14986 strona (224)

14986 strona (224)



4.13. Prąd słały

Galwanizarja lo najstarsza metoda elektrolerapu, Polega na zastosowaniu słałe-go napięcia elektrycznego. Napięcie uznajemy za stałe, jeśli nie zmienia się jego wielkość i kierunek w < /asie zabiegu. Zmiana napięcia występuje tylko w czasie włączania i wyłączania. Llektrody prądu stałego odpowiadają biegunom: dodatniemu (anoda) i ujemnemu (katoda) Najbardziej równy prąd uzyskuje się z ogniwa galwanicznego. Obecnie prąd stały jest generowany z aparatów lampowych i dokładniejszych, elektronicznych.

W (kankat h, które znajdują się w obrębie stałego napięr ia, powstają procesy fizykochemiczne. Są one najintensywniejsze w miejscach zagęszczenia pola elektrycznego i małej ruchomości płynów ustrojowych. Takim miejscem jest skóra pod elektrodami. W głębi tkanek następuje rozprzestrzenianie się napięcia. Napotyka ono różnice przewodności związane z różnorodnością struktury tkanek. Prąd elektryczny powstaje tam, gdzie przewodność jest większa, i tam też kumulują się zmiany nim wywołane.

Wśród procesów fizykochemicznych powstających pod wpływem prądu stałego należy wyróżnić zmiany: elekliiM hemie zne, eleklrokinetyc.zne i elektrnteirnic/ne. Ro/ró/nlenie lo jest nieco sztuczne, gdyż wymienione procesy są ściśle ze sobą związane i występują jednocześnie. Ich następstwem są zmiany w procesach fizjologicznych, które próbuje się wykorzystać dla celów klinicznych.

Zmiany elektrochemiczne zaczynają się od procesów elektrolitycznych, zgodnie z prawem Faradaya. W tkankach jest wiele roztworów podlegających elektrolizie, z nich najobficiej występuje roztwór chlorku sodu. W wyniku elektrolizy następuje rozkład jednego związku i powstanie nowych związków chemicznych, wchodzących w następne reakcje, dlatego można rozróżnić pierwotne i wtórne skutki elektrolizy w tkankach. Skutki te są skomplikowane i mają odmienny przebieg w różnych tkankach. Najwyraźniejszym, końcowym skutkiem elektrolizy jest powstanie odczynu kwaśnego pod elektrodą dodatnią i zasadowego pod elektrodą ujemną.

Zmiany elektrokinełyczne polegają na wędrówce jonów i innych cząsteczek posiadających ładunek elektryczny wzdłuż linii sił pola elektrycznego. Cząsteczki z ładunkiem dodatnim kieiują się do bieguna ujemnego (katafore/a), a z ujemnym do dodatniego (anaforeza). Wędrujące cząsteczki gromadzą się na błonach półprzepu szczalnych. których nie są w stanic przejść, powodując zmianę stężeń osmotycz-nych. Zgromadzenie jednoimiennych c ząstek po jednej stronie błony prowokuje nagromadzenie się cząsteczek o odmiennym ładunku po drugiej stronie błony. Powstaje polaryzacja i napięcie elektryczne pomiędzy grupami cząstek. Zmiana stężeń wywołana nagromadzeniem cząsteczek powoduje przechodzenie wody przez błony, która wyrównuje stężenia. Proces ten nazywa się elektroosmozą. Wszystkie opisane zjawiska można wywołać doświadczalnie in vitm. Przypuszcza się, że mogą one mieć miejsce w tkankach.

Zmiany elektrotermiczne polegają na przemianie energii elektrycznej w cieplną zgodnie z prawem Joulc'a. Przy przeciętnym zabiegu eleklroltfczniczym zmiana temperatury jest niewielka, proporcjonalna do stosunkowo niewielkiej ilości wprowadzonej energii. Trudno ją zaobserwować, gdyż szybko zostaje wyrównana przez wzmożone ukrwienie, które również podnosi temperaturę i komplikuje pomiar.

224


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
galwanizacja 4 Jontoforeza Zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do ustroju za pomocą p
img041 (13) Brak zainteresowania i związku z synem uniemożliwia! synowi wzorowanie się na ojcu, trak
Strona 121. WSTĘP Unia Europejska postawiła swoim członkom ambitne zadanie, polegające na zmniejszen
1 (13) Metoda immersyjna polega na pomiarze masy próbki w powietrzu oraz w cieczy immersyjnej o znan
14505 strona (359) 7Jonoforeza Jonoforeza (jontoforeza), określana także jako transfer jonów, polega
DSC01783 (2) 13. Serce - Badanie przez dotyk ■    Badanie przez dotyk połega na przyk
zz10 Kolędnicy strona 12-13
strona2 I 298 13. Aksonometria ukośnokątna Rys. 13.17 Rys. 13.18 XJ
WYDANIE III/2011 * Strona 14 * 13.    porządkować twardy dysk i sprawdzać błędy na

więcej podobnych podstron