Image126 (3)

Image126 (3)




W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, które, naszym zdaniem, zainteresują szersze grono Czytelników.

Jednocześnie informujemy, że Redakcja nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie nadesłane pytania, dotyczące różnych drobnych szczegółów.

A


*zwykte" diody, np. 2x1 M148


a Mam pewien problem. Buduję regulator jasności lumpy halogenowej oparty na triaku. Chciałbym komunikować się zdalnie drogą radiową z tym urządzonkiem. Do sterowania użyłem gotowego modułu nadawczo-odbiorczego na 433MHz. Jednak obawiam się, te triak zakłóci komunikację radiową! Ale z drugiej strony układy pracujące na tak dużej częstotliwości są chyba odporne na takie zakłócenia.

Podstawowa odpowiedź brzmi: trzeba spróbować! Jeśli okaże się, i* triak zakłóca komunikację, trzeba będzie podjąć kroki zaradcze. Zwykle nie jest to sytuacja „zerojedynkowa”: zakłóca/nie zakłóca, tylko występuje splot widu czynników i wymagań. Może wystarczy /ekranowanie obwodu z triakiem i zastosowanie prostych filtrów T.C na przewodach wychodzących z modułu. Częstotliwość 433MHz jest wysoka, więc wymagane indukcyjności i pojemności będą bardzo małe (kiłka zwojów, kilka, .kilkadziesiąt pikofaradów). A może wystarczy zaekranować oraz odsunąć od triaka moduł radiowy a zwłaszcza antenę odbiorczą?

Co to jest rozbieganie silnika? Gdzie można znaleźć omówienie tych zagadnień (jakieś ambitne strony internetowej? Czy są elektroniczne sposoby zapobieganiu takiej awurii? Niektóre silniki, jeśli nie są obciążone, zwiększają nadmiernie swoje obroty, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Bliższych informacji na ten temat trzeba szukać w literaturze dotyczącej silników elektrycznych i na stronach internetowych z tego rodzaju materiałami.

„Elektroniczne zapobieganie” polegałoby na sprawdzaniu rzeczywistej prędkości obrotowej silnika.

Mam problem i byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście odpowiedzieli i pomogli. Moje pytanie brzmi: jak podłączyć gitarę elektryczną pod wejście kurty muzycznej w PC? Słyszałem, że dość łatwo jest spalić obwody wejściowe karty.

Przetworniki gitarowe dają niewielki sygnał, porównywalny z sygnałem z mikrofonu. Można więc podłączyć gitarę do wejścia mikrofonowego. Obecność na wejściu mikrofonowym obwodu polaryzującego, niezbędnego do współpracy z mikrofonami elektretowymi, nie powinna w niczym przeszkadzać. Natomiast fiaskiem zakończy się próba bezpośredniego dołączenia do wejścia liniowego, ponieważ ma ono za małą czułość, jak na sygnał z przetwornika gitary.

W tańszych kartach dźwiękowych wejście mikrofonowe ma jednak słabe parametry (zwłaszcza szumowe) i warto dodać zewnętrzny przedwzmacniacz. Przykład prostego przedwzmacniacza gitarowego

o bardzo dobrych parametrach, zasilanego z baterii lub z sieci, można znaleźć w EdW 9/2004 na str. 18. Taki układ można też zbudować na kawałku płytki uniwersalnej. Nie musi to być jednak specjalny przedwzmacniacz gitarowy - może to także być dowolny przedwz macniacz mikrofonowy. Sygnał z przedwzmacniacza należy podać na wejście liniowe karty dźwiękowej. A jeśli ktoś, obawiając się uszkodzenia, chce dodatkowo zabezpieczyć wejście karty, może wykorzystać prosty sposób z rysunku A z diodami ochronnymi.

wejście mikrofonowe karty PC

*•

(mlrljack

mono)

W praktyce największym problemem bywa nie tyle sprawa wzmocnienia i ryzyka uszkodzeń, co przydźwięk sieci (brum), którego przyczyną są nieprawidłowe połączenia przewodu między gitarą i przedwzmacniaczem. Zawsze to połączenie należy wykonać przewodem ekranowanym, najlepiej dwa przewody plus ekran, i eksperymentalnie dobrać połączenia przewodów, a zwłaszcza masy, żeby brum był jak najmniejszy - rysunek B pokazuje przykład połączenia takim przewodem, gdzie ekran kabla dołączony jest do „zimnego” przewodu masy tylko w jednym miejscu, na wejściu przędwzmac-niacza.

B

10 Lipiec 2006 Elektronika dla Wszystkich


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
20778 Image182 (2) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to spr
41957 Image123 (2) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to spr
Image182 (2) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, k
Image187 (4) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, k
Image126 (3) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, k
Image187 (4) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, k
Image123 (2) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, k
25826 Image187 (4) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to spr
Image126 (3) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, k
Image182 (2) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, k
20982 Image5 (25) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to spra
19879 Image5 (32) SkrzynkaPorad W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakc
Image5 (25) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, kt
Image5 (26) SkrzynkaPorad W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są
Image5 (32) SkrzynkaPorad W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są
Image63 (4) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji. Są to sprawy, kt

więcej podobnych podstron