3

3



Polisomy

W trakcie syntezy polipeptydu rybosom przesuwa się wzdłuż nici mRNA odczytując kolejne kodonył Odcinek mRNA długości 30-40 zasad ukryty jest w szczelinie pomiędzy małą a dużą podjednostką, jednakże w miarę odczytywania odszyfrowane już fragmenty nici mRNA wysuwają się z rybosomu. Gdy kodon inicjujący odsunie się od rybosomu na odległość około 80 nukleotydów. tj. 34 nm. dołączą się do niego drugi rybosom, a potem następne. W ten sposób powsta ićpoli.som\( inaczej polirybosom). to jest zespół ryłmsoinów [włączonych ze sobąmcią mRNA otoczonego''6Kdkami o.faffimei    X.icżtoa rvhosomdwAiqinlitAinnp

zależy od długości nięLmRNA, która z kolei uwarunkowana jest długością syntetyzowanego łańcucha pdipeptydowego. Na przykład w trakcie syntezy głównego łańcucha globiny, złożonego ze 150 aminokwasów, do odpowiedniego mRNA przyłączyć sięmoże tylko 5 rybosomów, podczas gdy synteza głównego łańcucha miozyny, liczącego 1800 aminokwasów przebiega z wytworzeniem poliśbmów złożonych aż z 60-100 rybosomów. Z dużych podjednostek rybosomów tworzących polisom wysuwają się syntetyzowane łańcuchy polipeptydowe. Ponieważ każdy następny rybosom rozpoczyna syntezę z pewnym opóźnieniem w stosunku do poprzedniego, długość tych łańcuchów jest niejednakowa i wzrasta w kierunku zgodnym z kierunkiem translacji (rysrl2.4)

Rys. 12.4. Polisomy: a — w formie sznurka korali, b — w formie rozety. Długość łańcuchów polipeptydowych rośnie zgodnie z kierunkiem translacji zaznaczonym strzałką

jObecnośe-poijsomów wskazuje ną.zacliodzący aktualnie proces syntezy białka. Poliswtjy. iUOfią-wystgpowad^y%dlnfryGyjoplazmieiub.gwiaząne z blmanusiateczTrai^aplazmatye^ jgfr R^psomy^wchodząee--w-^ldad^wcńhych^olisómówZp32yjm\yą postą.ŁJ2inura4seraliJiib gmpnja sie w rozety, w któryfib_podjednostkLnmiqsziŁi^i^one'śą do środkaJjys. -12.4) Rybosomy związane-z siateczką mogą tworzyć również inne, bardziej złożone układy (pata dalej).

Na polisomach wolnych wytwarzane są białka, które pozostają w.c v top ja^mie. przemieszczają się do jądra, niekiedy zaś preedostają się przez błony do wn6trzą^2&ęś|on£ćh organelli (np^“3o^

peroksyzomów, do wewnętrznej błony rtutocKondrialnej). Natomiast na polisomachzwlazattyęh_

3 siateczka zachodzi synteza białek, które od pierwszej ch W

zaWarfósci cytoplazmy 7bia1ica~ łydzie lnic ze, enzymy lizosomowe), bądź też wchodzą w skład

sanwch tB5Br;~~------------------    '............. “    ' " ......

Stosunek ilościowy polisomów wolnych do związanych z błoną zależy ód typu komórki i jej stanu czynnościowego.

t Polisomj»~zmjdujące ^§3^komóckaęli:otoezone~są ,-,chmurką" luźno-związanych z nimi białek cytoplązmatycznych, wśród których znajdują się między innymi czynniki związane z translacją. Ta otoczka białkowa zostaje zgubiona w procesie izolacji rybosomów.

Synteza białka w komórce

Informacje o budowie białek zapisana jest w sekwencji nukleotydów w DNA. W procesie transkrypcji informacja ta zostaje przepisana na komplementarną sekwencję nukleotydów w informacyjnym RNA (mRNA). W procesie biosyntezy białka, czyli translacji, informacja zaszyfrowana w łańcuchu mRNA zostaje przełożona na sekwencję aminokwasów w białku.

Podstawowe mechanizmy translacji są wspólne dla wszystkich organizmów, chociaż różnią się w szczegółach w świecie bakterii i organizmów wyższych. Schemat przedstawiony na rysunku 12.5 daje ogólny obraz reakcji zaangażowanych w biosyntezie białka.

|ys: 12.5. Ogólny schemat biosyntezy białka. E — syntetaza aminoacylo-tRNA, AA —- aminokwas, ATP—adenozyno-iflfbsforan, AMP — adenozynomonofosforan, PP\ — pirofosforan nieorganiczny

Biosynteza białka jest procesem bardzo złożonym. Uczestniczy w nim wiele składników drobno- i wielkocząsteczkowych. W czasie ewolucji doszło do powstania złożonego aparatu, prowadzącego ten proces z dużą precyzją. Poznanie struktury poszczególnych elementów biorących udział w procesie translacji jest niezbędne do zrozumienia mechanizmu syntezy łańcucha i polipeptydowego.

213


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Polisomy W trakcie syntezy polipeptydu rybosom przesuwa się wzdłuż nici mRNA odczytując kolejne kodo
DSC01618 (7) a Enzym: transferaza peptydylowa, ■ Rybosom przesuwa się wzdłuż mRNA w kierunku 5 do
IMGd94 Transkrypcja - elongacja •    Polimerazn RN A przesuwa się wzdłuż ONA pne
Duesenberry twierdzi, że albo przesuwamy funkcję w górę, albo przesuwamy się wzdłuż krzywej, ale nie
W PROCESIE SYNTEZY BIAŁKA RYBOSOM PRZYŁĄCZA SIĘ MNIEJSZĄ PODJEDNOSTKĄ DO NICI INFORMACYJNEGO RNA (mR
str 48 49 (2) nie zawiodło go. Po dłuższym przesuwaniu się wzdłuż falochronu osiągnął wejście do por
Przewodnictwo w złączu nerwowo - mięśniowym Impuls nerwowy, przesuwający sie wzdłuz włókna nerwowego
IMGf05 Rybosom jest aparatem molekularnym do wytwarzania polipeptydów: przemieszcza się wzdłuż
EDUKACJA GŁUCHYCH punkt odniesienia przesuwa się w trakcie migania wykonywanego z punktu widzenia je
47082 oogeneza14 pniowemu rozproszeniu w miarę przęsuwania się jaja wzdłuż jajowodu* U osłonić i ry
S5006946 resize 34 W czasie pomiaru przesuwa się podstawę czujnika wzdłuz sprawdzanej osi. Blad niep
oogeneza14 pniowemu rozproszeniu w miarę przęsuwania się jaja wzdłuż jajowodu* U osłonić i ryb osło
DSC00813 (4) Jeżeli pochylenie klina 3 jest np. A =1: 5, to przy przesunięciu klina wzdłuż osi śruby
oogeneza14 pniowemu rozproszeniu w miarę przęsuwania się jaja wzdłuż jajowodu* U osłonić i ryb osło

więcej podobnych podstron