img269

img269



U 3-latków czynności te w początkowym okresie wykonywane będą przez dzieci z udziałem dorosłych, względnie starszych kolegów, szczególnie usprawnionych w tych czynnościach.. Od 4-latków będziemy wymagać już usamodzielnienia przy wykonywaniu tych czynności.

Stosowanie specjalnych ćwiczeń Ćwiczenia połączone z pokazem czynności mogą być prowadzone w formie krótkich (trwających 5—10 minut) zajęć z większym zespołem dzieci. Mogą one być przeprowadzone w szatni specjalnie do tego przystosowanej, albo też w sali zajęć. Dla dziecka 3-, a nawet 4-letniego,‘ rozwiązywanie i zawiązywanie sznurowadeł, poprawne sznurowanie czy zaczepianie sznurowadeł o haczyki metalowe, zasuwanie zamka błyskawicznego, zdjęcie czy włożenie bucika na właściwą nogę — nie są to czynności łatwe. Tego rodzaju sprawności należy więc ćwiczyć obok wykorzystywania sytuacji naturalnych. Ćwiczenia takie można prowadzić z małym zespołem dzieci, a nie z całą grupą, gdyż trudności i popełniane przez nie błędy wymagają pomocy nauczycielki lub starszych kolegów.

Stosowanie pokazu z równoczesnym wyjaśnieniem słownym

Trzeci sposób — to stosowanie pokazu z jednoczesnym ■wyjaśnieniem słownym. Pokaz taki może przedstawiać konkretną czynność, jak np. mycie rąk przez nauczycielkę w obecności dzieci ze skierowaniem ich uwagi na te czynności, albo też z zastosowaniem pomocy w celu unaocznienia konkretnej sprawności. Może to być np. wykorzystanie lalki w celu pokazania dzieciom kolejności odejmowania i wkładania poszczególnych części odzieży. Aby nie przeładowywać pamięci dzieci, oddzielnie zorganizujemy pokaz rozbierania lalki po przyjściu czy wyjściu z przedszkola, oddzielnie zaś, gdy lalka przygotowuje się do leżakowania i wstaje po odpoczynku. Pokaz przedstawiający czynność konkretną mogą i powinny dzieci powtórzyć bezpośrednio. Obserwacja wykonywania przez dzieci tych czynności, pozwoli na uchwycenie popełnianych błędów i wyrugowanie ich.

Pokaz typu drugiego — w tym konkretnym przykładzie z zastosowaniem lalki — będzie miał za zadanie choćby częściowe utrwalenie w pamięci dzieci kolejnbści wykonywanych czynności. Powtarzanie ustalonego porządku rozbierania i ubierania w czynnościach efektywnych i sprawdzanie odbywać się będzie w szatni, a więc z wykorzystaniem naturalnych sytuacji

Metodą pokazu uczymy - dzieci właściwego siedzenia przy stole w czasie posiłków, ich spożywania, trzymania i picia z filiżanki, trzymania łyżki i posługiwania się nią, wycierania ust serwetką, wstawanie od stołu po posiłku. Pokaz ten może nauczycielka stosować jedząc czasem z dziećmi przy stoliku. U dzieci 3-letnich jest


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1000843 Prowadzący obserw uje poprawność wykonywanego zadania przez dzieci i wyróżnia u. które nie
126 ANDRZEJ PRZEGROCKI, JULITA JABŁECKA te zadania wykonywać będą uczeni na zlecenie rady w ramach k
Czynności te mają także duży potencjał wychowawczy. Przy ich wykonywaniu dzieci uczą się planowania
skanuj0059 (2) początkowym okresie życia dziecka będą to działania pobudzające rozwój moto-ryczny, d
Obraz6 (143) nywaniem różnego typu czynności. Te czynności mogą być początkowo jeszcze chaotyczne,
Opisane czynności wykonywane będą dla każdej tabeli zaprojektowanej w ramach ćwiczenia 1. 5.3.Ćwicze
PrepOrg II149 (2) 152 - Uwaga i Czynność tę nałoży wykonywać ostrożnia, ponieważ w wyniku obfitego w
img26901 djvu 272 Tę rozmówkę można przeprowadzić podczas wycieczki do ogrodp szkolnego, jeżeli jes
skanuj0052 (65) - jeżeli czynności te nie spowodują usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, należ

więcej podobnych podstron