45123 skanuj0076 (6)

45123 skanuj0076 (6)



Roślinność siedlisk leśnych

150

15 cm, na ogół pojedyncze, ale bywają i widlaste, z chwytnika-mi, okryte lancetowatymi’listkami, na brzegach ostro pitkowa-nymi z wierzchołkowym czerwonym kolcem. Puszka umieszczona na żółtoczerwonej szczecinkowatej antence, kanciasta, żółta, o stożkowatym wieczku. Zarodniki dojrzewają od kwietnia do lipca.

Płonnik sztywny

Potytrichum strictum Banks.

Rodzina: płonnikowate Polylrichaceae

d?3> Mech równie pospolity jak płonnik strojny, ale związany z siedliskami bardziej bagiennymi i torfami. Charakterystyczny dla boru bagiennego (Bb) oraz boru mieszanego górskiego bagiennego (BMGb), gdzie tworzy zwarte darnie o odcieniu zielononiebieskawym. Łodyżki do 30 cm, z chwytnikami, okryte sztywnymi, lancetowatymi, tępo ząbkowanymi, zakończonymi miniszydełkiem liśćmi. Puszka czerwonożółta, na szczecince, przykryta czepkiem.

Płucnica islandzka, porost islandzki

Cetraria islandica (L.) Ach.

Rodzina: tarczownicowate Parmehaceae <@) Występuje na terenie całej Polski na najuboższych glebach leśnych. Gatunek charakterystyczny dla siedliska boru suchego (Bs). Piecha krzaczasta, wznosząca się, sztywna, do 10 cm wysokości, z wierzchu oliwkowozielona, od spodu biaława lub szara, u nasady czerwonawa. Odcinki plechy kilkakrotnie widełkowato rozgałęzione, na brzegach orzęsione, W okresie suszy plecha jest twarda i krucha, a po deszczu miękka. Owocniki nieliczne, czerwonobrązowe, osadzone na górnej stronie końców odcinków.

Porost islandzki ma właściwości lecznicze. Pod częściową ochroną gatunkową. Zbiór może odbywać się za zgodą ministra środowiska.

Podagrycznik pospolity

Aegopodium podagraria L.

Rodzina: baldaszkowate Umbelliferae selerowate Apiaceae

dH) Pospolicie występuje w świeżych i wilgotnych lasach, zarówno na niżu jak i w górach. Charakterystyczna dla siedlisk Lśw, Lwyżśw i LGw. Roślina wieloletnia. Dorasta do 50-80 cm, niekiedy do 1 m. Łodyga w środku pusta, bruzdkowana, w górnej części gatęzista. Uście dolne podwójnie trzylistkowe, górne pojedynczo trójdzielne, ząbkowane, osadzone na ogonkach w pochwach. Baldachy duże 10-20 cm, czasem większe. Kwiaty białe na szypułkach, od wewnątrz szorstko owłosione, bez pokrywek. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Owoc okrągły, rozpadający się na dwie rozłupki.

Podbiatek alpejski

Homogyne alpina (L.) Cass.

Rodzina: złożone Compositae astrowate Asleraceae

CH£> Występuje w górach, zarówno w Karpatach jak i Sudetach. Charakterystyczna dla świeżych borów: BGśw, BWGśw. Roślina trwała. Liście przyziemne, długoogonkowe, w rozetce, jajowate, z wierzchu gładkie i lśniące, częściowo zimozielone, na brzegach karbowane. Łodyga kwiatowa do 30 cm, na ogół z jednym koszyczkiem i dwoma odległymi od siebie łuskowatymi liśćmi. W koszyczku ok. 20 czerwonawych kwiatków. Kwitnie od maja do lipca. Owoc - niełupka długości ok. 5 mm z kępką włosków dłuższych od owocu.

Podkolan biały

Platanthera bifolia (L.) L.C. Rich. Rodzina: storczykowate Orchidaceae

(249> Jeden z najliczniej spotykanych storczyków, wyróżniający siedlisko LGśw, ale występujący też na siedliskach lasowych na


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
81974 skanuj0085 (7) Roślinność siedlisk leśnych 170 nego (LŁw). Łodyga wysokości do 60 cm, galęzist

więcej podobnych podstron