35267 skanuj0010

35267 skanuj0010



22 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA

cza się najmniej ciasnym spojrzeniem na naukę. Jej określenia jednak podawane są tu najczęściej zbyt ramowo (np. nauka jest to dziedzina kultury obejmująca: działalność poznawczą uczonych, wytwory tej działalności, narzędzia i środki umożliwiające tę działalność oraz instytucje społeczne powołane do prowadzenia tej działalności) lub uwzględniają jedynie ipe-wien szczególny .moment tej dziedziny kultury (np. socjologiczny - nauka to sumaryczny produkt poznawczo-abstrakcyjny ogólnego rozwoju społeczeństwa albo specyficzna forma świadomości społecznej w postaci tez, oceni norm powszechnie przez dane społeczeństwo uznawanych i regulujących zbiorowe działania1 2 3 4 5?; instytucjonalny & nauka to zespół instytucji dydaktyczno-badawczych, teoretyczno-badawczych, techhologiczrio-bada-wczych oraz dokumentacyjnych i informacyjnych; dydaktyczny - nauka to przedmiot nauczania intelektualnego w szkole wyższej w charakterze odrębnej specjalności; technologiczny - nauka to podstawa i narzędzie opanowania tudzież przetworzenia świata albo gałąź produkcji niematerialnej).

Nie brak wreszcie definicji, które są wyrazem dążenia do wieloaspektowego i zarazem dokładnego ujęcia nauki. Jako przykład niech posłuży następująca: nauka jest to ze społecznej praktyki (i produkcji) wyrastający; historycznie ukształtowany i nieustannie rozwijający się system wiedzy, dotyczący istotnych własności, przyczynowych związków i prawidłowości przyrody, społeczeństwa i myślenia, który wyrażony jest w postaci teorii sprawdzanej w praktyce społecznej oraz stanowi podstawę ludzkiej działalności dla opanowania świata. Ale również przeciw temu określeniu można przytoczyć zastrzeżenia co do kompletności (np. pod względem logiczno--epistemologicznym) i odpowiednio proporcjonalnego potraktowania aspektów nauki. Jest to wynik dążności do zbyt szczegółowego precyzowania treści definiendum.

Nasuwa się przeto pytanie, czy w ogóle możliwa jest jedna zwięzła definicja, uwzględniająca wszystkie zazwyczaj wyróżniane aspekty nauki i nie pomijająca żadnego z ogólnie wymienianych typów nauki. Ponieważ wyżej przyjęto już, że wyraz nauka nie jest zupełnie wieloznaczny, lecz posiada znaczenia analogiczne, należy dać pozytywną odpowiedź na postawione pytanie16. Trzeba tylko dodać, iż definicja taka będzie wielce ogólnikowa i treściowo uboga. Weźmy takie np. określenie: nauka jest to społecznie i technicznie zorganizowane, ale twórczo zdobyte poznanie racjonalnie uprawomocnione oraz o dostatecznie wysokim (na danym etapie rozwoju) stopniu logicznego i rzeczowego uporządkowania, a służące do zrozumienia i w konsekwencji do opanowania świata. Aczkolwiek można .je uznać za wieloaspektowe i obejmujące wszystko, co zowie się zazwyczaj nauką (wyraz poznanie pozwala się tu rozumieć jako czynność, wytwór, a nawet zjawisko społeczne), to jednak pożytek z niego niewielki. Zawiera bowiem zbyt mało informacji metanaukowych6.

Jeśli stwierdzenia te nie budzą zastrzeżeń, to wniosek nasuwa się łatwo, Uświadomienie sobie rozmaitości typów desygnatów terminu nauka i sposobów podejścia do zjawiska zwanego nauką, jak i uwzględnienie wiedzy o analogiczności znaczeń oraz wzajemnym związku między zakresem i treścią interesującego nas terminu winno powstrzymać od konstruowania zwięzłej, a przy tym operatywnej definicji nauki w ogóle. Charakterystykę nauki należy przeprowadzić osobno dla różnych jej aspektów, a nadto uwzględnić rozmaite jej typy. Jedynie na tej drodze - jak się wydaje - można osiągnąć dostatecznie pełne przedstawienie natury nauki jako takiej lub poszczególnych jej typów.

Poniżej, choć nie będziemy zawsze wydzielać w osobne paragrafy analiz nauki wziętej w poszczególnych jej aspektach, postaramy się, przyjąwszy bardziej może tradycyjny tok rozważań, uwzględnić wszystkie punkty widzenia nauki oraz główne jej typy. Zaczniemy od epistemologicznej i onto-logicznej problematyki, która wiąże się bezpośrednio z wieloznacznością terminu nauka. Chodzi tu zwłaszcza o ustalenie dlań sensu ze względu na inne typy poznania oraz ontyczny status jego desygnatów.

Problematyka filozoficzna dotycząca poznania naukowego rodzi się z jego ważnej funkcji w życiu ludzkim (jest istotnym czynnikiem samookre-ślenia, nieodzownym warunkiem i narzędziem zrozumienia i opanowania rzeczywistości) oraz z rozmaitości i zmienności jego ocen w konkretnych wypadkach. Dodatkowy powód stanowi nadto złożoność i samozwrotność poznania tudzież jego powiązanie z innymi aktywnościami człowieka (życiem emocjonalnym i wolitywnym). Zagadnienie epistemologiczne wiąże się z determinacją najbardziej wartościowego poznania, jakim jest poznanie naukowe, z uwagi na jego genezę, strukturę i dynamikę; przeprowadza się

1

15    Świadomość społeczną określają marksiści jako językowo zobiektywizowane odbicie treści i form życia duchowego danego konkretnie społeczeństwa; te treści

2

formy składają się na sposób myślenia i kulturę umysłową tego społeczeństwa.

3

16    Czasem mówi się (L. Wittgenstein), że między poszczególnymi typami desy-

4

gnatów nauki zachodzi podobieństwo rodzinne, stąd definicja nauki winna uwzglę

5

dniać rodzinę znaczeń.

6

Metanauka, najogólniej mówiąc, to nauka o nauce. W szczególności zaś może chodzić o dyscyplinę, która wydzieliła się z metodologii nauk, a która zajmuje się nauką jako strukturą abstrakcyjną.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0020 42 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA zbliżyć ją do teorii poznania. Wtedy wypada jej zajmować
skanuj0004 iiUsohiw i<u I. WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA W każdym języku przyporządkowuje się posz
skanuj0017 36 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA dociekań jawi się tu w roli informatora, i patrząc na nie
41630 skanuj0016 34 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA współzależność z innymi dziedzinami kultury). Tym s
31003 skanuj0008 18 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA Proces uczenia się obejmuje bądź nabywanie wiedzy (
skanuj0013 28 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA starożytni/ średniowieczni rozwijali ją nawet z upodobani
skanuj0009 20 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA znawczej i przedmiotowej1. Nietrudno zauważyć, choćby w ś
skanuj0012 26 WIELOZNACZNOŚĆ TERMINU NAUKA zasadzie przeciwstawiano (np. H. Spencer) naukę poznaniu

więcej podobnych podstron