22408 rośliny III (16)

22408 rośliny III (16)



Grzyby - ochrona całkowita

Smardz jadalny

Morchella esculenta, A

Smardz wyniosły (stożkowaty)

Morchella elata (syn. Morchella conica), B Oba gatunki maja owocniki składające się z jajowatej lub stożkowatej główki osadzonej na krótkim trzonie. Na powierzchni główki występują różnej wielkości jamki, oddzielone od siebie żeberkowatymi przegrodami. Smardze rosną od kwietnia do czerwca, najczęściej w gęstych lasach mieszanych i liściastych oraz w starych parkach i ogrodach. Sa smacznymi grzybami jadalnymi, od dawna zbieranymi, loteż zostały znacznie przetrzebione.

Naparstniczka stożkowata

Vcrpa conica, C

Ten rzadko sjwtykany grzyb ma stosunkowo drobne owocniki (główka osiąga 2-3 cm wysokości i 1-1,5 cm szerokości). Trzon długości 5-8 cm jest cylindryczny, pusty w środku, na powierzchni barwy jasnożółtej. Naparstniczka stożkowata rośnie wśród traw w ciepłych lasach liściastych, starych parkach i ogrodach. Jest smacznym grzyłjem jadalnym.

Smardz półwolny

Morchella gigas, D

Owocniki maja wysokość do 20-30 cm. Główka kształtu dzwonkowato-stożkowatego zabarwiona jest brązowo, w odcieniach żółto- lub oliwkowo-brazowym Zrasta się w swej górnej |x>łovvie z białym trzonem, wyraźnie od niej dłuższym. Cały grzyb wewnątrz jest pusty, o cienkim miąższu, bez wyraźnego smaku i zapachu, jadalny.

Smardz półwolny jest w Polsce niezwykle rzadko spotykany. Rośnie w zaroślach i cienistych lasach liściastych, często |kxJ olszami, preferuje miejsca wilgotne i żyzne.

Naparstniczka czeska (smardzówka czeska)

Vcrpa bohcmica (syn. Piychovcrpa bohcmica), E Grzyb ten ma główkę wysokości 3-5 cm, wyraźnie dzwonkowata, żóltolna-zowa lub brązową, podłużnie żeberkowana. trzon stosunkowo długi (7-12 cm), barwy białawej. Podobnie jak u naparstniczki stożkowatej, główka jest wolna, tzn. nie zrośnięta z trzonem.

Naparstniczka czeska jest grzybem jadalnym o dużych walorach kulinarnych. Jej owocniki pojawiają się od marca do maja w lasach i zaroślach liściastych. Dawniej masowo zbierana, obecnie jest duża rzadkością.

SMSKtea mm

39


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
rośliny III Drzewa i krzewy - ochrona całkowitaCis pospolityTaxus baccata Icst gatunkiem przyjmujący
rośliny III (21) Porosty - ochrona całkowita Włostka splecionaBryoria implexa, A Piechę ma nitkowata
rośliny III (13) Krzewy i krzewinki - ochrona częściowaPorzeczka czarna Ribes nigrum, A Ta powszechn
Ekonomiczne Aspekty Ochrony Roślin 1 KALKULACJA DOCHODU BEZPOŚREDNIEGO Z 1 HA - ZIEMNIAKA JADALNEGO
156 BOLESŁAW IV KĘDZIERZAWY. III. 16. Kamień. ‘), Chroń. Pol. Chroń, princ. Pol.:i) wymieniają
156 BOLESŁAW IV KĘDZIERZAWY. III. 16. Kamień. ‘), Chroń. Pol. Chroń, princ. Pol.:i) wymieniają

więcej podobnych podstron