44860 Strona059 (2)

44860 Strona059 (2)



Tablica 39

Własności wybuchowe mieszanin chloranu potasowego z różnymi

Substancja palna

Zawartość substancji palnej w

masie

%

Próba w bloku Trauzla (średnica i wysokość naboju 25 inni)

K rasziu kiesr.era i legii 7 \

óć zguiol i miedzią 10,5 min

1 11 ęd kość doi niiarji

m/sek

ilość masy HE ‘

wydęcie

bloku

CIII3

gęsi ość masy

zguiol iii iii

Węgiel drzewny

25

10

220

0,0

3,8

2600

Cukier w postaci

10

i;j

105

1,0

niewy

. pyłu

buch

Sadza

10

13

KiO

1,1

3,5

ćlinuinium

25

10.

160

0,0

3,2

15001

' Impulsu początkowego dostarczał proch czarny.

Tablica 40

Prędkość detonacji mieszanin chloranu potasowego z różnymi

Substancja palna

Zawartość .substancji palnych w masie 0/

/o

dęslość masy

Pięt! kość detonacji ui/sck

Węgiel drzewny

13

1.27

1620

dra fil

13

Mi

500

Siarka

28

1,36

1600

Tworzenie się produktów gazowych w wyniku reakcji zachodzących w masie jest koniecznym, ale nie wystarczającym warunkiem pobudzenia masy do wybuchu.

blutego bezgazowe i bardzo małogazowe1 masy (vt ^ 100 cm/;1g) praktycznie nie przejawiają własności wybuchowych albo mają Je w minimalnym stopniu.

Tcrrnit żelazowo-glinowy niemal nie tworzy fazy gazowej pod-rziw reakcji palenia i dlatego nie przejawia jakichkolwiek własności wybuchowych. Rozrzucanie cząstek palącego się termitu odbywa Mię za pośrednictwem znajdującego się w nim powietrza, które przy podniesieniu temperatury rozszerza się i wywołuje iskrzenie lerńHu.

gazowej w temperaturze reakcji

%


Podczas palenia mas zapalających zawierających obok termitu inne składniki, jak azotany barowy lub potasowy oraz lepiszcza organiczne, tworzą się pewne, wprawdzie nieznaczne, ilości gazów i dlatego masy te mogą posiadać własności wybuchowe. Jednakże praktycznie niezwykle trudno jest wywołać wybuch w masach zawierających ponad 50—U0% termitu żelazowo-glinowego, jak na przykład w masie angielskiej bomby zapalającej, złożonej z 50% tlenku żelazowego, 24% aluminium, 26% azotanu barowego, aby uzyskać wybuch, trzeba było stosować mocną osłonę i silny impuls początkowy (dużo materiału wybuchowego), lecz i w tych warunkach rezultat próby był niepewny.-

Drugim z kolei koniecznym, ale niedostatecznym warunkiem, aby układ miał własności wybuchowe, jest wysoka egzotermicz-ność reakcji.

Ponieważ szybkość reakcji chemicznych zależy w dużym stopniu od temperatury, przeto reakcja rozkładu wybuchowego może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy uzyskiwana podczas reakcji temperatura przewyższa 500—600°C.

Temu warunkowi odpowiadają niemal wszystkie masy pirotechniczne z wyjątkiem jedynie mas dymów zasłonowych, zawierających 40—50% tak mało aktywnej substancji jak NII.jCl.

Trzecim warunkiem określającym zdolność układu do wybuchu jest jednorodność2 układu — własność, którą masy pirotechniczne posiadają jedynie w bardzo nieznacznym stopniu.

W podręcznikach traktujących o teorii materiałów wybuchowych wyraźnie zaznacza się, że mieszaniny wybuchowe stałe nie zawierające materiałów łatwo przenoszących detonację — w postaci indywidualnych materiałów wybuchowych, posiadają małą kruszność i z trudem można w nich wywołać i rozprzestrzeniać proces wybuchu. Jako przykład takiej mieszaniny może służyć proch czarny. Inaczej sprawa przedstawia się z cieczami, które w roztworach tworzą jednorodne mieszaniny fizyczne o cząsteczkowym stopniu dyspersji. W tym przypadku fala detonacji przenosi .się bez przeszkód. Masy pirotechniczne są jednak mieszaninami ciał stałych. Toteż mogą one mieć silnie zaznaczone własności wybuchowe! jedynie wtedy, gdiy znajduje się w nich materiał łatwo przenoszący wybuch (detonację), będący indywidualną substancją

121

1

Mitmy tu na myśli obecność fazy ii ulu w temperaturze pokojowej).

2

Jeżeli substancja palna znajduje sią w masie w postaci kawałków lub grubego proszku, to wtedy styka się ona na niewielkiej powierzchni z tlenem powietrza. Stąd wniosek: ponieważ utleniacz nie posiada dostatecznego kontaktu z substancją palną, a wymaganie jednolitości układu nie zostało zapewnione, przeto układ nie ma własności wybuchowych, chociażby przy reakcji palenia wydzielała się znaczna ilość ciepła i tworzyła się znaczna ilość produktów gazowych.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
25594 Strona095 Tablica 60 Własności soli sodowych Sub stancja Ciężar czas-
Strona138 Tablica 3 Własności wybuchowe soli amonowych i mieszanin soli amonowych ,   
Strona011 (2) Nadchloran potasowy nie posiada własności wybuchowych*. f, danych zamieszczonych w tab
Strona049 (2) Z porównania własności mas, w których zastosowano różne utleniacze — chloran potasowy,
43224 Strona042 (2) Tablica 27 Temperatury reakcji palenia mas dymnych Skład ni a.w % Chloran potaso
12877 Strona130 Tablica 81 Skład mas chloranowych barwnych dymów sygnalizacyjnych Barwa dymu Skł
14591 Strona141 Tablica 9 Własności niektórych związków
Strona058 (2) W celu uchronienia się w różnych okolicznościach od nieznanych przedtem własności wybu
Strona049 (2) Z porównania własności mas, w których zastosowano różne utleniacze — chloran potasowy,

więcej podobnych podstron