46344 PrepOrg II011 (2)

46344 PrepOrg II011 (2)



13 - t

ży zachować w pracy z takini substancjami, Jak: siarkowodór, cyjanowodór, cyjanki, siarczan dwumetylowy, chlor, brom, chlorki kwasowe, fosgen, stężone kwasy nieorganiczne, oleum, roztwory wodorotlenków metali alkalicznych itp. Każdy student powinien wiedzieć, Jakie niebezpieczeństwa zwięzane sę z pracę z tymi najbardziej niebezpiecznymi substancjami.

6.    W pracy z sodem metalicznym, a także amldkiem sodu nie wolno dopuścić do zetknięcia tych substancji z wodę. Sód metaliczny należy' przechowywać pod warstwę oleju parafinowego, toluenu lub ksylenu. Kawałki sodu mogę być wyjmowane ze słoja tylko pincetę lub szczypcami. Nie wolno krajać sodu w pobliżu działajęcej chłodnicy, czynnego kranu wodnego i innych czynnych urzędzert z wodę obiegowę. Nie wolno zostawiać odpadków sodu na stole czy podłodze, ani też wrzucać do zlewu. Starannie zebrane odpadki sodu należy wrzucić do specjalnego słoika napełnionego naftę; Nóż 1 deseczkę, na której był krajany sód, należy spłukać wodę. Nie wolno suszyć nad sodem metalicznym substancji zawlerajęcych chlorowiec . (CCL^, CHClj). Reakcje z sodem metalicznym można przeprowadzać ogrzewajęc mieszaninę reakcyjnę na łaźni piaskowej lub krytej kuchence elektrycznej z^ regulację, niedopuszczalne Jest stosowanie do tego celu łaźni wodnej.

7.    Należy pamiętać, że nawet niewielkie ilości rozlanej rtęci przez długi okres czasu zatruwaję powietrze laboratorium i poważnie zagrażaję zdrowiu pracujęcych w nim osób. Olatsgo, korzystajęc w pracy z urzędzeń i przyrzędów napełnionych rtęcię, należy zachować Jak najdalej ldęcę ostrożność. W wypadku rozlania rtęci (np. w następstwie stłuczenia termometru lub manometru) należy natychmiast o tym zawiadomić dyżurnego asystenta. Nie wolno roznosić po laboratorium rozlanej rtęci np. przez przechodzenie miejsca,-z których Jeszcze nie usunięto kropelek rozlanej rtęci, przenoszenie Jakichkolwiek przedmiotów z tych miejsc itp. Nie wolno wylewać rtęci do zlewów 1 kamionek.

8.    Wszelkie prace zwięzane z montowaniem aparatury szklanej należy wykonywać ostrożnie. Szczególnę ostrożność należy zachować, nakładajęc korki na rurki szklane (możliwie grubośclenne rurki, nie zs mała średnica otworu w korku). Gdy w trakcie montażu lub rozbierania aparatury szklanej zachodzi obawa skaleczenia w wyniku pęknięcia szkła, należy ujmować elementy szklane przez grubę szmatkę. Naczynia szklane zawierajęce szkodliwe lub niebezpieczne substancje należy chronić od uderzeń i wstrzęsów. Przy przenoszeniu należy trzymać Je nie tylko za szyjkę, lecz także przytrzymywać od spodu.

9.    Należy pamiętać, że podczas pracy w laboratorium na azczególne niebezpieczeństwo narażone sę oczy, w zwlęzku z tym należy stosować okulary ochronne. Okulary ochronne bezwarunkowo zakłada się przy pracy ze stężonymi kwasami, z bromem, z nadtlenkami organicznymi, z roztworami wodorotlenków 1 cyjanków metali alkalicznych, podczas krajania sodu 1 przeprowadzania destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem, przy pracy z naczyniami próżniowymi (naczynia Oewara, eksykatory próżniowe itp.). Podczas desty-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
podczas dyskusji, doświadczają prawdziwych emocji, uwalniają swoje naturalne zachowania w pracy zesp
PrepOrg cz I7 47 środka suszącego należy każdorazowo określić obserwując Jego zachowanie ale w kont
SNB14129 tyczne? Mamy tu głównie na myśli poglądy Kanta, Herdera, Mali„0. skiego, Hessena.13 Autor t
Terapia rodzin Namysłowska69 Rozdział 13 Kc) ,iiI;i pracy zespołu jest skupienie uwagi na przedmi
mikroekonomia ćwiczenia (13) (3.3. s. 2) Rynek podczas pracy 3. W lokalnej gazecie przeprowadzono s
s 13 Na zachowanie ma wpływ wiele czynników. Do najbardziej znaczących zaliczyć można afektywne i po
skanuj0085 bmp 170 MOTYWOWANIE W ZARZĄDZANIU jeri (zachowań) w pracy, dających im zadowolenie i poma
N; 7.13 SKAUT WYTYCZNE PRACY ZUCHOWEJ CRL. Wychować- chłopców, by kochali Boga i Polikf, byli dzieln
Część 1 4. RÓWNANIE PRACY WIRTUALNEJ 13 Część 1 4. RÓWNANIE PRACY
WTOREK Godz. Nazwa przedmiotu Prowadzący VJ.IĆN. sala 11.15 13.30 Higiena pracy
13. Temat projektu/pracy dyplomowej inżynierskiej (jęz. poi.) Skaner 3D - tworzenie modeli 3D

więcej podobnych podstron