20379 scan0038 (11)

20379 scan0038 (11)



MATERIAŁY I PRZYBORY


Akryle i pastele


109

Techniki łączone

Wielu artystów, wiedzionych pragnieniem odkrywania i tworzenia, wyraża swe pasje poprzez łączenie różnych mediów. Mogą to być media tradycyjne lub nic. Wielu malarzy chętnie zwraca się ku najróżniejszym materiałom, których - dzięki naturalnemu lub syntetycznemu spoiwu - można używać do tworzenia bardzo urozmaiconych dzieł; wykorzystują zatem minerały, substancje roślinne, drewno itd., złączone z lateksem, werniksem, olejem, winylem... Bywa, że eksperymenty te dają jednak zgubne efekty, gdyż dzieło szybko ulega zniszczeniu. W innych przypadkach połączenie substancji skutkuje zaskakującymi i bardzo atrakcyjnymi rezultatami.

Jedną z możliwości jest zastosowanie akryli w technice łączonej z pastelami. Takie połączenie mediów jest trwałe i nie niszczy się: w pastelach zawarte jest bardzo lekkie spoiwo, które pasuje do akry-



Ryc. 109. W jednej pracy można połączyć akryle i pastele. Lepka konsystencja akryli i gładkość pasteli mogą tworzyć oryginalne tekstury, jeśli odpowiednio nałoży się je na ziarnistą powierzchnię.

Ryc. 110. Pastele można wprowadzić na dowolnym etapie pracy nad obrazem. Jeśli zastosuje się je na początku, można spryskać je fiksa-tywą, aby nie zmieszały się z farbami akrylowymi.


li. Poza tym pigmenty stosowane w pastelach są dokładnie takie same, jak w farbach akrylowych.

Techniki mokre i suche

Pastele to z definicji medium suche, nie wymagające rozcieńczalnika, które można nakładać bezpośrednio na powierzchnię obrazu bez czynności pośrednich. Akryle zaś to medium mokre, wymagające przed użyciem płynnego rozczynnika (medium) i rozcieńczalnika (wody). Wydawałoby się oczywiste, że pastele powinno się nakładać na akryle, gdy już wyschną. Jednak można też nakładać akryle na podkład pastelowy, zmieniając jego barwy.

Istnieją dwa podstawowe sposoby łączenia tych dwóch mediów, i oba mają swoje wady i zalety. Zaletą w nakładaniu pasteli na akryle jest fakt, że widoczne pozostają wcześniejsze barwy. Wadą, że niektóre jasne kolory nie pokrywają całkowicie bardzo ciemnych barn akrylowych,


110

£51 Z .    :. iT'

«C'fCX_ Zi po

lcscś i e zz; ne koi oc> po z zz33żocyn ZiZZ-r. :eksrj




i; t; •:*. zj

kmik akr.


zj


t .    z

.    _    -r* i

• * : -

^ iia jest fal


rw : sit roza

Jeśłi najj Tiasr. nakła v~ I Z Aj t. . zr: nałc Gi?t^ kok* zzzzi rrzei tri barn i 2 reżas ‘ika : — o


: “r;


Iswje i na adstarr

wrkorZV5X2C


44


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
scan0039 (11) MATERIAŁY I PRZYBORY MATERIAŁY I PRZYBORY iwane w pa-k same, jal k. che cji medium :e
70147 scan0034 (13) MATERIAŁY I PRZYBORYMożliwości techniczne Na kolejnych stronach zobaczymy, jak w
scan0036 (12) MATERIAŁY I PRZYBORYInne możliwe techniki 101 102 103 104 Ryc. 103 i 104. Na powiększe

więcej podobnych podstron