23741 skanuj045f

23741 skanuj045f



Zasada zorientowania na cele uczenia się

Zorganizowany proces kształcenia dorosłych polega na konsekwentnej realizacji celów edukacyjnych. Cele na poziomie instytucji oświatowej mogą. wynikać z jej misji, programu kształcenia, mogą być zweryfikowane przez nauczyciela lub być efektem uzgodnienia między nauczycielem i uczniami. Są to jawne cele edukacji, poza^nimi mogą być realizowane cele ukryte (niezamierzone, nieuświadomione). W edukacji dorosłych zwraca się uwagę na możliwość partnerskiego stanowienia celów kształcenia. Wówczas należy pamiętać, że:

•    cele nauczania i uczenia się powinny się pokrywać,

•    nauczyciel powinien sformułować cele, które prawdopodobnie zainteresują uczestników i poddać je dyskusji,

•    uczestnicy mogą brać udział w: znajdowaniu, określaniu, redagowaniu, rewidowaniu, dyskutowaniu i ewentualnej zmianie celów kształcenia; dzięki temu stają się one ich własnymi celami uczenia się,

•    im wcześniej uczestnicy zapoznają się z celami kształcenia, tym szybciej przystąpią do ich realizacji, a nauczyciel będzie mógł. kontrolować ich postępy,

•    sukces w uczeniu się pojawia się wtedy, kiedy cele główne zostały wspólnie ustalone i kiedy istnieje zgodność między celami a zainteresowaniami i potrzebami uczestników.

Zasada konfrontacji z treściami kształcenia

Edukacja dorosłych jest czymś więcej niż okazją do inicjowania społecznych interakcji, wymiany poglądów i doświadczeń na dowolne tematy, musi dotyczyć określonych treści. Szczególnie za granicą po fazie koncentracji na przekazie wiedzy w latach 60-tych i 70-tych, nastąpił zwrot w kierunku refleksji nad emocjami, wymiany doświadczeń, co w efekcie doprowadziło w zawodowej edukacji dorosłych do zjawiska dekwalifikacji. Doskonalenie w zawodzie wymaga impulsów z zewnątrz, nie wystarcza refleksja i wymiana doświadczeń w gronie osób o tym samym statusie, dlatego aktualnie obserwuje się powrót do przekazu konkretnych treści kształcenia.

Zasada samokształcenia

Wiedza na temat mechanizmów poznawczych, znajomość technik i barier uczenia się są warunkami powodzenia procesu kształcenia. W tym względzie celowe jest włączanie do zajęć samokształcenia oraz refleksji nad procesem uczenia się. Refleksyjne uczenie się polega na wyjaśnianiu celów uczenia się, sa-mouświadamianiu zainteresowań i potrzeb, swoich słabych i mocnych stron oraz zwyczajów w uczeniu się, preferowanych strategii i oporów wobec edukacji. W rezultacie chodzi o wiedzę i umiejętności potrzebne w samokształceniu.

Zasada integracji ogólnej, zawodowej i obywatelskiej edukacji

Wiedza potrzebna do działania w życiu zawodowym i codziennym jest wielce złożona i kompleksowa, dlatego edukacja dorosłych powinna być okazją do integracji różnych dziedzin wiedzy i życia. Nadrzędnym celem zintegrowanego procesu kształcenia jest rozpoznawanie związków i zależności otaczającej rzeczywistości. Przykładem mogą być praktyki zawodowe dla uczniów za granicą.

Zasada wpływu emocji na proces nauczania i uczenia się

Emocje blokują lub umożliwiają uczenie się, uchodzą za czynnik organizujący działanie1. W tym kontekście interesujące są zagadnienia kształtowania emocji w toku kształcenia, wyjaśnianie emocjonalnych obciążeń z przeszłości, które blokują uczenie się, wpływ emocji na działanie, doradztwo, terapię. Już dziś wiemy, że adekwatne formy kontaktów między nauczycielem i uczniem, kultura nauczania i uczenia się wywołująca pozytywne reakcje, nadawanie sensu, wskazywanie znaczenia procesu uczenia się, zaangażowanie nauczycieli i uczniów mają decydujący wpływ na to, jakie treści kształcenia zostaną zachowane w pamięci.

Zasada zorientowania dorosłych na działanie odpowiada zasadzie łączenia teorii z praktyką oraz wykorzystywania doświadczeń osób dorosłych w modelu technologicznym (p. s. 105).

Zasada estetyzacji

Zasada ta oznacza z jednej strony uwrażliwianie poprzez włączanie zmysłowych doznań estetycznych (np. muzyka, obiekty artystyczne), z drugiej strony chodzi o estetykę sali seminaryjnej, estetyczny wygląd nauczyciela, co wywołuje psychiczny komfort, ten z kolei kształtuje pozytywne emocje itd.

Zasada optymalnego wykorzystania czasu

Edukacja dorosłych zajmuje w życiu coraz więcej miejsca, ponieważ:

•    uczenie się staje się autonomicznym obszarem życia,

•    uczenie się to nie tylko nauka w instytucji,

•    czas poświęcony na naukę jest odskocznią od codziennych obowiązków,

•    potęguje się marzenie o jak najszybszym tempie uczenia się,

•    udział w zajęciach strukturyzuje życie ludzi (np. seniorów),

•    zajęcia dydaktyczne odbywają się o różnym czasie: przed południem, po południu, wieczorem, w wekeendy - co ma określone konsekwencje dydaktyczne,

•    brak czasu jest często argumentem nieuczestniczenia w edukacji,

•    czas może być tematem zajęć, np. planowanie własnego budżetu czasu.

113

1

W. Giesekę, Emocjonalność w procesach uczenia się dorosłych, w: Edukacja Dorosłych, 2003,1.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0028 (116) Argumentacja obrońców stanowiska, ze uczenie się bez wzmocnienia jest niemożliwe, p
skanuj045d Słuchacze postrzegają cele uczenia się jako własne. 9. Nauczyciel włącza uczących się w p
>    proces oparty na naukowych zasadach, stwarzający sposobność planowego uczenia
>    proces oparty na naukowych zasadach, stwarzający sposobność planowego uczenia
skanuj0056 (30) Rys. 22. Porównanie uczenia się skomasowanego (6 sek. przerwa między próbami) z ucze
skanuj0069 (24) inne klasyczne formy uczenia się. Forma wspomaganego komputerowo uczenia się stwarza
42889 skanuj0078 (26) 156 Edukacja alternatyw u< —    uczenie się z wyobraźni, a n
027 7 52 dewiacja czych, którym ludzkość zawdzięcza swój rozwój. Zasada leaming by doing (uczen
efektu Thomdike a, zasada Premacka). Naśladownictwo jako uczenie się społeczne (teoria A. Bandury).
29260 Obrazc7 (2) i >4 PODSTAWOWE PROCESY UCZENIA SIĘ 3.2.6Wpływ behawiorystycznie zorientowanych
Cele uczenia się
folia proces uczenia sie OGNIWA PROCESU NAUCZANIA - UCZENIA SIĘ W PODAJĄCYM TOKU PRACY DYDAKTYCZNE

więcej podobnych podstron