21196 sr7

21196 sr7



cie ich jako miary wzorcowej). Wbijcie w ziemię najpierw dwie iyki ukośnie tak, by się krzyżowały na wysokości 1 —1,5 m, według waszego wzrostu, o 2 m dalej wbijcie dwie pozostałe tyki. Złączcie je u góry długą żerdzią i zwiążcie sznurem. Na każdej tyce pozostawcie sęki po jednej stronie. Na te sęki połóżcie cienkie żerdzie. Narąbcie szerokich gałęzi jodły lub świerka i zaczynając od dołu wplatajcie je rzędami pomiędzy żerdzie. Górny rząd gałęzi nakładajcie na dolny tak, jak się układa dachówkę lub gonty. Jeśli się pomylicie i ułożycie dolne gałęzie na górne, to w tym miejscu deszcz przecieknie do wnętrza szałasu. Przykryjcie starannie kalenicę, to jest górę szałasu, i oplećcie gałęziami jego tylną część. Żeby szałas się nie zawalił, lepiej jest podeprzeć go z obu stron rosochatymi tykami lub przywiązać szczyt szałasu z obu stron do kołków wbitych w ziemię, tak jak się to robi z namiotami.

Można również zbudować szałas inaczej. W ziemię wbić dwie tyki z rozwidleniami, na które nakłada się żerdź, a na nią kije — pochyło, obustronnie, przeplatając je jak kratą prętami, a potem jedliną. Można również zbudować szałas nie dwustronny, lecz jednostronny w rodzaju zasłony.

Jeśli nie macie czasu na dłuższą budowę większego szałasu, a burza nadchodzi bądź noc już zapada, weźcie dużą tykę i ustawcie ją w rozwidleniu drzewa. Do tyki umocujcie kije, wbijając ich końce w ziemię, a na nie kładźcie dachówkowato gałęzie jodły lub sosny. Będzie z tego naprędce szałas. Jeżeli zatrzymaliście się w miejscu wilgotnym, to lepiej wspinajcie się na drzewo, jak dzicy w napowietrznej wiosce. Znajdźcie szeroko rozga-2S4

łęzione, niewysokie drzewo stojące pod lasem: wierzbą, brzozą, dąb, bądź ostatecznie — sosną. Zróbcie pomost, przywiązując kije do gałązi, a nad nim zbudujcie osłonę. Oto już gotów wasz zielony domekt

Powodzenia w nowym mieszkaniu'.

Sprężynowe materace, puchowe poduszki i lipowe prześcieradła

Gdy zbudujecie zielony dach, chroniący od deszczu, wiatru i chłodu, pomyślcie o posłaniu. Nigdy nie kładźcie się na gołej ziemi. Ogrzana przez ciało ziemia będzie parowała, odzież zwilgotnieje, oziębi dało i wywoła przeziębienie. Najzimniej jest nad ranem.

Leśni włóczędzy mają taką zasadę: aby było ciepło, należy mieć tyleż kołder na sobie, co i pod sobą. Zresztą spanie na gołej ziemi jest niewygodne, ciało zmęczone w ciągu dnia nie ma odpowiedniego wypoczynku i po takim śnie następnego dnia będziecie złymi zbieraczami.

Spróbujcie więc sporządzić sobie dobre posłanie w szałasie. Trzeba narąbać gałęzi jodły lub sosny. Dolne końce gałęzi wbija się pod kątem do ziemi, rzędami jak dachówki. Na brzegach układa się cienkie żerdzie (dwie długie, dwie krótkie), a w kątach umocowuje je kołeczkami. Dotknijcie posłania: jest sprężyste jak dobry materac i nie tylko miękkie, ale i ciepłe, wśród igliwia jest sporo powietrza, jak w futrze.

A teraz zróbcie poduszkę. Trzeba wypróżnić plecak i pójść na porębę, gdzie rośnie wierzbówka. Wypchajcie plecak puchem z jej nasion. Jeżeli


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zdj cie 03 2015 252525252C# . ‘ Wzorcowa krzywa 1 illi tyzacji służąca do pomiaru rnarksymainypft
sr7 wodą; na łodydze — kwiatostany białych kwiatuszków jak mątewki ułożone są po trzy razem. Górne
sr7 Gdy oderwie się od ziemi jedną roślinę, pociągnie się za nią kilka innych, umocowanych na
sr7 leży wiedzieć, że gatunki, które rosną na wyspach indyjskich na Wschodzie, prze/, wiele rąk prz
sr7 Konni ntniidrnitory według rysunku Mandragora narysowana przez Boka postaci ludzkiej.
sr7 urywki z dzienników, wiersze, rysunki, fotografie i nawet zasuszone rośliny. Dziennik upiększa
LastScan5 (17) 1.3. Miary odkształcenia Jako miary odkształcenia w procesie ciągnienia przyjęto stos
ETŚT 8 Procesy i systemy użytkowania, ich identyfikacja i miary ilościowe. Przykładowy graf pięcio
Histologia 76 Gruczoły opuszkowo-cewkowe Sr* jui 1 mjr W* fi nt GRUCZOŁY o kształcie fasoli, leżąc
IMAG0297 / Yw.* S ?-i? Sr~7.y::Ą, / i ! •o , $<(<>)’ i?, fi(o) ,o ;i- V-.Wf, i >0; ^
H C3 A4kelblumen 20 2811 29 Immer SefmeeoJ&ckcnenModeli 6 BiUn<t>M«a.u)sr •»75 ;IK-C««n I
75156 P1090024 (2) abscessionis sit focha)”, wydają się na pozór oczywiste, jednakże potraktowanie i

więcej podobnych podstron