13955 str1 (3)

13955 str1 (3)



Drodzy Czytelnicy,

7. wielką przyjemnością oddajemy w wasze ręce trzód zeszyt z sen i "Nowych Modeli*. Tym razem jesl to czołg Sherman w wersji “Flrofly", a w niedalekiej przySżlOŚd doczokacie się takżeokrętów. W kolejnym numerze opublikujemy plany samolotu LWS-3 "Mewa*, aby tym samym przedstawić coS bliższego sercu Polnkn Tradycyjnie dziękujemy za Wasze opinie i listy. Niestety nio josteśmy w stanie odpowiadać na wszystkie listy, alo zapewniamy, że wszystkie czytamy i cały czas bierzemy pod uwago Wasze uwagi i sugestie.

W ostatnim czasie wiele zmieniło się na rynku prasowym. Zmiany to wymusiły na nas podwyższenie ceny, lak z uwagi na wprowadzenie podatku VAT jak i na podwyżkę ceny importowanego kartonu, na którym drukowany jest środek pisma. Mimo podwyżek postaramy się nadal pozostać relatywnie najtańszą karionówką na rynku.

Informujemy również. że od drugiego kwartału istniojo możliwość zaprenumerowania "Nowych Modeli* Prenumerat możecie zamawiać wpłacając odpowiednia kwotę na konto wydawcy, lub skorzystaćz pośrednictwa "Ruchu* Cykl wydawniczy będzie tak ustawiony, że na jeden kwartał będzie przypadać zawsze jodon numer pojedynczy I jeden numer podwójny naszego pisma Na razie przyjmujemy zamówienia na II kwartał 2001 r (czyli numery 4/5 oraz 6). Jak już n3 pewna zauważyliście, bieżący numer wzbogaciliśmy o specjalny dodatek, którym jest wózek kołowy do transportu wodnopłata Nakajima A6m2-N "Rufę*, którego model opublikowaliśmy w poprzednim numerze naszego pisma W przyszłości postaramy się wprowadzić więcej podobnych niespodzianek no łamy ‘Nowych Modeli”

Zmieniliśmy też numerację, tak aby Sherman byt już numerem 1-2 nowego roku . Takie uporządkowanie numeracji wymusiła dostępność naszego pisma w prenumeracie.

Dziękujemy za odzew w sprawę ogłoszonego przez nas *Koocer1u życzeń* Z uwagi na to że Wasze życzenia odnośnie publikowanych przez nas modeli są bardzo zróżnicowane, postanowiliśmy przedłużyć czas zgłoszeń Waszych typów do końca ma-ca. W tej chwili możemy powiedzieć źe największą popularnością cioszą shj samoloty z 11 wojny światowej oraz duże okręty.

Odpowiadając na Wasze listy chcielibyśmy poinformować, że na dzień dzisiejszy me mamy możliwości drukowania wręg na grubej tekturze, oraz dołączania do numeru gotowych elementów modelu z drewna bądź PCV. Każda taka operacja w dużym stopniu wpłynęłaby na podwyżkę ceny pisma, a tego robić nie chcemy.

Dochodzą do nas informacje, że macie spore problemy z dostaniem naszego tytułu w kioskach Będziemy podojmować wysiłki, aby ten stan rzeczy poprawiał się z numeru na numer. Już teraz zwiększyliśmy nakład i podpisaliśmy umowy z dwoma kolejnymi firmami kolporterskimi Prosimy o dalszo listy z uwagami. Pragniemy, abyście, drodzy modelarze, aktywnie uczestniczyli wkroowaniu wizerunku "Nowych Modeli"

Mirosław Usiowskt

Sherman VC "Firefly"

Amerykański czołg M4 Sherman to jedna z najbardziej znanych konstrukcji świata. Używany na wszystkich frontach II wojny światowej ad Dalekiego Wschodu przez Związek Radziecki, Europę aż po piaski Afryki Pri Shermany stanowiły uzbrojenie wszystkich alianckich armii amerykańskiej, brytyjskiej, sowieckiej, francuskiej, polskiej, itd. Budowa czołgu charakteryzowała się dobrymi cechami bojowymi, prostotą konstrukcji, wytrzymałością, oraz łatwością obsługi, a także, a może przede wszystkim, przystosowaniem do produkcji masowej. Ogółem zbudowano 49234 czołgi M4 Sherman rożnych typów, z czego prawie połowę przeznaczono dla sojuszników Sanów Zjednoczonych, w tym W. Brytanii.

