22599 skanuj0050

22599 skanuj0050



nictwo, lekcje wdrażające do samodzielnej edukacji, kursy kształtowania kompetencji edukacyjnych, poradniki samokształceniowe do poszczególnych przedmiotów.

3. Metody kształcenia w formalnej edukacji dorosłych

Przyjrzyjmy się teraz zagadnieniu metod kształcenia dorosłych w ramach zajęć lekcyjnych. Tutaj możliwości stosowania metod aktywnych ograniczają m.in.: czas trwania zajęć, wielkość zespołów uczniowskich, konieczność realizacji wielu treści zawartych w programie nauczania. To zmusza do stosowania prostych metod nauczania i uczenia się, tj. takich, które nie zabierają dużo czasu na przygotowanie i realizację, ani nie wymagają zbytnich nakładów. W literaturze dydaktycznej znajdziemy wiele takich przykładów, ale są one rozrzucone i nieusystematyzowane. Poniżej znajduje się próba ich systematyzacji.

Tabela 12: Przegląd prostych metod interaktywnych i aktywnych

Metody zorientowane na materia!

Metody

komunika-.

cyjne

Metody budowania i rozwoju zespołu

Metody tworzenia

Metody medytacyjne

Metody

utrwalające

wyniki

pracy

Metody

zabawowe

praca z tek-

różne od-

przez odli-

praca ze zdję-

ukierunko-

plakaty z

pantonima

stem,

miany dys-

czanie (zbić-

ciami/

wane milczę-

wnioskami,

drama,

studium

kusji

rają się same

obrazami

nie (zadawa-

sprawozda-

gra plan-

przypadku,

jedynki,

symboliczne

nie pytań, na

nie z pracy

szowa

wytyczne

dwójki,...).

przedstawię-

które odpo-

grupowej.

kierujące

nie tematu,

wiada się

miksujące

pracą ucznia,

np. za po-

w milczeniu),

się grupy na

praca gru-

rosnącą grupa:

mocąry-

-podróż

różnych

powa,

dwójki łączą

sunku, wy-

w fantazję,

etapach

-mapa my-

kresu,

-uczenie się

pracy

ślowa

następnie

collage,

przy muzyce

pisanie tek-

stów

Ważne inspiracje w dziedzinie metod kształcenia dorosłych możemy czerpać z koncepcji edukacji ustawicznej, która-wskazuje, że naczelnym zadaniem edukacji jest kształtowanie umiejętności uczenia się. W związku z tym treści nauczania powinny być pretekstem do prezentacji i stosowania różnych sposobów nauczania i uczenia się, a przygotowanie nauczyciela do zajęć powinno polegać na doborze właściwych dla podejmowanego zagadnienia metod. W praktyce każda lekcja powinna opierać się na innej metodzie nauczania i uczenia się, np. lekcja z referatem wprowadzającym do dyskusji, praca z tekstem, praca w grupach w różnych konstelacjach, robienie notatki, wykresu, rysunku itd.

4. Metody kształcenia w pozaformalnej edukacji dorosłych

W pozaszkolnej edukacji dorosłych znajdują zastosowanie częściej metody kompleksowe, które mają własną strukturę i dynamikę, posługują się różnymi technikami nauczania i uczenia się. Poniżej prezentuję ich przykłady.

Analiza przypadku1

Analiza przypadku stanowi formę uczenia się poprzez symulowanie rzeczywistych sytuacji i procesów. Stosuje się ją do rozwiązywania złożonych, nieustruk-turalizowanych probelmów. Typowy przypadek zawiera kilkustronicowy opis problematycznej sytuacji, niekiedy wraz z diagramami, rysunkami, filmem. Przed uczącymi się można postawić różne zadania, np. określenie głównego problemu i zaproponowanie rozwiązań, sformułowanie wytycznych dla bohaterów, poszukiwanie alternatywnych propozycji wobec nieudanych rozwiązań. G. Easton rozróżnia przypadki „żywe” - dostarczanie kolejnych porcji informacji w odstępach czasowych i „martwe” — wszystkie informacje podane są od początku analizy.

Biograficzne uczenie się2

Biografia ściśle łączy się z kategorią całożyciowego uczenia się, ponieważ biografia to historia życia, a życie to historia uczenia się. Biograficzne uczenie się to metoda pracy z grupą która polega na stymulowaniu refleksji nad procesem swojego kształcenia. Jej celem jest rozpoznawanie procesów poznawczych, ukazywanie szans i barier uczenia się, co służy rozwijaniu kompetencji edukacyjnych. Ponadto znajomość biografii edukacyjnych pozwala zrozumieć trudności uczestników, włączyć do edukacji wymiar subiektywności i terapii, wyzwala niekiedy proces samowychowania, przyczynia się do upodmiotowienia edukacji. O. Czerniawska zachęca do: opisywania zdarzeń edukacyjnych w domu, prezentacji drogi kształcenia formalnego, ukazywania pracy zawodowej i działalności społecznej w kontekście edukacji, przedstawienia roli sztuki we własnej edukacji (ulubiony autor, film, obraz), omawiania wzorów bohaterów ważnych dla edukacji.

125

1

   Więcej na ten temat w: M. Laguna, Szkolenia, Gdańsk 2004, s. 155-164.

2

   Więcej na ten temat: O. Czerniawska, Biografie edukacyjne i ich zastosowanie

w kształceniu andragogicznym, w: Edukacja Dorosłych, 1998,2; D. Demetrio, Zabawa na tle życia. Gra autobiograficzna w edukacji dorosłych, Kraków 1999.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wydaje się najistotniejsza z punktu widzenia wdrażania do praktyki edukacyjnej metody projektów. Ozn
zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej. Poznanie możliwości praktycznego wdrażania do praktyki
Skanuj 1 Automatyzm serca gjerce posiada zdolność do samodzielnego wytwarzania stanów czynnych (pobu
skanuj0010 (205) 110 Polacy na emigracji 3.1.5. Edukacja „ Zakres uprawnień socjalnych obejmuje takż
skanuj0103 Wdrażanie do samoopieki i samopielęgnacji w neurologii 1.    motywowanie i
Edukacja rrioiorycsna ~ plany1. Zabawy 3 gry ruchowe wdrażające do ładui porządkuPrzebieg zajęć 1
skanuj0094 religijne stwach demokratycznych. Wzywa się w niin kraje członkowskie do zapewnienia eduk
skanuj0009 6) Podstawiając obliczone współczynniki do równań (A) otrzymany: EJ (58,66A1, - 30A, - 16

więcej podobnych podstron