Obraz9 (86)

Obraz9 (86)



2 NoOH * CoCOa


Metoda osotooo polega na roztwarzaniu Urownn kwanom azotowym. Metoda joot mało rozpowszechniona, atoauja ilf ją do wybranych gatunków drzaw.

Metodo rodowa polega na roztwarzaniu surowców, roślinnych wodnymi roztworami wodorotlenku rodu. Stonuje alg w ograniczonym zakresie do przerobu roślin jednorooznych.

Metodo siarczynu obojętnego polega na roztwarzaniu surowca drzewnego roztworem elarozynu sodowego. Stosowana jest do przerobu drewna drzew liściastych. Otrzymywane masy oelulozowe zawieraj* znaczne ilości hemi-celuloz.

Metodo siorczonotra jest metod* uniweraeln* stoaowan* do wszystkich gatunków drzew. Czynnikiem roztwarzajgaym jest ług zawierający wodorotlenek sodu i siarczek sodu.

Z wymienionych sześciu metod na przestrzeni lat najbardziej rozpowszechniły sig dwlei siarczynowa (kwaśna) i siarczanowa (alkaliczna). Orawnq przeznaczone do produkcji mas celulozowych, okorowane i pozbawione sęków (papierówka), zostaje uprzednio rozdrobnione w rgbekach na zrgbki o wymiarach określonych norm*.

A. choroMterystyka metody siorczynouej

Podstawowy czynnik chemiczny w tej metodzie - kwas warzelny - wytwarza alg z SQa i Co(OH)a lub CoCOa. Ditlenek siarki otrzymuje sig przez spalanie siarki lub prażenie pirytowi

S •    0, -» S0a ,

4 FeSa ♦ ' 11 0a -- 0 S0a * Z F.a0a .

Gaz wprowadza sig następnie do wieź absorpcyjnych wypełnionych rozdrobnionym kamieniem wapiennym i zraszanych wod*, gdzie zachodz* naatgpujgce reakcjei

SOa * Ma0 -* HaSOa ,

CeCO, • 2 MąSOa -- Co(HS0,)a • HjO * COa -

Kwas otrzymany w wieżach absorpcyjnych, zawierający HaSOa i Ca(HSOa)a, wzmacnia elg SOa. w wyniku czego uzyskuje sig właściwy czynnik roztwa-rzajgey drewno, ej. kwas warzelny zawierający 10% so, w postaci woloej związanej.

Warzenie odbywa sig w warnikach (cylindryczne zbiorniki Żelazne wyłożone wewnątrz ceramiką kwaaoodporną), do których doprowadza elg zrgbki drewna i kwas warzelny. Proces przebiega w temp. 120-150°C, pod ciśnieniem 0,4-0,6 MPa, w czasie 10-15 godz. Parametry procesu dobiera sig zależnie od rodzaju surowca 1 przeznaczenia produktu.

Istotą metody siarczynowej jest sulfonowanie ligniny zawartej w surowcu drzewnym i przeprowadzenie Jej do roztworu, w pierwszej fazie zachodzi dyfuzja S0a# Co** i MSOa do drewna, impregnacja zrgbkOw i powstanie 1igninosulfonisnu wapniowego. W drugim etapie, ligninosulfonian wap-nlowy ulega hydrolizie przekaztalaająo sig w rozpuszczalny kwas lignino-sulfonowy. Zachodzi tez częściowa hydroliza henloeluloz połączona z przechodzeniem ich do roztworu.

Podoteą roztwarzania drewna metodą siarczynową powstają dwa ważne produkty uboczne. W fazie gazowej wydziale aią terpentyna siarczynowa zawierająca do 00% p-cymanu, ktOry wyodrębnia elg i wykorzystują w farmacji. Drugi produkt uboczny, ługi posiarczynowe (posul4itowe), zawierający produkty rozpadu ligniny oraz hemiceiuloz, ma poatać lepkiej cieczy o właściwościach klejącyoh i zdolności zwiększania napięcia powierzchniowego. Oczyszczone i zetgźone ługi znajdują zastosowanie jako środki klejąca, rozprowadzające przy produkcji paat, spoiwa w przemyśle ceramicznym, odlewniczym i przy produkcji brykietów oraz jako wypełniacze i składniki zapraw murarekloh.