Sherman "Firefly” jest właśnie brytyjską modyfikacją czołgu M4. Jej podstawową cechą jest zamontowanie 17 funtowej armaty p-panc kalibru 7o>2 mm. Modyfikacja la podyktowana była warunkami poła walki. Kiedy czołgi alianckie musiały zmierzać się z coraz lepiej opancerzonymi czołgami niemieckimi, standardowo montowana w Shermanach krótka lufa 75 mm stała się niewystarczająca Przychodziły meldunki z frontu, w których dowódcy czołgów donosili, że wielokrotnie bezpośrednie trafienia niemieckiego czołgu (głównie PzKpfw VI Tygrys") nie powodowały uszkodzeń, a co dopiero mówić o zniszczeniu przeciwnika Nowa brytyjska armata 17pdr. spowodowała, że Sherman stał się godnym przeciwnikiem nawet dla najlepiej opancerzonych czołgów niemieckich. Pocisk przy wylocie lufy uzyskiwał prędkość 908 km/h i przebijał pancerz grubości 130 mm nachylony pod kątem 30 z odległości 900 m (przedni pancerz Tygrysa" miał grubość 100 mm i był ustawiony pionowo). Oprócz nowej armaty wieżę czołgu "Firefly" wyposażono w skrzynię, do której przeniesiono radiostację i która jednocześnie stanowiła przeciwwagę dla długiej lufy armatniej. Zrezygnowano również z piątego członka załogi, a jego miejsce zajęły' dodatkowe pociski armatnie. Karabin maszynowy zamontowany pierwotnie w kadłubie umieszczono w wieży, a miojsco po nim zaspawano. Chrzest bojowy Shermany "Firefly" przeszły w czerwcu 1944 roku. na początku walk w Normandii, choć niektóre źródła podają że już w 1942 roku przed bitwą pod El Aiamcin brytyjskio frontowe oddziały inżynieryjne przezbroiły we własnym zakresie część amerykańskich Shermanóww armaty 17pdr.

W czołgi Sherman "Firefly" uzbrojona była także 1 Polska Dywizja Pancerna gen, Maczka. Czołg, którego model prezentujemy, należał do 1 Szwadronu 2 Pułku Pancernego 1 Potskioj Dywizji Pancernej.

Dane techniczne:

Załoga

Masa wozu pust, Długość całkowita Wysokość Szerokość Napęd


Grubość pancerza Uzbrojenie


30754 kg 7849 inm 2743 mm 2616 mm

30-cylindrowy silnik Chrysler A 57 chłodzony wodą


max. 50,8 mm (kadłub) max. 88,9 mm (wieża)

1 armata p-panc 17 funtowa Mk. IV lub VII kal. 76.2 mm;

1 kmm 1919A4 kal 7.62 mm 1 granatnik pocisków dymnych kal. 50.8 mm w wieży


Uwagi ogólne

Przed przystąpieniem do klejenia modelu należy zgromadzić następujące materiał)': karton grubości Ok. 1 mm do podklejenia wręg. Dwa rodzaje kleju: kauczukowy dG wręg i nitrocelulozowy do elementów poszycia. Wykałaczki, drut stalowy o grubości ok. 1 mm (najlepiej ze spinaczy biurowych) oraz cieńszy (najlepiej ze szpilki). Nożyczki z ostrymi czubkami, linijkę i nóż z okrągłym ostrzem.

Opracowany przez nas model Shermana me jest trudny do sklejenia. Budowa modelu jesl podzielona na trzy etapy 1 wierzch kadłuba, 2. wieża 13. spód kadłuba. Dzięki takiemu podziałowi drobne elementy przyklejone wcześniej nie będą się odrywały w trakcie montażu innych części Dla ułatwienia wprowadziliśmy dodatkowe oznaczenia części Oprócz znanych: w - wyciąć. R - prawa. L - lewa spotkacie jeszcze części oznakowane W i Z. jako "wewnętrzne" i "zewnętrzne”. Również wprowadziliśmy dodatkowe oznakowanie części jedną lub dwiema gwiazdkami, przy czym ilość gwiazdek przy numerze części oznacza liczbę podklejeh na tekturę. Podczas projektowania modelu przyjęliśmy, że części oznaczone jedną gwiazdką (*) mają grubość 1 mm, a dwoma (**) - 2 mm. Gwiazdki nie są traktowane jako numer części, ale jako dodatkosva informacja, dlatego w tekście opisu nie występują. Części numerowane są według kolejności klejenia

Życzymy miłej zabawyl


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Drogi Czytelniku! Z największą przyjemnością oddajemy w Twoje ręce piętnasty numer Przeglądu
* * z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce nowy Katalog Biurowy. Mamy nadzieję, że: •
Słowo OD REDAKTORA * Drodzy Czytelnicy „Głosu Akademickiego". Oddajemy w Państwa ręce specjalny
Drodzy Czytelnicy! Oddajemy w Wasze ręce nowy Puls AWF, który został przygotowany przez studentów dl
LZamiast wstępu Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, studenci I - go roku! Z przyjemnością oddajemy w W
ownikiem robót r Wrocławiu Mateusz Myślicki Drodzy Czytelnicy! Oddajemy w Wasze ręce kolejny, trzeci
Drodzy czytelnicy, Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Transportu Polskiego. Wśród tematów, którymi
Drodzy Czytelnicy Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer pisma „BIOHORYZONT", tworzonego prz
Szanowni Czytelnicy : życia Uczelni Oto oddajemy w Wasze ręce Biuletyn Informacyjny w nowszej szacie

więcej podobnych podstron