3

3



168 Traktat drugi

§ 8. Tak więc w stanie natury jeden człowiek wtryskuje władcy nad drugim. Nie jest to jednak władza absolutna czy arbitralna, którą mógłby on zbrodniczo wykorzystać, kiedy przestępca znajdzie się w jego rękach, kierując się porywczymi popędami lub nieograniczonymi szaleństwami własnej woli. Może go ukarać tylko tak dalece, jak spokojnie dyktuje mu to rętzttm i sumienie, odpowiednio do popełnionego przestępstw^ Kara ta jest tak wysoka, by mogła służyć powetowaniu .szkody i powstrzymaniu przestępcy. Są to dwa powody, dla których jeden człowiek może wyrządzić krzywdę drugiemu, a co my określamy mianem kary. Gwałcąc prawo natury przestępca sam deklaruje, iż w życiu chce się rządzić innymi zasadami niż zasady rozumu i powszechnej sprawiedliwości, które ustanowił Bóg, by ludzie postępowali według nich dla ich wzajemnego bezpieczeństwa. Staje się on zatem niebezpieczny dla rodzaju ludzkiego, gdyż narusza bądź lekceważy więzi, które mają zabezpieczać go przed krzywdą i gwałtem. To zaś stanowi wykroczenie przeciwko całemu gatunkowi, jego pokojowi i bezpieczeństwu zapewnionemu przez prawo natury. Stąd też każdy człowiek, który na mocy swego uprawnienia do zachowania całego rodzaju ludzkiego może powstrzymać, lub, gdzie to jest konieczne, zniszczyć wszystko, co jest dla rodzaju ludzkiego szkodliwe oraz wyrządzić zło temu, kto pogwałcił to prawo, jak też może skłonić go do okazania skruchy za to, co uczynił i powstrzymać go, a za jego przykładem innych, od wyrządzenia takiej szkody. W tym wypadku i na tej podstawie każdy człowiek jest uprawniony do ukarania przestępcy i wykonania prawa natury.

§ 9. Nie wątpię, iż niektórym ludziom będzie wydawać się to bardzo dziwną doktryną. Zanim jednak ją potępią, proszę, aby wyjaśnili mi, na mocy jakiego uprawnienia jakiś książę czy państwo może skazać na śmierć lub inaczej ukarać cudzoziemca

za jakieś przestępstwo, które ten popełnił w ich kraju? Prawa, na mocy których tak czynią, wynikają z ogłoszonej woli legislatywy. Nie dotyczą one cudzoziemca, nie zwracają się do / niego, a nawet, gdy tak czynią, nie jest on zobowiązany ich słuchać. Autorytet legislatywy, mocą którego obowiązują one wśród poddanych we wspólnocie, nie stanowi żadnej władzy nad nim. Ci, którzy mają najwyższą władzę tworzenia praw w Anglii, Francji czy Holandii są dla Indianina, podobnie jak reszta świata, ludźmi bez autorytetu. Gdyby każdy człowiek nie miał na mocy prawa natury władzy karania przestępstw popełnionych przeciwko temu prawu tak, jak on rzeczowo osądzi, iż sprawa tego wymaga, to nie rozumiem, jak zwierz-__ chnia władza jakiejś społeczności mogłaby ukarać kogoś z innego kraju, skoro w stosunku do niego nie może mieć ona więcej władzy niż każdy człowiek posiada z natury nad innym.

§ io. Prócz przestępstwa, które sprowadza się do pogwał- j cenią praw i odejścia ód uprawnień wynikającyęh_z.. zasad ' rozumu, wskutek czego człowiek staje się zwyrodnialcem , i deklaruje, że porzucił zasady ludzkiej natury i stał się istotą szkodliwą, ma jeszcze miejsce wyrządzenie szkody tej czy innej osobie, a zatem jeszcze inni w wyniku tego przestępstwa ponoszą uszczerbek. W takiej sytuacji ten, komu wyrządzono szkodę, posiada, prócz wspólnego z innymi uprawnienia do ukarania, osobiste uprawnienie do domagania się naprawienia szkody przez tego, kto ją wyrządził. Każdy, kto uzna to za słuszne, może również przyłączyć się do tego, kto został V. skrzywdzony i pomóc mu przy uzyskaniu od przestępcy tego, co mogłoby wynagrodzić krzywdę, jaką on wyrządził.

§ 11. Z tych | dwóch różnych uprawnieńJ jednego do karania ■ zbrodni, dla powstrzymywania i zapobiegania przestępstwom, które to uprawnienie posiada każdy, z drugiego do naprawienia


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
168 Traktat drugi § 8. Tak więc w stanie natury jeden człowiek utyskuje władcę nad drugim. Nie jest
18 Andrzej Bałandynowicz a drugi podmiot jest poznawany. Nie jest to jednak poznanie charakterystycz
248 Traktat drugi Gdy więc syn Anglika urodzi się we Francji, oczywiste jest, że dysponuje on taką w
222 Traktat drugi i niewielka władza, gdyż wobec tego, co już zostało powiedziane poprzednio, jasne
0172 jpeg Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: Z nich zaś największa jest miłość. Potr
2 Tak więc pracę będziemy nazywali zbiorową lub jednostkową działalność, której celem jest uzyskanie
gis1 A--- sTwórzyl EyŁawgTmaayji^ w- ■ mmmJz 2. TIN- WYBIERZ ZDANIE FAŁSZ YWE: ?.. nie jest to jede
SNB13867 22 oni zdolni samodzielnie zaspokajać i regulować. Nie oznacza to jednak — powtó^ my to — ż
img284 (13.12) C = y (LBH) Jeśli nie mamy żadnych przesłanek interpretacyjnych (w tym przypadku tak

więcej podobnych podstron