15262 skanuj0030 (48)

15262 skanuj0030 (48)



pozorom nie dało większych korzyści, ze względu na obawę popełnienia błędu, spowodowaną remontami i przeróbkami w okresach późniejszych. Budynki poprzez setki lat swojego istnienia ulegały licznym remontom i przeróbkom, które wprowadzały gwoździe z różnych epok, i dziś nie jest praktycznie możliwe ich chronologiczne rozróżnienie. Z tego też powodu musiano zrezygnować z wykorzystania gwoździ budowlanych w charakterze zarówno materiału podstawowego, jak i porównawczego.

Przechodząc do omówienia wsj>omniancgo wyżej porównawczego materiału ceramicznego przedstawione zostaną dwa podstawowe w tym wypadku profile archeologiczne z Góry Gnojowej w Warszawie oraz z Góry Zamkowej w Wyszogrodzie z ich rozwarstwieniem, uzasadnieniem datowania poszczególnych warstw oraz występującej ceramiki Góra Gnojowa w Warszawie to dawne miejskie wysypisko śmieci chronologicznie odpowiadające okresowi od powstania miasta w warstwach dolnych do końca XVIII wieku w partiach górnych.

Górne warstwy do głębokości około 5 m składały się z gruzu ceglanego z mniejszymi i większymi fragmentami cegieł, wapnem, śladami węgli i szarej ziemi. Niżej warstwa była w zasadzie jednakowa i składała się z brunatnej ziemi z bardzo dużą domieszką drobnych fragmentów części organicznych, występującymi poprzez nie wkładami gliny oraz warstw popiołu i spalenizny. W warstwie od poziomu 5 m do około 9 m występowała ceramika określana jako pochodząca z wieku XVII i XVIII. W warstwie tej znaleziono kilka monet z drugiej połowy XVII w., tzw. Boratynck. Od poziomu 9 m do poziomu 14 m z obu stron oddzielona wkładami gliny występowała warstwa z ceramiką z wieku XVI. Warstwa ta była datowana srebrną monetką z czasów Zygmunta Augusta. Niżej zalegała warstwa z materiałem średniowiecznym. Sięgała ona do głębokości około 25 m.

Góra Zamkowa w Wyszogrodzie to miejsce, na którym początkowo znajdował się gród z czasów Konrada Mazowieckiego (XIII wiek), a następnie Zamek. Okres powstania zabudowy nastąpił około połowy XIV wieku. Zupełnie zaniechano wykorzystywanie zabudowań zamkowych około połowy XVIII w. Pod warstwą humusu zalegała tu warstwa ziemi przemieszanej z gruzem o grubości około 90 cm. Poniżej znajdował się bruk kamienny z polnych kamieni. W warstwie tej występowała ceramika charakterystyczna dla wieków XVII i XVIII, datowana monetą z drugiej połowy XVII w. Pod nią zalegała warstwa o grubości około 0,50 m składająca się z zielonkawego iłku przemieszanego z czarną ziemią. Występowała tu ceramika średniowieczna. Elementem datującym jest grot bełtu od kuszy z trzpieniem występujący w wiekach XIV—XV. Niżej od głębokości około 3 m występowała jałowa warstwa nasypowa, na którą składała się brązowa glinka. W warstwie tej usypanej w momencie budowy zamku a służącej do podwyższenia naturalnego wzgórza występowało wzmacniające je palowanie. Następnie aż do głębokości około 6,6 m występowała warstwa związana z wcześniejszym grodem Konrada Mazowieckiego. Składała się na nią ziemia o barwie brązowej z niewielkimi wkładami zielonej glinki. Zachowały się tu w bardzo dobrym stanie konstrukcje drewniane dawnego grodu. W warstwie tej występowała ceramika z wieku XIII. Naturalnym elementem dutującym jest tu wyżej wspomniana górna jałowa warstwa iuiwieziona w połowie XIV w. oraz przekazy o budowie grodu / czasów Konrada Mazowieckiego, a ponadto grot bełtu od ku-s/.y z tulejką typowy dla wieku XIII i XIV.

Najstarszy w omawianej pracy materiał ceramiczny pochodzący z połowy XIII wieku i zalegający dolne poziomy tak w Wyszogrodzie, jak i na Górze Gnojowej w Warszawie, składał się w zasadzie wyłącznie z garnków o barwie brązowej, grubościennych, o stosukowo prymitywnej technice wykonania. Wylew wygięty na zewnątrz, przy czym sama krawędź pogrubiona i często rozczłonkowana. Jego średnice duże, dochodzące do około 22 cm. Górna partia brzuśca zdobiona ornamentem pasmowym prostym, falistym lub zygzakowatym. Dno wykonane na podsypce. Domieszka bardzo urozmaicona składająca się z gruboziarnistego i średnioziarnistego tłucznia oraz śred-

71


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
52821 skanuj0041 seksualnych, czego nie byliby w stanie zrobić ze względu na zal żenowanie brakiem z
większa. Niestety ze względu na technologiczne ograniczenia nie może być stosowana do symulacji prze
img094 (27) nia makijażu. Rodzaj emulsji nie odgrywa tu większej roli. Ze względu na prostszy skład
Punkt winien być zaznaczony tylko delikatnym nakłuciem, nie może być większe oznaczenie ze względu n
skanuj0231 (3) 244 PHP i MySQL dla każdegoInstalacja i konfiguracja Ze względu na liczne wersje serw
Skanuj4 Mechanizm wymiany gazowej i transport gazów oddechowych Ze względu na małą rozpuszczalność
IMG? c 7. Test7. Test 1. W każdym rzędzie jeden wyraz nie pasuje do pozostałych ze względu na zasadę

więcej podobnych podstron