Img00214

Img00214



218

Rys. 4.28-1. Podział dielektryków o specjalnych własnościach


4.29. Piezoelcktryki są dielektrykami wykazującymi zjawisko piezoelektryczne,

polegające na powstawaniu pola elektrycznego pod wpływem wytworzonych w dielektryku naprężeń mechanicznych. Chociaż zjawisko piezoelektryczne występuje w mniejszym lub większym stopniu w wielu kryształach, to w technice terminem „piezoelektryki” określa się materiały, w których zjawisko to występuje w stopniu nadającym się do praktycznego wykorzystania.


t


Przy poddawaniu pewnych kryształów działaniu sił ściskających lub rozciągających w określonych kierunkach pojawiają się na powierzchniach tych kryształów ładunki elektryczne. Przyczyną są powstające zniekształcenia siatki krystalicznej przez siły zewnętrzne. Kryształ (rys. 4.29-1) w stanie normalnym tworzy system elektrycznie neutralny — oddziaływania ładunków elektrycznych różnych znaków, zlokalizowanych w węzłach siatki krystalicznej, znoszą się. Gdy kryształ poddany zostanie odpowiednio skierowanej sile, węzły sieci ulegają przesunięciu i neutralna struktura kryształu zostanie zakłócona. Energia wydatkowana na odkształcenie kryształu zostaje zmagazynowana w nim częściowo

w postaci energii mechanicznej (analogia: napięta Rys. 4.29-1. Mechanizm powstawania    .    .    ....

zjawiska piezoelektrycznego: 1 - stru- sprężyna), częściowo w postaci energii elektrycz-ktura krystaliczna nieodkształcona, nej (analogia: naładowany kondensator).

2 — struktura krystaliczna zdeformowana przyłożeniem siły F


Obok kwarcu, własności piezoelektryczne wykazuje wiele innych materiałów, jak: topaz, tur-malin, blenda cynkowa, tytanian baru itd.

Istnieje również odwrotny efekt piezoelektryczny, polegający na powstawaniu naprężeń mechanicznych w krysztale, pociągających za sobą zmiany jego wymiarów, w takt zmian przyłożonego do powierzchni kryształu napięcia. Za pomocą


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3 (187) 219 Rys. 4.28-1. Podział dielektryków o specjalnych własnościach 4.29. Piezoelektryki są die
Img00292 296 Rys. 5.28-1. Mechanizm tworzenia się domen magnetycznych co oznacza, że osiąga ona mini
10476 Img00212 216 Rys. 4.27-1. Podział materiałów elektroizolacyjnych z uwagi na stan skupienia i
Img00247 251 Rys. 4.85-1. Zależność własności porcelany elektrotechnicznej od zawartości składników
108 5 RYS 4 28 SebeaM typowego urz+l/cau do badanu odpomoici na pcl/amc 4 WŁASNOŚCI Mf CMANICZNC Czo
Obraz0077 Rys. 4.28. Procentowy podział strumienia odprowadzanego ciepła (wartości średnie) i głębok

więcej podobnych podstron