczęściej na określenie przestrzeni między państwem a rynkiem stosuje się w literaturze przedmiotu terminy: trzeci sektor, sektor niekomercyjny, sektor dobrowolny, sektor ochotniczy, sektor obywatelski, sektor pozarządowy. Utożsamia się także często działalność sektora społecznego z pojęciem społeczeństwa obywatelskiego. Podmioty tego sektora określane są mianem organizacji pozarządowych, charytatywnych, dobroczynnych, non-profit, organizacji społecznych, wolontarystycznych (ochotniczych), organizacji użyteczności publicznej lub organizacji pożytku publicznego, organizacji niezależnych lub dobrowolnych. W zależności od przyjętej dominującej cechy, charakteryzującej daną organizację, przyjmowany jest termin jej najbliższy.

Tabela 2. Pojęcia charakteryzujące typy organizacji pozarządowych

Organizacje

pozarządowe

Nazwa ta odwołuje się do pojęcia rządu (państwa) i podkreśla „nierządowość” i niezależność - przynajmniej w sferze ideologii - tych organizacji. Jest przeniesieniem z języka angielskiego (non-governmental organizations), dlatego często w Polsce używa się angielskiego skrótu NGO.

OUANGO

Organizacje w pełni zależne od państwa nazywa się quasi-NGO, w skrócie OUANGO. Przez zależność można rozumieć jawną lub ukrytą kontrolę polityczną całkowite uzależnienie od budżetu państwa lub popieraną przez państwo monopolistyczną pozycję jakiejś organizacji. W Polsce są nimi np. fundacje Skarbu Państwa.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
62978 Image0009 (11) Rozdział 2 ście wielosektorowe i mieszane w polityce społecznej)1 2, podkreślaj
Image0006 (11) Rozdział 2 Tabela 2. cd. Organizacje non-profit Określenie to odwołuje się do cechy
Image0008 (11) Rozdział 2 Zdaniem S. Golinowskiej organizacje pozarządowe pełnią następujące funkcje
skanowanie0013 (107) Ogólna charakterystyka szkoły pracy i jej polityczno-społeczne podstawy Omówion
Image0010 (11) Rozdział 2 tycznych, poświęconych welfare mix. Pierwotnie trójkąt dobrobytu składał s

więcej podobnych podstron