34175 IMG06 (17)

34175 IMG06 (17)



Bajki, które dodają dzieciom sil

Treść bajki

Bajka nasza rozpoczyna się opisem kłótni dwóch sąsiadów, co często ma miejsce także w rzeczywistości i prowadzi do długoletnich waśni i wrogości pomiędzy rodzinami.

Biedny chłop nie radzi sobie z rozwiązaniem zagadki i w końcu traci nadzieję na sprawiedliwość. Oczekiwany przez niego wyrok odpowiada jego wcześniejszym doświadczeniom życiowym.

Jego córka jest jednak z innej gliny ulepiona, jest silna i pewna siebie. Nie godzi się od razu na krzywdę, posiada swój rozum, jest odważna, wrażliwa i dostrzega sprawiedliwość. Jej odpowiedź na zadaną zagadkę nie dotyczy płytkich wyobrażeń, lecz tego, co naprawdę w życiu jest istotne. Katarzyna dowodzi zabawnym rozwiązaniem drugiej zagadki, że jej mądrość nie jest przypadkowa i nie zaskakuje fakt, że król cieszy się z odnalezienia dorównującej mu żony, zasługującej na królewskie dobra.

Katarzyna nie zapomina pomagać biednym. Jest nie tylko mądrą i sprawiedliwą, lecz także zawsze dobrą i łagodną królową, która jest szanowana i łubiana przez lud. To wzbudza jednak zazdrość w jej otoczeniu. Sam król nie może znieść myśli, że jego żona bardziej jest łubiana od niego, a przecież on jest władcą królestwa! Katarzyna na początku wycofuje się, ale później postępuje zgodnie ze swoim sumieniem, które każe jej odrzucać myślenie wyłącznie o sobie,tak jak to robi król małżonek. Nie kieruje się ślepym posłuszeństwem, ani nie upiera się przy swoim zdaniu. Czy są to charakterystyczne kobiece cechy? W każdym razie jest to szczera i odważna droga prowadząca do prawdy i nasza bohaterka dzielnie nią kroczy. Ponieważ nie tylko prawda jest wyłącznym motywem jej działania, lecz także miłość, król nie może się dłużej złościć. Katarzyna rzeczywiście go przekonała, a on zrozumiał, że potrzebuje jej kobiecej mądrości i intuicji, aby być prawym królem. W końcu są znów szczęśliwi razem, wspólnie władają królestwem, w którym zapanował spokój i zgoda.

Symbole

Szczególnie wyraźnie została przedstawiona postać króla. Naszą bajkę dogłębnie zrozumiemy, jeśli uświadomimy sobie jej symboliczną zawartość. Bycie królem, bycie królową nie ma nic wspólnego w rzeczywistości z polityczną strukturą rządów. Obraz króla mówi o tym:

-    że każdy potrzebuje czasu, aby stać się tym, kim może się stać;

-    że nie może być „rozmieniony na drobne”, rozbity;

-    że posiada władzę nad swoimi, często niepożądanymi, popędami i agresją;

108


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
64346 IMG01 (17) Rajki, które dodają dzieciom Wandala i jej nazwa Każde dziecko maluje swoją mandal
IMG36 (16) Bajki, które dodają dzieciom sił Bajki, które dodają dzieciom siłTreść bajki „Czuprynka”
50813 IMG25 (13) Bajki, które dodają dzieciom silTreść bajki Los trzech braci porusza nas. Dwóch st
58207 IMG11 (16) Rajki, które dodają dzieciom silSzewc nad morzem Byl sobie kiedyś królewski syn, k
IMG17 (16) Bajki, które dodają dzieciom sil Bajki, które dodają dzieciom sil jak „w domu”. Dziecko,
59338 IMG30 (17) Bajki, które dodają dzieciom sił t{ > wnętrz. Tak długo jak panuje harmonia, 9*
IMG00 (13) Bajki, które dodają dzieciom sil Jego pierwotni mieszkańcy opowiadają so-bie od niepamię
IMG08 (14) Bajki, które dodają dzieciom sil Bajki, które dodają dzieciom sil Siedzimy dostojnie - j
IMG16 (14) Bajki, które dodają dzieciom sil^ Treść bajki łiyęn Wraz z nastaniem nocy nieszczęście d

więcej podobnych podstron