img047 (12)

img047 (12)



(gonad), zawiązków narządów płciowych żeńskich oraz męskich, przy czym zależnie ocl składu chromosomów płciowych osobnika jeden z tych zawiązków rozwija się, a drugi zanika.

Jak wspomniano powyżej, zarówno męski, jak żeński komponent gonady jest obecny u płodu. Jednak zależnie od męskiego - XV czy też żeńskiego - XX składu chromosomów płciowych, albo męska część płodowej gonady rozwija się w jądro, albo żeńska w jajnik. W niektórych przypadkach, gdy rozwój gonady ulega zakłóceniu, obie te części mogą się rozwinąć i wówczas gonada składa się z części mającej budowę jądra oraz z części mającej budowę jajnika - mówimy wtedy o hermafrodyty/mie prawdziwym.

Z chwilą wykształcenia się gonad w trzecim miesiącu życia płodowego podejmują one czynność hormonalną i kierują dalszym rozwojem płci. Jeśli są to jądra, powodują rozwój w kierunku męskim, jeśli zaś jajniki - w kierunku żeńskim.

Zachodzi pytanie, dlaczego możliwe jest urodzenie się osobników z obojnaczymi narządami płciowymi, dlaczego mogą powstać pomyłki czy też wątpliwości co do właściwego określenia płci. O możliwości nieprawidłowego, obojnaczego ukształtowania się narządów płciowych decyduje sposób rozwoju zarówno gonad płodu, jak i jego zewnętrznych i wewnętrznych narządów' płciowych.

Podobnie jak w gonadach, możliwość obojnaczego rozwoju istnieje też. w zewnętrznych i wewnętrznych narządach płciowych. W' okresie życia płodowego istnieją u płodu zarówno męskie, jak i żeńskie przewody odprowadzające komórki płciowe, a więc jajowody i nasieniowody. Jeden z tych przewodów - zależnie od płci płodu - zanika. Ze wspólnego dla obu płci guzka płciowego u płodów żeńskich rozwija się łechtaczka, natomiast u płodów męskich - prącie. U płodów żeńskich rozwija się srom. natomiast u męskich - worek mosznowy, do którego zstępuj;) jądra.

HERMAFRODYTYZM

istnienie w okresie płodowym zawiązków gruczołów płciowych wspólnych dla obu płci oraz zawiązków wewnętrznych narządów płciowych - zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej - stwarza podstawy do wystąpienia obojnactwa, czyli hermafrodytyzmu. Hermafrodytyzm, będący anomalią w zakresie rozwoju narządów płciowych, nie ma nic wspólnego z problemem homoseksualizmu, ale poznanie tej anomalii pozwoli wyjaśnić podstawowe fakty z zakresu rozwoju płci oraz rzuci pewne światło na zagadnienia będące tematem tej książki.

Hermafrodytyzm jest powszechny w świecie zwierzęcym. Spotykamy go u rozmaitych gatunków, chociaż występuje on jedynie u bardzo małego odsetka osobników, nie przekraczając zwykle w ogólnej populacji kilku dziesiętnych procenta.

Omawianie problemu hermafrodytyzmu można tradycyjnie rozpocząć od Arystotelesa, któiy wspomina o kurze wyglądającej i zachowującej się jak kogut, jak również o kogucie, któiy wykazywał żeńskie cechy zachowania i znosił jajka. W ciągu wieków utrzymywał się pogląd, że kogut może składać jajka. Bazyliszek miał być właśnie stworem, który wykluł się / takiego jajka, jak wiadomo, wzrok bazyliszka zabijał wszelkie żywe istoty. Opowieści o nim znaleźć można również w klechdach polskich.

W roku 1474 w Bazylei odbył się sąd nad kogutem, który złożył jajko; został on za to, jako stworzenie pod wpływem szatana, skazany na śmierć przez spalenie na stosie. Rzekomy kogut był w istocie kurą. u której wystąpiły objawy maskulinizacji. Problem kogutów


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
339 (17) 12 Naczynia narządów płciowych żeńskich 339 12 Naczynia narządów płciowych żeńskich
CCF20080704044 85 A u lenna ramus ramus tubanus ovancus Ryc. 41. Narządy płciowe żeńskie wewnę
CCF20080704045 86 Ryc. 42. Naczynia tętnicze narządów płciowych żeńskich wewnętrznych - według
333 (11) Narządy płciowe żeńskie wewnętrzne 333 Narządy płciowe żeńskie. Widok miednicy mniejszej od
333 (20) Narządy płciowe żeńskie wewnętrzne333 Narządy płciowe żeńskie. Widok miednicy mniejszej od
Zdjęcia ginekologia7 ćj 2. Anatomia narządów płciowych żeńskich widok z góry i z przodu miedni
Obraz6 4 510 Choroby narządu płciowego żeńskiegoWewnątrznabłonkowa neoplazja sromu Termin
Obraz7 5 512 Choroby narządu płciowego żeńskiego Część pochwowa szyjki macicy (zwana także tarczą c
Obraz8 5 514 Choroby narządu płciowego żeńskiego Częstsze są zapalenia przewlekle, w wyniku których
Obraz9 4 516 Choroby narządu płciowego żeńskiego odpowiednio wysoka zgłaszainość kobiet, szczególni
Obraz0 4 518 Choroby narządu płciowego żeńskiego Morfologia. Histologicznie CIN/SIL/dysplazja obejm
Obraz1 4 520 Choroby narządu płciowego żeńskiego na jednofazową, nie wywołuje zauważalnych zmian w
Obraz2 4 524 Choroby narządu płciowego żeńskiegoRozrost błony śluzowej trzonu macicy Rozrosty błony
Obraz3 4 526 Choroby narządu płciowego żeńskiego Morfologia. Mięśniaki są dobrze odgraniczonymi, ok

więcej podobnych podstron