Matodą siarczynową wytwarza alg obecnie tylko 15% światowej produkcji mas celulozowych. Juz przed wielu laty metoda ta ze względu na stonowane Środki pchrony środowiska naturalnego stała sig na tyle kosztowna, Ze wiele fabryk zamknięto z powodu nieopłacalności produkcji.

D. Charakterystyka metody siarczanowej

Schemat technologiczny otrzymywanie mas celulozowych metodą siareia-rową przedstawiono na rys. 10.

Roztwarzania drewna tą metodą prowadzi sig ługiem białym zawierającym NoOH 1 NaaS oraz make Ilości NoaSO„ i NeaCOa. Proces prowadzi się w warnikach z blachy stalowej, w temp. 160-180°C, w ciągu 3-8 godz., pod zwiększonym ciśnieniem. Istotą metody siarczanowaj Jest rozpuszczenie ligniny zawartej w surowcu drzewnym drogą przekształcenia jej w elkaliligning i alkalitioligning. Wodorotlenek sodu rozpuszczę pe-ńadto healcelulozy, co połączone jest z ich rozpadem i utlenianiem.

JLug powarzelny zwany ługiem czarnym zawiera rozpuas-Izelne substancje organiczne oraz nieorganiczne związki sodowe nie lutytś w procesie. Ług powarzelny poddaje aią regeneracji w celu odzyskania chemikaliów. Do zagęszczonego ługu dodaje aią NaaSO,, po czyn spala ai* go w temp. powyżej 1000°C, przy regulowanym dopływie powietrze. Organiezna ’ związki aodowe (głownie produkty rozpadu ligniny) przekaztalemją aią w NaaCOa. Węgiel powstający w wyniku rozkładu aeb-itanoJi organicznych częściowo spala sig dostarczając ciapla niezbądnego procesie, a częściowo reaguje z siarczanem sodu redukując goi

Na3Sd„ ♦ 2 C -* NoaS ♦    2 COa .

3 ■trzymany stop, zawierający NaxC0j (60%) i NaaS (30%), poddaje si« keu-tyflkacji w celu przekształcenia sody w wodorotleneki

NoaCOa ♦ Ca(0H>a -*

56


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz9 (86) 2 NoOH * CoCOa • Metoda osotooo polega na roztwarzaniu Urownn kwanom azotowym. Metoda j
31189 Obraz9 (86) 2 NoOH * CoCOa • Metoda osotooo polega na roztwarzaniu Urownn kwanom azotowym. Me
41663 Obraz3 (106) Produkcja skrobi Otrzymywanie skrobi polega na wyodrębnieniu jaj z ziemniaków ja
73536 Obraz8 (17) klama”, czyli pozytywna autoprezentacja polegająca na przedstawieniu w pozytywnym
Obraz (1022) 512 Przemysłowe zastosowanie cyjanamidu polega na jego wykorzystaniu do produkcji melam
Obraz6 (13) Rozliczenia gotówkowe -- Rozliczenia gotówkowe polegają na wręczeniu obiegowych znaków
Obraz9 (17) klama”, czyli pozytywna autoprezentacja polegająca na przedstawieniu w pozytywnym świet
Obraz 6 (4) Kowal Charakterystyka stanowiska f Praca kowala polega na obróbce ręcznej wyrobów ze sta
Obraz (2020) «ll Synteza ylidów fosforowych polega na oderwaniu protonów od kationów alfcikitrifenyl
Obraz (2475) I. Zapoczątkowanie łańcuchowej reakcji chlorowania polega na dysocjacji chloru na atomy

więcej podobnych podstron