Image67 (5)

Image67 (5)



Projekty AVT



W układzie występują wysokie napięcia groźne dla życia i zdrowia. Ponadto układ jest źródłom promieniowania mikrofalowego. Pod żadnym pozorem nie wolno patrzeć w wylot pracującego falowodu, ho grozi to utratą wzroku.

Lantpy z kuchenek mikrofalowych -magnetrony są dla opisanych celów zupełnie nieprzydatne i bardzo niebezpieczne, gdyż generowane przez nie moce liczone są w kilowatach.


Wielu hobbystów ma kłopoty z wykonaniem i uruchomieniem nawet nieskomplikowanych układów wysokiej częstotliwości. Znane jest powiedzenie, że stopień trudności zadania jest proporcjonalny do kwadratu częstotliwości pracy. Jeżeli więc występują kłopoty z uruchomieniem i zestrojeniem układu pracującego przy częstotliwości 100MHz, to jak to wygląda przy częstotliwościach kilkuset czy nawet kilku tysięcy megaherców, czyli kilku gigaherców? Czy hobbysta może z powodzeniem zająć się urządzeniami pracującymi w zakresie mikrofal?

Niniejszy artykuł udowadnia, że tak i że wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

W powszechnie dostępnych periodykach pojawiały się niekiedy opisy (np. w Elektronice Praktycznej) układów pracujących na częstotliwościach 433MHz czy 2,4GHz. W takich układach wykorzystano jednak gotowe moduły, co niewątpliwie jest korzystne z punktu widzenia konstruktora. Do prób z mikrofalami zniechęca przede wszystkim trudność zc zdobyciem elementów mikrofalowych, jak choćby diodGunna. Instytut Technologii Elektronowej, który produkował te diody, zarzucił niestety ich produkcję około 10 lat temu. W naszych realiach tak naprawdę łatwiej o lampy mikrofalowe niż o diody Gunna. Takie lampy znajdują się przede wszystkim w starych zapasach wojskowych. Choć jest to technika dnia wczorajszego, niemniej jednak jest ona w naszym zasięgu.

Opisane urządzenie zostało zaprojektowane jako pomoc naukowa, służąca do demonstracji niektórych zjawisk zachodzących w zakresie mikrofal

Bezpieczeństwo

Czy nasz eksperymentalny generator z klis-tronem jest bezpieczny? Promieniowanie mikrofalowe może przecież wywierać szkodliwy wpływ na organizmy żywe.

W modelu pracuje klistron 2k25 o maksymalnej mocy wyjściowej 35mW, zaś pole powierzchni wylotu anteny tubowej wynosi 35cm2 Zakładając pesymistycznie, że cała generowana muc będzie przeniesiona do wylotu anteny tubowej, uzyskamy gęstość inoey mikrofalowej przy wylocie tuby równą lmW/cm2. Widzimy więc, że przy samej antenie gęstość mocy mikrofalowej jest dość duża - bezpieczny czas przebywania w takim polu wynosi do 20 minut. Natomiast w odległości Im od anteny gęstość mocy mikrofalowej będzie wynosić zaledwie 0,004mW/cm2, a więc jest to już poziom zupełnie hezpieczny.

Należy podkreślić, że na promieniowanie mikrofalowe szczególnie wrażliwe są oczy. Dlatego też pod żadnym pozorem niedopuszczalne jest patrzenie w wylot pracującego falowodu.

Należy również pamiętać, że lampy z kuchni mikrofalowych - inagnelrony są dla naszych celów zupełnie nieprzydatne i niebezpieczne, gdyż generowane przez nie moce liczone są w kilowatach.

My będziemy używać anten łubowych, które wysyłają promieniowanie mikrofalowe w jednym kierunku. W związku z tyin praktycznie cała wiązka promieniowania mikrofalowego wychodzi z apertury anteny. Generator nie „sieje’’ więc na wszystkie strony.

KJistrony, jak większość lamp elektronowych, wymagają dość wysokich napięć zasilających o wartości setek woltów. Dlatego podczas montażu i wstępnego uruchamiania urządzenia należy zachować szczególną ostrożność. Przed manipulacją przy układzie należy rozładować kondensatory filtrów zasilaczy wysokich napięć poprzez ich zwarcie. Ponadto należy dbać, by stosowane przewody i elementy były przewidziane na odpowiednie napięcia. Jak przy konstrukcji każdego urządzenia elektronicznego wymagana jest duża staranność montażu.

Szereg dalszych istotnych informacji na temat mikrofal, wytwarzania mikrofal, budowy, działania oraz przestrajania i dostrajania klistronu refleksowego można znaleźć w Elportalu w materiałach dodatkowych do tego numeru EdW. Osoby, które chcą przeprowadzić proponowane eksperymenty, koniecznie powinny zapoznać się z podanymi tam informacjami i wskazówkami.

Nadajnik

Dlaczego klistron, a nic dioda Gunna?

Zdobycie diody Gunna nie jest łatwe. Pojawiają się one bardzo rzadko na aukcjach internetowych. Swego czasu czyniłem próby zakupu tych diod przez zakłady „Rawar”, ale udało mi się nabyć tylko 3 sztuki z dawnych zapasów. Znacznie łatwiej o klistron. Można je dość często znaleźć na bazarach i na aukcjach w Internecie. Często brak licytujących, gdyż są to lampy raczej mało znane. Cena klistronu waha się z reguły od około 10 do 50 zł. przy czym droższe są klistrony z wyjściem bezpośrednio na falowród prostokątny (jak np. K-166). Nie wiem, jakim: typami klistronów będzie dysponować Czytelnik, dlatego w tabeli 1 zebrałem niektóre parametry różnych typów klistronów.

Schemat elektryczny nadajnika przedstawia rysunek 1. Jest to bardzo prosty nadajnik, o niedużej stabilności częstotliwości wyjściowej. Nadajnik pracuje z k lis tronem refleksowym typu 2k25, a więc na częstotliwości około 9,37 GHz.

W układzie zasilacza zastosowałem transformato: TS40/4539, obecnie produkowany przez firmę 7atra S.A. Jest to transformator przeznaczony do zasilania układów lampowych.

Elektronika dla Wszystkich Luty2006 13


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
55 (126) Rys. 4 Uwaga! Podczas użytkowania urządzenia w jego obwodach występują napięcia groźne dla
41433 uwaga 2 WYSOKIE NAPIĘCIE • NIEBEZPIECZNA DLA ŻYCIA
14447 Image13 (12) ■ Projekty AVT Uwaga! Podczas użytkowaniu urządzenia w jego obwodach występują na
Image68 (4) _/\__A_Projekty AVT ■ Rys. 1 Rozmieszczenie diod w podstawce (skala 50%) Rys. 2 Wstępny
Image69 (2) ^Y__Projekty AVT Rys. 1 Działko magnetyczne jest urządzeniem strzelającym metalowymi poc
Image68 (2) Projekty AVT Projekty AVT Wykaz elementów Rezystory R1,R3 R5,R9
Image68 (4) _/\__A_Projekty AVT ■ Rys. 1 Rozmieszczenie diod w podstawce (skala 50%) Rys. 2 Wstępny
Image69 (5) Projekty AVT Projekty AVT Śruba reguacyjna (pf

więcej podobnych podstron